محمود نیلی احمدآبادی
Mahmoud Nili Ahmadabadi.jpg
سی و دومین رئیس دانشگاه تهران
شروع به کار
۱۹ خرداد ۱۳۹۳
گمارنده رضا فرجی دانا
رئیس جمهور حسن روحانی
پس از محمدحسین امید
رئیس دانشکده فنی دانشگاه تهران
مشغول به کار
۱۳۸۱ – ۱۳۸۸
اطلاعات شخص
زاده محمود نیلی احمدآبادی
شهر اصفهان
ملیت  ایران
حزب سیاسی اصلاح طلب
شغل استاد دانشگاه
مذهب اسلام شیعه

محمود نیلی احمدآبادی (زاده ۱۳۳۵ در شهر اصفهان)، استاد تمام مهندسی متالوژی و مواد دانشکده فنی دانشگاه تهران، رئیس سابق این دانشکده و رئیس دانشگاه تهران است. نیلی از دانشگاهیان اصلاح طلب و جزو ۲۵۵ نفر اساتیدی است که پیش از یازدهمین دورۀ انتخابات ریاست جمهوری حمایت خود را از حسن روحانی رئیس جمهور اعلام کرده‌ بودند.

تحصیلات

محمود نیلی احمدآبادی، فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی دانشگاه شیراز در سال ۱۳۶۰ بوده و تحصیلات خود درمقطع کارشناسی ارشد را در دانشگاه صنعتی شریف در گرایش شناسایی و انتخاب مواد در سال ۱۳۶۷ و درمقطع دکتری در دانشگاه توهوکو ژاپن درسال ۱۳۷۳ به پایان رسانده است.

سوابق علمی

  • انتشار ۷۵ مقاله در مجلات علمی ISI
  • انتشار ۹۰ مقاله در کنفرانس‌های مختلف
  • داوری ۵۰ مجله ISI
  • کسب رتبه در جشنواره بین‌المللی خوارزمی
  • استاد نمونه دانشگاه تهران
  • مجری بیش از ۳۰ پروژه پژوهشی
  • دریافت جایزه بین‌المللی COMSTEC

سوابق اجرایی

حضور در دولت یازدهم

نامزدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری

پس از استیضاح رضا فرجی دانا و دو ماه سرپرستی محمدعلی نجفی بر این وزارتخانه، نهایتاً در ۳۰ مهرماه ۱۳۹۳، محمود نیلی احمدآبادی طی نامه‌ای توسط رئیس جمهور به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس معرفی گردید. جلسه بررسی صلاحیت نیلی در روز چهارشنبه ۷ آبان ۱۳۹۳، در مجلس شورای اسلامی برگزار گردید و نیلی بدلیل آنچه از سوی نمایندگان انتساب به فتنه ۸۸ خوانده شد، با کسب ۷۹ رأی موافق، ۱۶۰ رأی مخالف و ۷ رأی ممتنع از مجموع ۲۴۶ رأی مأخوذه، موفق به کسب رأی اعتماد از مجلس نگردید.

ریاست دانشگاه تهران

چند ماه پس از آغاز کار دولت حسن روحانی، فرهاد رهبر از ریاست دانشگاه تهران برکنار شد و پنج تن به عنوان کاندیداهای ریاست دانشگاه تهران انتخاب شدند. محمدحسین امید، سید حسین حسینی، کمره‌ای، محمد رحیمیان و محمود نیلی احمدآبادی از سوی شورای تعیین رئیس دانشگاه تهران به عنوان کاندیدهای ریاست دانشگاه تهران مطرح بودند که رضا فرجی دانا، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، نهایتاً در ۱۹ خرداد ۱۳۹۳ محمود نیلی احمدآبادی را به عنوان سرپرست دانشگاه تهران منصوب نمود. فرجی دانا روز بعد اعلام کرد که نیلی به عنوان رئیس دانشگاه تهران به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی خواهد شد. پس از معرفی نیلی، غلامعلی حداد عادل، رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی، اعلام کرد که انتخاب سرپرست دانشگاه تهران منجر به تیره شدن روابط مجلس و وزارت علوم می‌شود. انتصابات فرجی دانا موجب شد او پس از نه ماه وزارت در ۲۹ مرداد ۱۳۹۳ توسط مجلس استیضاح و برکنار شود. پس از برکناری فرجی دانا، محمود نیلی احمدآبادی خود از گزینه های تصدی وزارت علوم بود که نتوانست از مجلس رأی اعتماد بگیرد.

نهایتاً در ۲۷ دی ۱۳۹۳، محمد فرهادی، وزیر جدید علوم، تحقیقات و فناوری نیز محمود نیلی احمدآبادی را برای تصدی ریاست دانشگاه تهران به شورای عالی انقلاب فرهنگی معرفی کرد. بدلیل مخالفت تعداد زیادی از اعضاء شورای عالی انقلاب فرهنگی با ریاست نیلی بر دانشگاه تهران، فرایند رأی اعتماد این شورا به نیلی برای ریاست دانشگاه تهران، طولانی شد، تا اینکه پس از تأیید شورای عالی انقلاب فرهنگی تعیین رؤسای دانشگاه ها به هیئتی پنج نفره متشکل از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، وزیر بهداشت، رییس نهاد نمایندگی مقام رهبری در دانشگاه ها، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و رییس هیئت نظارت و بازرسی شورای عالی انقلاب فرهنگی واگذار گردید. در نهایت در ۱۹ خرداد ۱۳۹۴، پس از آن که هیئت پنج نفره به نیلی و رؤسای بیست و یک دانشگاه دیگر رأی اعتماد داد، محمد فرهادی، وزیر علوم، محمود نیلی احمدآبادی را به عنوان رئیس دانشگاه تهران منصوب کرد.