ژان-پی‌یر پاپن
Jean-Pierre Papin
۲۲۰px
Papin in ۲۰۱۲
شناسنامه
نام کامل ژان-پی‌یر پاپن
Jean-Pierre Papin
زادروز ۵ نوامبر ۱۹۶۳(۱۹۶۳-11-0۵) ‏(۵۳ سال)
زادگاه بولوین-سور-مر, France
قد ۱٫۷۶ متر (۵ فوت ۹ اینچ)
پست مهاجم (فوتبال)
باشگاه‌های جوانان
۱۹۸۳–۱۹۸۴ INF Vichy
باشگاه‌های حرفه‌ای*
سال‌ها باشگاه‌ها بازی (گل)
۱۹۸۴–۱۹۸۵ باشگاه فوتبال والنسین ۳۳ (۱۵)
۱۹۸۵–۱۹۸۶ باشگاه فوتبال کلوب بروژ ۳۱ (۲۰)
۱۹۸۶–۱۹۹۲ باشگاه فوتبال المپیک مارسی ۲۱۵ (۱۳۴)
۱۹۹۲–۱۹۹۴ باشگاه فوتبال آ.ث. میلان ۴۰ (۱۸)
۱۹۹۴–۱۹۹۶ باشگاه فوتبال بایرن مونیخ ۲۷ (۳)
۱۹۹۶–۱۹۹۸ باشگاه فوتبال بوردو ۵۵ (۲۲)
۱۹۹۸–۱۹۹۹ Guingamp ۱۰ (۳)
۱۹۹۹–۲۰۰۱ Saint-Pierroise ۲۷ (۱۳)
مجموع ۴۳۸ (۲۰۱)
تیم ملی
۱۹۸۶–۱۹۹۵ تیم ملی فوتبال فرانسه ۵۴ (۳۰)
دوران مربیگری
۲۰۰۴–۲۰۰۶ Bassin d'Arcachon
۲۰۰۶–۲۰۰۷ Strasbourg
۲۰۰۷–۲۰۰۸ باشگاه فوتبال لن
۲۰۰۹–۲۰۱۰ Châteauroux
  • تعداد بازی‌ها و گل‌ها فقط مربوط به بازی‌های لیگ داخلی است.

ژان-پی‌یر پاپن (به فرانسوی: Jean-Pierre Papin) (زاده ۵ نوامبر ۱۹۶۳ در بولوین-سور-مر) بازیکن فوتبال سابق فرانسوی است که در سال ۱۹۹۱ به عنوان مرد سال فوتبال اروپا انتخاب شد. وی بیشترین موفقیت خود را در دوران بازی در تیم فوتبال المپیک مارسی مابین سال‌های ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۲ به دست آورد. او سپس برای تیم‌های میلان، بایرن مونیخ، بوردو، گوئین کمپ، ساینت پیه رویز و کاپ فرت آمریکا بازی کرد. پاپن همچنین ۵۴ بازی برای تیم ملی فرانسه انجام داده است. وی به زدن شوت‌های ناگهانی شهرت داشت. وی با وجود اینکه فقط ۳۱ بازی برای تیم کلوپ بروژ بلژیک انجام داده بود توسط حامیان این تیم در سال ۲۰۰۸ به عنوان بهترین بازیکن خاجی تاریخ این تیم انتخاب شد.

دوران بازیگری

پاپن در ۵۴ بازی ملی ۳۰ گل برای فرانسه به ثمر رساند. وی در جام جهانی ۱۹۸۶ مکزیک که فرانسه سوم شدو نیز در جام ملت‌های اروپای ۱۹۹۲ به میدان رفت. وی آخرین بازی خود را برای تیم ملی فرانسه در سال ۱۹۹۵ انجام داد.

در عرصه باشگاهی وی پس از حضور در تیم‌های آی ان اف ویچی، والنسینه، بروژ و دوران موفقیت آمیز تیم المپیک مارسی در سال ۱۹۹۲ با مبلغ ده میلیون پوند به تیم آث میلان ایتالیا پیوست که در آن زمان بالاترین رکورد در جهان محسوب می‌شد. هر چند بخاطر مصدومیت‌های فراوان و عدم هماهنگی با تیم هیچ گاه نتوانست توانایی‌های قبلی خود را در این تیم نشان دهد. وی در سال ۱۹۹۴ به بایرن مونیخ پیوست که با مصدومیت مجدد وی همراه بود. وی یکی از اعضای تیم بایرن مونیخ در قهرمانی در جام یوفا ۱۹۹۳ بود که با پیروزی مفابل تیم بوردو به دست آمد. تیمی که وی بعدها به آن ملحق شد. پاپن دوران حرفه‌ای بازیگری خود را در سال ۱۹۹۸ با تیم دسته دومی گوئین کمپ به پایان رسانید.

وی همچنین پس از مدتی مربیگری در تیم‌های فرانسوی در سال ۲۰۰۹ دز سن ۴۵ سالگی به عنوان بازیکن به تیم آماتور بیگانوس بوینس پیوست.

دوران مربیگری

وی در سال ۲۰۰۴ هدایت تیم آماتور اف سی باسین را بر عهده گرفت و در می ۲۰۰۶ به عنوان سر مربی تیم استراسبورگ انتخاب شد و این تیم را به لیگ دسته اول فرانسه بازگردانید ولی مدتی نگذشت که به دلیل اختلافات و مشکلات به وجود آمده در باشگاه مجبور به استعفا شد و سپس هدایت تیم لن را بر عهده گرفت. لن و پاپن برای سقوط نکردن به لیگ دسته دوم تلاش می‌کردند در حالی که این تیم از جام یوفا و جام حذفی فرانسه نیز حذف شده بود. در ۲۹ دسامبر ۲۰۰۹ تیم چاتورو پاپن را استخدام کرد و در می ۲۰۱۰ وی از مقام خود استعفا داد.

آمار بازی‌های ملی

تیم ملی فرانسه
سال بازی گل
۱۹۸۶ ۷ ۲
۱۹۸۷ ۳ ۰
۱۹۸۸ ۶ ۱
۱۹۸۹ ۵ ۳
۱۹۹۰ ۶ ۴
۱۹۹۱ ۵ ۷
۱۹۹۲ ۱۰ ۷
۱۹۹۳ ۷ ۳
۱۹۹۴ ۴ ۳
۱۹۹۵ ۱ ۰
جمع ۵۴ ۳۰

افتخارات

به عنوان بازیکن

جام‌ها

جوایز

به عنوان مربی

  • صعود به لیگ دسته اول با استراسبوگ: ۲۰۰۶