محمودرضا پهلوی
زادروز ۱۲ مهر ۱۳۰۵ خورشیدی
۵ اکتبر ۱۹۲۶
زادگاه تهران، ایران ایران
مرگ

۲۵ اسفند ۱۳۷۹ شمسی (۷۴ سال)

۱۵ مارس ۲۰۰۱ میلادی
محل مرگ لوس آنجلس، کالیفرنیا
 ایالات متحده آمریکا
همسران مهردخت اعظم زنگنه ۱۳۳۳- (طلاق)
مریم اقبال ۱۳۴۳- (طلاق)
دودمان خاندان پهلوی
پدر رضا شاه پهلوی
مادر عصمت دولتشاهی

محمودرضا پهلوی (۱۳۰۵ تهران - ۱۳۷۹ لوس آنجلس) نهمین فرزند و ششمین پسر رضا شاه پهلوی و سومین فرزند از بطن ملکه عصمت دولتشاهی در ۱۲ مهرماه ۱۳۰۵ به دنیا آمد و تحصیلات ابتدایی و مقدمات نظام را در تهران سپری کرد. او پس از برکناری و تبعید پدرش با او به آفریقای جنوبی رفت و پس از مرگ رضا شاه به ایران بازگشت و چندی بعد برای ادامه تحصیل در رشته مدیریت بازرگانی و صنعتی در دانشگاه کالیفرنیا و میشیگان به آمریکا رفت.

او پس از بازگشت به ایران در سال ۱۳۳۳ با مهردخت اعظم زنگنه ازدواج کرد که این ازدواج پس از سه سال به جدایی انجامید و شاهپور محمودرضا در سال ۱۳۴۳ با مریم اقبال دختر دکتر منوچهر اقبال ازدواج کرد ولی نامبرده نیز پس از مدتی از او جدا شد.

وی پس از انقلاب ۱۳۵۷ ایران را ترک کرد و ۲۵ اسفند ۱۳۷۹ در کالیفرنیا درگذشت.

قاچاق تریاک

به گزارش خبرگزاری رویترز (تاریخ ۹ مه ۱۹۹۲)، محمودرضا پهلوی، برادر آخرین شاه ایران روز جمعه در عمارت ۲ میلیون دلاری اش در بورلی هیلز، به اتهام دارا بودن تریاک برای مصرف شخصی و همچنین فروش دستگیر شد. به گفته سخنگوی اداره مبارزه با مواد مخدر شاهزاده محمود رضا پهلوی بعد از بازداشت به زندان شهر سانتا مونیکا منتقل شد. به گفته این سخنگو، پلیس که بعد از ۴ ماه تحقیق و تفحص به خانه شاهزاده هجوم برده بود در خانه او، همچنین وافور و وزنه مواد مخدر هم پیدا کرد.