میدان ترافالگار
Trafalgar Square, London 2 - Jun 2009.jpg
میدان ترافالگار - ژوئن ۲۰۰۹
میدان ترافالگار در City of Westminster قرار گرفته‌است
میدان ترافالگار
Location within Central London
نام پیشین چرینگ کراس
هم‌نام نبرد ترافالگار
نگه‌داری توسط Greater London Authority
کدپستی WC2
موقعیت شهر وست‌مینستر، لندن، انگلستان
مختصات
ساخت‌وساز
تکمیل دهه ۱۸۴۰
شمال خیابان چرینگ کراس
شرق استرند
جنوب خیابان نورث‌آمبرلند
ویتهال
غرب مال
دیگر
طراح سر چارلز بری
وب‌گاه

میدان ترافالگار (به انگلیسی: Trafalgar Square) یکی از اصلی‌ترین و مشهورترین میدان‌های لندن می‌باشد که در مرکز آن واقع شده و از جاذبه‌های توریستی شهر به شمار می‌آید. این میدان در ۱۸۴۵ ساخته شده و به مناسبت بزرگداشت پیروزی دریابد نلسون در نبرد ترافالگار چنین نام‌گذاری شده‌است،

تعدادی از ساختمان‌ها و بناهای یادبود معروف لندن همچون نگارخانه ملی لندن، کلیسای سنت مارتین-این-د-فیلدز و ستون نلسون در اینجا قرار دارند و گردشگران را به خود جذب می‌نمایند.

از دیگر عوامل معروفیت میدان ترافالگار وجود حوضچه و فواره‌هایی است که در میان آن قرار گرفته و مکان مناسبی را برای استراحت و آرامش بازدیدکنندگان به وجود می‌آورد. کبوتران نیز دیگر عامل معروفیت میدان بودند که بازدیدکنندگان برای دانه دادن به آنها به اینجا می‌آمدند اما به دلیل آلودگی و نازیبایی ناشی از فضولات این پرندگان و تهدید سلامتی انسان، دانه دادن به آنها ممنوع گردید و شیوه‌های گوناگونی از جمله استفاده از پرندگان شکاری دست‌آموز به خدمت گرفته شد تا مانع از بازگشت کبوتران به میدان ترافالگار شود و امروزه تنها تعداد اندکی از کبوتران در این میدان مشاهده می‌شوند.

همچنین برپایی بسیاری از جشن‌ها، بزرگداشت‌ها، گردهمایی‌ها، اعتراضات و راهپیمایی‌های سیاسی و غیر سیاسی نیز در این میدان صورت می‌گیرد.

نگارخانه

Trafalgar Square, 1908
میدان ترافالگار، ۱۹۰۸
A 360-degree view of Trafalgar Square
نمایی ۳۶۰ درجه از میدان، ۲۰۰۹

  •  
  •  
  •  
  •  
  •   Second edition published as  
  •  
  •