میلوش زمان
Miloš Zeman Praha.JPG
میلوش زمان
رئیس‌جمهور جمهوری چک
شروع به کار
۸ مارس ۲۰۱۳
پس از واتسلاو کلاوس
نخست وزیر جمهوری چک
مشغول به کار
۲۲ ژوئیه ۱۹۹۸ – ۱۵ ژوئیه ۲۰۰۲
رئیس جمهور واتسلاو هاول
رئیس مجلس جمهوری چک
پیش از واتسلاو کلاوس
اطلاعات شخص
زاده ۲۸ سپتامبر ۱۹۴۴(۱۹۴۴-09-۲۸) ‏(۷۲ سال)
کولین،
ملیت  جمهوری چک
همسر(ان) Blanka Zemanová (1971-1978), Ivana Zemanová
فرزندان Kateřina Zemanová, David Zeman
شغل ، سیاستمدار
مذهب بی‌خدایی
امضا

میلوش زمان (به چکی: Miloš Zeman) رئیس‌جمهور جمهوری چک، اقتصاددان، سیاستمدار جناح چپ، رئیس سابق حزب دمکرات اجتماعی است وی از سال ۱۹۹۸ تا سال ۲۰۰۲ سومین نخست وزیر جمهوری چک بود.

تحصیلات

میلوش زمان در سال ۱۹۶۸ از دانشگاه اقتصادی در پراگ در رشته مهندسی اقتصادی مدرک کارشناسی ارشد دریافت کرد. وی در سال ۱۹۶۹ عضو حزب کمونیستی شد و در سال ۱۹۷۰ باید حرب کمونیستی را ترک کند. وی پس از انقلات در سال ۱۹۸۹ عضو پارلمان شد و در سال ۱۹۹۳ رِییس حزب دمکرات اجتماعی شد. وی در سال ۱۹۹۸ نخست وزیر جمهوری چک شد. در سال ۲۰۱۰ حزب خود را ترک کرد و حزب جدید تاسیس کرد.

پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری چک

میلوش زمان در سال ۲۰۱۳ سومین رئیس جمهوری چک انتخاب شد. این نخستین بار بوده که رئیس جمهوری چک با رای مستقیم مردم این کشور انتخاب شده است. در این انتخابات، میلوش زمان، نخست وزیر سابق و کارل شوارتزنبرگ، وزیر خارجه فعلی این کشور رقابت دارند و میلوش زمان حدود ۵۶ درصد آراء را به دست آورده است.

نظریات در مورد اسلام

میلوش زمان طرفدار سیاست اسرائیل است. او از اثر اسلام در جهان احساس خطر می‌کند و به این دلیل او بزرگترین منتقد مسلمانان است. مقامات جمهوری چک می‌گویند که نظرهای میلوش زمان در مورد اسلام سیاست خارجی این کشور مخرب می‌کنند.