چارلز ویلیام چارلی بکمن
Charles Bachman 2012.jpg
چارلز بکمن در جشن صد سالگی ۲۰۱۲ انجمن تورینگ
متولد ۱۱ دسامبر، ۱۹۲۴
منهتن، کانزاس
ملیت ایالات متحده آمریکا آمریکایی
رشته فعالیت زمینهٔ علم رایانه
محل کار شرکت داو کمیکال
جنرال الکتریک
دانش‌آموختهٔ دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه ایالتی میشیگان
دلیل شهرت پایگاه داده‌ها
جوایز جایزه تورینگ (۱۹۷۳)

چارلز ویلیام چارلی بکمن (به انگلیسی: Charles William "Charlie" Bachman) (زاده ۱۱ دسامبر، ۱۹۲۴) دانشمند آمریکایی است که تمام وقت خود را بعنوان محقق در علم رایانه سپری می‌کند. او همچنین بخاطر کار بر روی پایگاه داده‌ها شهرت دارد و یکی از دریافت کنندگان جایزه تورینگ می‌باشد.

زندگی‌نامه

چارلز بکمن در سال ۱۹۲۴ در منهتن، کانزاس متولد شد. پدرش چارلی بکمن، مربی فوتبال در دانشگاه ایالتی کانزاس بود. او دوران دبیرستان خود را در شرق لانسینگ یکی از شهرهای ایالت میشیگان گذراند. چارلز بکمن در جنگ جهانی دوم به ارتش ایالات متحده پیوست و حدود ۲ سال از مارس ۱۹۴۴ تا فوریه ۱۹۴۶ در جبهه جنوب غربی اقیانوس آرام در توپخانه گینه نو، استرالیا و جزایر فیلیپین خدمت کرد. او پس از اتمام خدمت به دانشگاه ایالتی میشیگان رفت و در سال ۱۹۴۸ لیسانس خود را در رشته مهندسی مکانیک دریافت کرد. او سپس با حضور در دانشگاه پنسیلوانیا، در سال ۱۹۵۰ با مدرک کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک فارغ التحصیل شد.
چارلز بکمن برای مشارکت‌های برجسته خود در فناوری پایگاه‌داده در سال ۱۹۷۳ جایزه تورینگ را دریافت کرد و در سال ۱۹۷۷ در انجمن کامپیوتر بریتانیا بعنوان یکی از پیشگامان پایگاه داده به عضویت در آمد.