کمپ نو
Barcelona 296.JPG
نام کامل ورزشگاه کمپ نو
نام سابق استادی دل اف سی بارسلونا
موقعیت بارسلون، اسپانیا
تاریخ شروع ساخت ۲۸ مارس ۱۹۵۴
مدت ساخت ۳ سال
تاریخ افتتاح ۲۴ سپتامبر ۱۹۵۷
تاریخ بازسازی در آینده در سال ۲۰۱۷
افزایش ظرفیت ۵٬۷۱۹ صندلی
مالک باشگاه فوتبال بارسلونا
استفاده‌کننده تیم فوتبال بارسلونا
سطح چمن طبیعی
تابلوی نتایج دارد
هزینه ساخت ۲۸۸ میلیارد پرستاس، معادل ۱٬۷۳۱ میلیون یورو
سازنده فرانسسک میتجانس-میرو
گنجایش ۹۹٫۳۵۴
رکورد بیشترین تعداد تماشاگر ۱۰۵،۰۰۰


کمپ نو (به کاتالان: Camp Nou) («میدان جدید»)، که غالباً به طور اشتباه «نوکمپ» خوانده می‌شود (هم در انگلیسی و هم در اسپانیایی)، ورزشگاه فوتبالی است که در شهر بارسلون در کشور اسپانیا قرار دارد. این ورزشگاه از زمان احداثش در سال ۱۹۵۷، محل انجام بازی‌های خانگی تیم فوتبال بارسلونا است. این ورزشگاه جزو ورزشگاه های ۵ ستاره یوفا بوده و تاکنون میزبان مسابقات بسیاری در رده‌های بالای بین‌المللی و فینال‌های لیگ قهرمانان اروپا، که آخرینش به سال ۱۹۹۹ مربوط است، بوده‌است. گنجایش این ورزشگاه ۹۹٫۳۵۴ نفر است، که آن را تبدیل به بزرگترین ورزشگاه اروپا و یازدهمین ورزشگاه بزرگ دنیا می‌کند. اسم رسمی آن، «استادی دل اف سی بارسلونا» (ورزشگاه باشگاه فوتبال بارسلونا) بود که در سال ۲۰۰۰ با رای اعضای باشگاه مبنی بر تغییر نام آن به لقب محبوب کمپ نو، این نام به عنوان نام رسمی ورزشگاه انتخاب شد. با طرحی که در هیئت مدیره بارسا تصویت شده است باید شاهد تغییرات فراوانی در ظاهر و امکانات این ورزشگاه باشیم. طرح توسعه نیوکمپ از فصل ۲۰۱۷/۱۸ آغاز خواهد شد و در فصل ۲۰۲۱/۲۲ به بهره برداری خواهد رسید.

کنار کمپ نو، «پالائو بلوگرانا» قرار دارد، ورزشگاهی که محل انجام بازیهای داخل سالن است، و نیز در مجاورت آن «آیس رینک» قرار دارد که محل انجام بازیهای هاکی روی یخ و پاتیناژ است. پشت ورزشگاه نیز محل قرار داشتن مینی استادی است، ورزشگاهی که تیم بارسلونا اتلتیک بازی‌های خود را در آنجا برگزار می‌کند.

تاریخچه

نمای بیرونی نیوکمپ
قسمتی از ورزشگاه که نمایانگر شعار Més que un club به معنی فراتر از یک باشگاه می‌باشد.
بیرون ورزشگاه

سال‌های ابتدایی دهه ۱۹۵۰ میلادی، بارسلونا به دلیل افزایش شمار هواداران خود به ورزشگاهی با گنجایش بیشتر از ورزشگاه آن زمان خود، «کمپ دی لس کورتس» که ۶۰٬۰۰۰ نفر گنجایش داشت، نیاز داشت. کمپ نو در خلال سال‌های ۱۹۵۴ تا ۱۹۵۷ ساخته شد، و سازنده‌های آن نیز فرانسسک میتجانس-میرو، لورنزو گارسیا بارون و جوزپ سوتراس مائوری. بودند. بارسلونا در اولین بازی خود در کمپ نو به مصاف له گیا وارساو رفت و در پایان با نمایش دل پذیری این تیم را ۲ - ۴ شکست داد. زننده اولین گل در ورزشگاه جدید، اولوگیو مارتینز، بازیکن بارسلونا بود. بیش از ۹۰٬۰۰۰ نفر تماشاگر این بازی تاریخی را از نزدیک دیدند.

