پراکندگی و محل مشرق‌الاذکارها

مؤسسهٔ مشرق الاذکار (به معنای محلّ برآمدن ذکر الهی) که بهاءالله بنیانگذار دین بهائی آن را تأسیس نموده است یکی از مفاهیم محوری در حیات جامعهٔ بهائی و پیوندزنندهٔ نیایش و خدمت است. در کتاب اقدس آمده است که در هر شهری بناهایی به بهترین صورت ممکن به نام خداوند ساخته شود و در آن به ذکر پروردگار پردازند.

مشرق الأذکار متشکّل از یک بنای مرکزی به عنوان محلّی برای دعا و مناجات و تعدادی مؤسسهٔ وابسته (ملحقات) است. اگر چه مشرق‌الأذکار مرکز نیایش در یک منطقهٔ جغرافیایی به شمار می‌رود ولی هدف آن تنها فراهم آوردن محلّی برای عبادت نیست.

عبدالبهاء مبیّن آثار دین بهائی در مورد مشرق‌الاذکار چنین می‌گوید:

مشرق‌الاذکار مغناطیس تأیید پروردگار است، مشرق‌الاذکار اساس عظیم حضرت آمرزگار است. مشرق‌الاذکار رکن رکین آئین کردگار، مشرق‌الاذکار تأسیسش سبب اعلاء کلمةالله، مشرق‌الاذکار تهلیل و تسبیحش مفرح قلوب هر نیکوکار، مشرق‌الاذکار نفحات قدسش روح بخش کل ابرار، مشرق‌الاذکار نسیم جان‌پرورش حیات بخش عموم احرار…

مشرق‌الأذکار از طریق فراهم کردن امکانات آموزشی، بهداشتی، و سایر خدمات از پیشرفت اجتماعی و اقتصادی جامعه حمایت نموده و سرپناه و تسکینی برای نیازمندان است. بنا بر توضیحات عبدالبهاء مؤسساتی مانند بیمارستان، مدرسه، دانشگاه، داروخانه و مسافرخانه به تدریج به بنای مرکزی معبد اضافه می‌شوند.

ساختمان عبادتگاه

هر معبد بهائی طرح منحصر به فردی دارد، امّا از لحاظ معماری اصولی کلّی در همه آنها مشترک است که به طرح آنها وحدت می‌بخشد. کلیهٔ مشرق الاذکارهای بهائی باید نُه وجه و یک گنبد مرکزی داشته باشند. در اطراف مشرق‌الاذکار باید تأسیساتی از قبیل مؤسسات فرهنگی، بهداشتی، محل نگهداری بینوایان و عاجزان (دارالعجزه)، محلّ مشورت و ملاقات، یتیم خانه و موسسات تحقیقات علمی و … بنا گردد. بهائیان معتقدند که مشارق اذکار جهانیان را از ادیان و نژادهای مختلفه دعوت به عبادت خالق عالمیان می‌نمایند و نمودار عشق بشر به خداوند یگانه هستند.

بهاءالله گذاشتن تصاویر را در مشرق‌الاذکار نهی کرده‌است. عبادت در مشرق‌الاذکارها فقط مختص بهائیان نمی‌باشد و درهای مشرق الاذکارها در سراسر عالم بر روی همه مردم دنیا از هر دین و اعتقادی که باشند، باز است، در آنجا موعظه نمی‌شود، مناسک مذهبی اجرا نمی‌گردد و طبقهٔ روحانی حضور ندارد.

مشرق‌الاذکارهای موجود در سراسر عالم

تا به حال ۸ مشرق‌الاذکار قارّه‌ای در سراسر عالم ساخته شده‌است (با احتساب مشرق‌الاذکار عشق‌آباد که پس از ساخت تخریب شد). این معابد در ایالات متحده آمریکا، اوگاندا، استرالیا، آلمان، پاناما، ساموآ وهندوستان واقع شده‌اند. در حال حاضر آخرین معبد از مشرق‌الاذکارهای قارّه‌ای در کشور شیلی در حال ساخت است.

همچنین در اردیبهشت سال۱۳۹۱ (آوریل ۲۰۱۲) شورای حاکمهٔ بین‌المللی دیانت بهائی، بیت‌العدل اعظم، برنامهٔ ساخت دو مشرق‌الذکار ملّی (در جمهوری دموکراتیک کنگو و پاپوآ گینه نو) و ۵ مشرق‌الاذکار محلّی (باتامبانگ در کامبوج، بیهار شریف در هندوستان، ماتوندا سوی در کنیا، نورته دل کاوسوا در کلمبیا و تانا در وانواتو) را اعلام نمود.

بناهای تخریب شده

مشرق‌الاذکار عشق‌آباد، ترکمنستان

مشرق‌الاذکار عشق‌آباد

میرزا محمدتقی وکیل‌الدوله، از ۱۹ نخستین حواریون بهاالله، به امر بهاالله، نخستین مشرق الاذکار بهائی را در عشق‌آباد بنیاد کرد.

ساختمان معبد در سال ۱۹۶۲ پس از آسیبی که در اثر زلزله به آن وارد شد، تخریب گردید.

بناهای موجود

بناهای طرح‌ریزی‌شده

  1. مشرق‌الاذکار طهران
  2. مشرق‌الاذکار شیلی
  3. مشرق‌الاذکار حیفا

جستارهای وابسته

مشرق الاذکار نیلوفر آبی


مطالب مرتبط با
آئین بهائی
Bahai star.svg
شخصیت‌های اصلی نوشته‌ها شخصیت‌های بارز تعالیم بیشتر
سید علی‌محمد باب
بهاءالله
عبدالبهاء
شوقی افندی
کتاب اقدس
کتاب ایقان
کلمات مبارکه مکنونه
کتاب عهدی
کتاب بیان
الواح وصایا
هفت وادی
رساله سوال و جواب
مارثاروت · طاهره
بدیع · حروف حی
ایادیان امرالله
وحدت عالم انسانی
تحری حقیقت
تساوی حقوق رجال و نساء
تطابق علم و دین
وحدت لسان و خط
نشانه‌ها · ادبیات
آموزه‌ها · احکام
تاریخچه · مؤسسات
گاهشماری · زیارت
فهرست مقالات بهائی