کارچان
کشور  ایران
استان مرکزی
شهرستان اراک
بخش معصومیه (کارچان)
نام(های) قدیمی الکارجان
سال شهرشدن ۱۳۸۸
مردم
جمعیت ۳۷۵۲ (سال ۱۳۹۰)
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۶۶۱ متر
آب‌وهوا
میانگین دمای سالانه ۱۱٫۷۵
میانگین بارش سالانه ۲٫۷ سانتی‌متر
اطلاعات شهری
شهردار علیرضا سعادت مقدم
پیش‌شماره تلفنی ۰۸۶
وبگاه

تابلوی خوش‌آمد به شهر
کارچان بر ایران واقع شده‌است
کارچان
روی نقشه ایران

کارچان شهری است در بخش مرکزی شهرستان اراک در استان مرکزی کشور ایران.

شهر کارچان در سال ۱۳۸۸ با توجه به مصوبه هیئت دولت از روستا به شهر ارتقاء یافت در حال حاضر این شهر از توابع شهرستان اراک و مرکز بخش معصومیه می‌باشد؛ و طبق آخرین سرشماری در سال۱۳۹۰جمعیتی بالغ بر ۳۷۵۲ نفر در آن سکونت دارند، فاصله شهر کارچان تا مرکز استان ۱۵کیلومتر می‌باشد و از شمال غربی به شهر اراک و از شمال شرقی به شهر امیرکبیر و قم منتهی می‌گردد. وضعیت این شهر از نظر توپوگرافی با مختصات جغرافیایی ۴۹ درجه و ۵۶ دقیقه عرض شمالی و ۳۴ درجه و ۶ دقیقه طول شرقی قرارگرفته و ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۶۷۰متر است.

لغت‌نامه دهخدا

کارچان. (اِخ) دهی جزء دهستان مشک آباد بخش فرمهین شهرستان اراک، واقع در ۴۸۰۰۰ گزی جنوب خاوری فرمهین کنار شوسهٔ اراک به قم. کوهستانی، سردسیر، سکنه ۹۵۴ تن. آب از قنات. محصول آنجا غلات، چغندرقند، انگور، میوه جات. شغل اهالی زراعت و گله داری، قالی بافی. مزرعه کرک جزء این ده است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۲).

تاریخچه

قدمت این شهر به روایتی به دوره تیمور لنگ برمی‌گردد که در منطقه انجدان جنگ سختی بین فرقه اسماعیلیه و تیمور لنگ سر می‌گیرد که در آن زمان روستای کارچان موجودیت داشته است. در کتاب حسن قمی دربارهٔ تاریخچه قم نیز به روستای کارچان اشاره شده که نام معرب کارچان (الکارجان) با مختصات جغرافیایی در کتاب آمده است و با توجه به کتاب تاریخچه قم قدمت کارچان به بیش از ۱۰۰۰ سال می‌رسد.

آثار باستانی

چهار طاقی کارچان مربوط به دوره قاجار – دوره پهلوی است و در شهرستان اراک، بخش مرکزی، دهستان معصومیه، روستای کارچان، درمیان گورستان عمومی شهر واقع شده و این اثر در تاریخ ۱۸ اسفند ۱۳۸۷ با شمارهٔ ثبت ۲۵۰۲۲ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

سایر اطلاعات

شهر کارچان به دلیل واقع شدن در رشته کوه‌های البرز در زمستان سرد کوهستانی دارد و به دلیل مجاورت کویر میقان در تابستان آب و هوای گرم و خشک دارد شغل مردم با توجه به صنعتی بودن منطقه اکثر مردم در کارخانه‌ها مشغول به کار هستند و با توجه به خالی شدن ذخایر آب زیر زمینی تعداد کمتری از مردم به دامداری و کشاورزی مشغول هستند مردم کارچان همگی به گویش فارسی صحبت می‌کنند، دینشان اسلام و مذهبشان شیعه می‌باشد. کارچان در سال‌های اخیر میهمان‌های زیادی از سراسر کشور داشته که در این شهر ساکن شدند ولی همچنان کارچان از دو طایفه بزرگ کارچانی و حاجعلی بیگی تشکیل شده است. امامزاده مرضیه خاتون در روستای مرادآباد کارچان، مقبره آقا سید محمد واقع در گورستان عمومی شهر، دو حسینیه و همچنین سه مسجد از مراکز مذهبی کارچان می‌باشند

  • fallingrain.com