اشراف و نجیب‌زادگان فرانسوی

نجیب‌زادگی یکی از طبقات اجتماعی در برخی از جوامع و یک موقعیت ممتاز دولتی است که بیشتر ارثی است. نجیب‌زادگی یا می‌تواند امتیازهای بیشتری نسبت به افراد غیر نجیب‌زاده داشته باشد و یا آن که تنها افتخاری باشد، اما بطور رسمی فقط توسط قانون و دولت ادامه می‌یابد یا تصدیق می‌گردد. با اینکه عنوان‌های نجیب‌زادگی بیشتر مربوط به پادشاهیهای امروزی یا قدیمی است اما در برخی از جمهوری‌ها مانند استان‌های هلندی، جنوا و ونیز نیز وجود داشته و به عنوان یکی از بخش‌های ساختارهای اجتماعی سان مارینو باقی مانده است.

با اینکه عنوان نجیب‌زادگی یک عنوان ارثی است اما در بیشتر جامعه‌ها این عنوان و عنوان‌های ارثی دیگر، نشان نجابت بحساب نمی‌آیند.

پیشینه

یک کارتون سیاسی فرانسوی (۱۷۸۹) که نشان می‌دهد از سه طبقهٔ اجتماعی طبقهٔ روستایی سوم بار حمل دو طبقهٔ روحانیت و اشراف را به دوش می‌کشد.

اصطلاح برگرفته از لاتین این عنوان، به معنی (شناخته شده، معروف، قابل توجه) است. در جامعهٔ روم باستان، به عنوان یک طرح غیررسمی برای طبقهٔ حاکمهٔ سیاسی که در منافع متحد بودند، از جمله هر دوی پاتریسین‌ها و پلبین‌ها (تنها مردان) که نسبشان به کسی می‌رسید که از طریق شایستگی خود را به مرحلهٔ کنسول روم رسانده بود، به کار می‌رفت.

در کاربرد امروز، نجیب زادگی به بالاترین طبقهٔ اجتماعی در جوامع ماقبل مدرن اشاره دارد، به استثنای خاندان حاکم. در نظام فئودالی (در اروپا و جاهای دیگر)، اشراف به طور کلی کسانی بودند که تیول‌دار می‌شدند، و اغلب زمین و یا دفتری، تحت عنوان رسمی دست‌نشاندگی در اختیار داشتند، مثلاً، در ازای وفاداری و دیگر امور مختلف، عمدتاً نظامی، خدمت به ارباب، که می‌توانست یک رتبه بالاتر از اشراف زاده یا یک پادشاه باشد. این عنوان به سرعت به عنوان یک طبقهٔ موروثی شکل گرفت.

در سدهٔ ۲۱ نجیب زادگی در بیشتر جوامع تا حد زیادی به یک لقب افتخاری تبدیل شده، اگر چه در چند جامعه، امتیازات باقی مانده هنوز هم ممکن است از نظر قانونی حفظ شده باشد مانند هلند، اسپانیا، بریتانیا و برخی در آسیا، اقیانوس آرام و فرهنگ‌های آفریقایی که اهمیت قابل توجهی به رتبه ارثی رسمی یا عنوان در نهاد خود دارند و به آن ادامه می‌دهند.

در اروپا

کشور مشترک‌المنافع لهستان–لیتوانی (۱۵۶۹ تا ۱۷۹۵) در اروپا، در سدهٔ ۱۸، تا میزان ۱۵٪ از جمعیت حدود ۸۰۰ هزار نجیب زاده داشته. کاستیا (احتمالاً ۱۰٪)، اسپانیا (۷۲۲٬۰۰۰ در ۱۷۶۸ که ۷ تا ۸ درصد از کل جمعیت بوده)، روسیه در ۱۷۶۰ با ۵۰۰٬۰۰۰ تا ۶۰۰٬۰۰۰ اشراف (۲ تا ۳٪ از کل جمعیت بوده). در فرانسه قبل از انقلاب تعداد اشراف این کشور بیش از ۳۰۰٫۰۰۰ پیش از ۱۷۸۹، که ۱٪ از جمعیت بوده (هر چند برخی محققان بر این باورند این رقم مبالغه آمیز است). در ۱۷۱۸ سوئد بین ۱۰٬۰۰۰ و ۱۵٬۰۰۰ اشراف، که ۰٫۵ درصد از جمعیت بوده. در آلمان تنها ۰٫۰۱٪ از جمعیت از اشراف بوده‌اند.

در پادشاهی مجارستان اشراف ۵٪ از جمعیت بودند. تعداد همهٔ اشراف در سدهٔ ۱۸ در اروپا شاید ۳ تا۴ میلیون از مجموع از ۱۷۰ تا ۱۹۰ میلیون ساکنان اروپا بوده‌است.

مشارکت‌کنندگان ویکی‌پدیا. «». در دانشنامهٔ ویکی‌پدیای انگلیسی، بازبینی‌شده در ۳۱ شهریور ۱۳۸۹.