مکان جنگ عین جالوت

نبرد عین جالوت (به عربی: معركة عين جالوت)، نبردی بود که در ۳ دسامبر ۱۲۶۰ میلادی برابر با ۶۵۶ هجری میان دودمان مسلمان مملوک بحری با مغول‌ها در فلسطین رخ داد.

این جنگ در جنوب خاوری الجلیل در منطقهٔ عین جالوت واقع در بین شهرهای بیسان و نابلس اتفاق افتاد و طی آن مملوک‌ها موفق شدند تمامی نیروی حدود ۲۰ هزار نفره مغول را کشته و پیروز قطعی این نبرد شوند.

نبرد عین جالوت نقطه اوج تصرفات مغول‌ها بود و این نخستین باری بود که توسعه تصرفات سپاه مغول درنتیجه جنگ قوای محلی برای همیشه در منطقه‌ای متوقف شده و پس رانده شد.

آغاز نبرد

در صبح روز جمعه، ۲۶ رمضان سال ۶۵۶هـ مصادف با ۱۲۶۰ میلادی، دو لشکر در مکانی به نام «عین جالوت» با هم برخورد کردند و جنگ سختی میان آنها در گرفت.

پیروزی در جنگ

پیروزی در این جنگ، در ظاهر همانند بقیهٔ پیروزی‌ها و فتوحات در تاریخ متصور می‌شود که نصیب بسیاری از فرمانده‌هان شده‌است. اما ارزش و اهمیت فرماندهٔ «غازی سیف الدین قظز» و پیروزی او در «عین جالوت»، از آنجا روشن می‌شود که او جهان اسلام را که بیش از دو سوم آن به آتش کشیده شده بود، از نابودی نجات داد و پس از کشته شدن میلیونها مسلمان توسط مغولان، از کشته شدن بیشتر مسلمانان جلوگیری کرد.

  • لبیب، عبدالساتر، (الحضارة الاسلامیة) ، دارالمشرق، بیروت، چاپ سال ۱۹۹۰ میلادی.
  • الحموی، یاقوت، ابوعبدالله، (مُعجَم اَلبُلدان) ، دارالکتب العلمیة، بیروت، لبنان، چاپ سال ۱۹۹۰ مبلادی به (عربی).
  • ویکی‌پدیای انگلیسی.

جستارهای وابسته