تقویم اتیوپیایی تقویم سالیانه کشور اتیوپی می‌باشد که شامل ۱۳ ماه است. سال‌های این تقویم ۷ سال از تقویم میلادی عقب تر است و سال نو تقویم اتیوپیایی مصادف با ۱۱ سپتامبر میلادی است.

تعریف کلی

کشور اتیوپی از تقویم مستقل و مختص به خود برخوردار است. تقویم اتیوپی ریشه در فرهنگ این کشور دارد و تقویم آن منعکس کننده میراث آنیمیستی، یهودیت، روم باستان، مسیحیت و اسلامی آن می‌باشد. یکی از ویژگیهای منحصربه‌فرد اتیوپی، تقویم آن است. تقویم اتیوپیایی شامل ۱۳ ماه است که ۱۲ ماه ۳۰ روزه‌است و ۵ روز باقی‌مانده (در سال‌های کبیسه ۶ روز) بر اساس این تقویم یک ماه حساب می‌شود. تمامی ادارات کشور اتیوپی براساس ساعت و تقویم اتیوپی عمل می‌کنند و تنها بعضی از شرکت‌های داخلی این کشور که تابع مؤسسات بین‌المللی هستند مثل هواپیمایی، شرکت مخابرات و تعدادی از مؤسسات مالی از تبعیت تقویم اتیوپیایی معاف می‌باشند.

ماه‌ها

۱۳ ماه تقویم اتیوپی به قرار ذیل می‌باشد:

 1. مسکرم (Meskerem)
 2. تکیمت (Tekimt)
 3. هیدار (Hidar)
 4. طه ساز (Tahsas)
 5. تر (Ter)
 6. یکوتیت (Yekoutit)
 7. مگابیت (Meyabit)
 8. میازیا (Meyaziya)
 9. گین بوت (Genbot)
 10. سنه (Sene)
 11. حمله (Hamle)
 12. نحسه (Nahse)
 13. پاگومه (Pagume)

تمامی این ۱۲ ماه ۳۰ روزه می‌باشند و ماه سیزدهم ۵ روزه و در سال‌های کبیسه ۶ روزه هست.

شبانه روز

ساعت اتیوپیایی به دو زمان ۱۲ ساعته صبح و شب تقسیم می‌شود و برخلاف ساعت اروپایی، یک شبانه روز ۲۴ ساعت پیوسته نیست. ساعت ۷ صبح ساعات اروپائی، مساوی با ساعت یک صبح ساعت صحبگاهی اتیوپیایی است و تا ساعت ۷ غروب مساوی با ساعت یک وقت شامگاهی اتیوپیایی است. بنابراین اختلاف ساعت اتیوپی با ساعت اروپایی ۶ ساعت است.

نوروز

اینکوتاتاش (Inqutatash) یا نوروز اتیوپی اولین روز از سال جدید در اتیوپی است و مصادف با اول ماه «مسکرم» (Meskerem) مطابق با روز ۱۱ ماه سپتامبر نقویم میلادی است.