منال شریف
Manal al-Shraif.jpg
زادروز ۲۵ آوریل ۱۹۷۹(1979-04-25) ‏(۳۸ سال)
مکه، عربستان سعودی
محل زندگی خوبر، عربستان سعودی
ملیت عربستانی
تبار عرب
از دانشگاه دانشگاه شاه عبدالعزیز
دین اسلام


منال شریف (زاده ۲۵ آوریل ۱۹۷۹ در مکه) یکی از فعالان حقوق زنان در عربستان سعودی و از سازمان‌دهندگان حرکت اعتراضی «در این روز خود رانندگی می‌کنم» که در آن زنان عربستان سعودی تشویق به زیر پا گذاشتن عرف ممنوعیت رانندگی زنان در روز ۱۷ می ۲۰۱۱ گردیدند. او گفت: همین که زنان برای رفتن از نقطه‌ای به نقطه دیگر مجبورند از مردان خانواده خواهش کنند که رانندگی اتومبیل را برعهده بگیرند، خود نشان دهنده شدت تحقیر زن در این کشور است. چنین اعتراضاتی در سال‌های نود میلادی با مداخله پلیس منجر به شکست شد، اما اکنون ما فیسبوک و تویتر و یوتیوب را داریم و از این ابزار به خوبی استفاده خواهیم کرد.

او در این روز به عنوان اولین زنی که در عربستان رانندگی کرده است در شهر جده پشت رل نشست. ویدیوی هشت دقیقه‌ای رانندگی او در چند روز نخست بیش از نیم میلیون بیننده را جذب کرد. او چند روز بعد توسط پلیس مذهبی عربستان دستگیر و زندانی شد.

منال شریف پس از آن کمپین رانندگی همچنان یک منتقد فعال دولت عربستان سعودی باقی ماند و در مورد مسائلی همچون زندانی کردن کارگران زن خارجی، نبود انتخابات مجلس شورا و قتل لاما قمدی به توئیت کردن پرداخت. مجله تایمز، فارین پالیسی و انجمن آزادی اسلو از او حمایت کردند. منال شریف با یک مدرک کارشناسی در رشته علوم رایانه از دانشگاه شاه عبدالعزیز فارغ‌التحصیل شد. او تا می ۲۰۱۲ یک مشاور امنیت اینترنت در سعودی آرامکو، شرکت ملی نفت عربستان سعودی بود.

جستارهای وابسته

ویدیوی خارج از ویکی