تصویر پالایشگاه تهران پشت اسکناس پنج هزار ریالی

پالایشگاه تهران شرکت پالایش نفت ایرانی است، که هم‌اکنون ظرفیت پالایش آن معادل ۲۳۵ هزار بشکه در روز می‌باشد. این پالایشگاه در سال ۱۳۴۷ تأسیس شد و در حال حاضر مشتمل بر دو پالایشگاه جنوبی و شمالی است، که در ۱۵ کیلومتری جنوب تهران مستقر می‌باشند.

خوراک پالایشگاه تهران توسط شرکت ملی مناطق نفتخیز جنوب تأمین می‌شود و نفت خام مورد نیاز آن بطور روزانه از طریق دو خط لوله ۲۴ و ۲۶ اینچ، از میدان نفتی مارون و میدان نفتی اهواز ارسال می‌گردد. پالایشگاه تهران در حدود ۱۵٪ درصد از ظرفیت پالایشگاهی ایران را تشکیل می‌دهد و محصولات تولیدی آن شامل: ۱٪ درصد بنزین، ۱۶٪ درصد بنزین موتور، ۳۰٪ درصد نفت گاز، ۲۱٪ درصد نفت اوره و ۵٪ درصد سایر محصولات می‌باشد.

با توجه به نیازهای بازار داخلی به فرآورده‌های نفتی احداث این پالایشگاه از سال ۱۳۴۴ آغاز و در سال ۱۳۴۷ تکمیل شد. ظرفیت اسمی این پالایشگاه ۸۵ هزار بشکه در روز بود که طی اصلاحات فرآیندی در سال ۵۵ و ۸۲ به ۱۲۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت.

روند روبه رشد مصرف فرآورده‌های نفتی و تأمین بازار داخلی ساخت و راه اندازی پالایشگاه دوم با ظرفیت اسمی ۱۰۰ هزار بشکه در روز را ایجاب کرد، در سال ۱۳۸۲ با انجام برخی تغییرات ظرفیت اسمی این پالایشگاه نیز به ۱۱۰ هزار بشکه در روز افزایش یافت که خوراک هر دو پالایشگاه از طریق دو خط لوله ۲۴ و ۲۶ اینچ از حوزه نفتی جنوب تأمین می‌شود.

شرکت پالایشگاه نفت تهران در راستای اهداف زیست‌محیطی و در جهت تحقق استاندارد ۱۴ هزار فعالیت‌های متعددی را انجام داده که شامل احداث واحد آب ترش جدید، بازسازی و نوسازی مراکز فرعی برق، خرید و نصب یک دستگاه زبال سوز جامد مایع و استحصال مواد نفتی از آب‌های زیرزمینی با حفر بیش از ۳۱۴ حلقه استحصال چاه است.

افزایش نقدینگی در بازارهای هدف تا سطح ۸ هزار میلیارد ریال، افزایش سودآوری تا سقف ۴ دلار به ازای هر بشکه نفت خام تسویه شده، تنوع بخشی به محصولات و توسعه بازار با عرضه ۶ محصول جدید و تولید سوخت پاک از اهداف پالایشگاه تهران تا سال ۱۳۹۷ است.

جستارهای وابسته