گنجایش ورزشگاه چندین بار دچار تغییر شد، در حالیکه ظرفیت اولیه آن ۹۳٬۰۵۳ نفر بود، اما به دلیل برگزاری جام حهانی ۱۹۸۲، ظرفیت آن به ۱۰۵٬۰۰۰ افزایش داده شد. به دلیل ممنوع شدن وجود قسمت‌هایی که در آن تماشاگران ایستاده به تماشای بازی می‌پرداختند، گنجایش ورزشگاه در سال ۱۹۹۰ به زیر ۹۹٬۰۰۰ کاهش یافت.

همچنین این مجموعه شامل قسمتی برای اشیا قدیمی و یادبودها نیز می‌باشد، و نیز زمین کوچک تمرینی تیم، و کلیسایی برای بازیکنان هم از بخش‌های دیگر مجموعه کمپ نو می‌باشند. کمپ نو همچنین دارای «ال موزئو دل بارسا»، پر بازدید کننده‌ترین موزه کاتالونیا نیز می‌باشد، که از آن سالانه حدود ۱٬۲۰۰٬۰۰۰ نفر بازدید می‌کنند. این موزه در سال ۱۹۸۴ گشوده شد، زمانی که جوزپ لوئیس نونز ریاست باشگاه را بر عهده داشت. موزه حاوی ۱۴۲۰ قطعه مربوط به تاریخ باشگاه فوتبال بارسلونا است که ۴۲۰ عدد آن جام‌ها و مقام‌هایی است که بارسلونا در طول سال‌ها کسب کرده‌است. مراسم افتتاحیه بازی‌های مغلوب کرد.

کمپ نو همچنین میزبان اجراهای موسیقی و رویدادهای غیر فوتبالی دیگر نیز می‌باشد.

آینده

در زمان جشن ۵۰ سالگی افتتاح کمپ نو، باشگاه مناقصه‌ای بین‌المللی برای بازسازی کمپ نو برگزار کرد. باشگاه در این پروژه به دنبال تغییر زیادی در صندلی‌های ورزشگاه نبود، اما پروژه حداقل ۵۰٪ صندلی‌ها را در بر می‌گیرد.

در ۱۸ سپتامبر ۲۰۰۷، نورمن فوستر، معمار بریتانیایی، و شرکتش، برای بازسازی کمپ نو انتخاب شدند. پروژه شامل افزودن ۱۰٬۰۰۰ صندلی اضافه به ورزشگاه است و در مجموع ۲۵۰ میلیون یورو هزینه در بر خواهد داشت. باطرحی که در هیئت مدیره بارسا در سال ۲۰۱۶ تصویت شده است باید شاهد تغییرات فراوانی در ظاهر و امکانات این ورزشگاه باشیم. طح توسعه نیوکمپ از فصل ۲۰۱۷/۱۸ آغاز خواهد شد و در فصل ۲۰۲۱/۲۲ به بهره برداری خواهد رسید.

ویژه گی های اصلی در نیوکمپ جدید: - تمام صندلی های استادیوم زیر پوشش سقف به مساحت 47 هزار متر مربع قرار خواهد گرفت و دیگر هواداران و بازیکنان نگران وضعیت آب و هوا نخواهند بود.

- شیب تمامی صندلی های به سمت زمین بیشتر خواهد شد تا تماشاگران نمای بهتری از زمین را داشته باشند.

- قرار گرفتن یک مانیتور پشت تمامی صندلی های استادیوم.

- قرار گرفتن مانیتوری بزرگ با آخرین فن آوری دیجیتال و وضوح بالا با سیستم LED در بالای استادیوم.

- بهبود دسترسی به طبقه دوم و سوم

- هم سطح کردن طبقه سوم برای اضافه شد ن سقف، و اضافه شدن امکانات رفاهی در همین طبقه.

- افزایش تعداد صندلی های تماشاگران به 105 هزار صندلی

- طرح ارگونومیک برای ایجاد فاصله مناسب میان صندلی های و راحتی تماشاگران

- مسیر ویژه برای معلولین

- فضای بیشتر راهرو ها برای رفت و آمد راحت تر هواداران

- بهبود وضعیت راه پله های موجود توسعه آنها

- افزایش و بهبود باجه های بلیط فروشی

- صرفه جویی در انرژی و پایداری زیست محیطی برای بدست آوردن گواهینامه های کیفیت و استاندارد

- افزایش امنیت تماشاگران و به حداقل رساندن اختلال ممکن ناشی از روبرو شدن هواداران دو تیم با در نظر گرفتن ورودی های جداگانه و معابر داخل ورزشگاه. همچنین ایجاد مناطق خاص و خدمات بی نظیر برای هواداران تیم حریف.

- افزایش و بهبود مناطق پذیرایی و میهمان پذیری

- ساخت یک پارکینگ زیر زمینی و ایجاد کردن یک منطقه بسیار بزرگ در بیرون از ورزشگاه برای راحتی تماشاگران.

جستارهای وابسته

Enjoy Camp Nou in Barcelona