محمدرضا مروارید
Mohammad-Reza Morvarid 1394.jpg
استاندار ایلام
مشغول به کار
۱۴ مهر ۱۳۹۲ – تاکنون
رئیس جمهور حسن روحانی
پس از محمود عباس‌زاده مشگینی
اطلاعات شخص
زاده ۱۳۳۶
ایلام
ملیت ایرانی
محل
تحصیل
کارشناسی رشته کشاورزی دانشگاه همدان
کارشناسی ارشد رشته مدیریت دولتی از دانشگاه مرکز مدیریت دولتی تهران
شغل سیاستمدار
مذهب اسلام


محمدرضا مروارید (زاده ۱۳۳۶ ایلام)، استاندار استان ایلام در دولت یازدهم است. وی تحصیلکرده کارشناسی رشته کشاورزی در دانشگاه همدان و دارای مدرک کارشناسی ارشد در رشته مدیریت دولتی از دانشگاه مرکز مدیریت دولتی تهران است.

وی پیشتر، معاونت برنامه‌ریزی و اداری مالی استانداری کرمانشاه و مدیر کلی کشاورزی و منابع طبیعی استان ایلام را بر عهده داشته‌است.

وی فرزند سوم آیت‌الله محمدتقی مروارید نماینده دوره اول مجلس خبرگان از حوزه انتخابیه ایلام است.

مسئولیت‌ها و سوابق اجرایی

محمدرضا مروارید پس از پیروزی انقلاب به جهاد سازندگی رفت و تا سال ۱۳۶۲ مسئول کشاورزی ایلام بود. سپس عضو شورای مرکزی جهاد سازندگی شد و از سال ۱۳۶۳ تا ۱۳۶۸ مدیر کل کشاورزی و منابع طبیعی ایلام بود.

وی از اواخر سال ۱۳۶۹ تا سال ۱۳۷۶ به عنوان معاون برنامه‌ریزی و اداری مالی استانداری کرمانشاه منصوب شد و پس از آن تا سال ۱۳۸۴ به عنوان معاون اداری مالی و حقوقی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مشغول فعالیت شد.

مروارید به مدت ۴ سال مدیر عامل کشتیرانی ایران و روسیه بود.

وی همچنین، عضو هیئت عامل و معاون پشتیبانی و بازرگانی سازمان حمل و نقل و پایانه‌های کشور، ریاست مجمع شرکت حمل و نقل بین‌الملل مختلط ایران و روسیه، ریاست هیئت مدیره و مدیر عامل شرکت حمل و نقل بین‌المللی و کشتیرانی ایران و روسیه، ریاست هیئت مدیره شرکت شهرک‌های سازمان مصرف شهر و روستای سازمان صنایع دستی کرمانشاه، عضویت مجمع شرکت‌های حمل و نقل بین‌المللی ایران، مدیر عامل و نایب رئیس هیئت مدیره هلدینگ سرمایه‌گذاری جهش توسعه ایرانیان و ریاست هیئت مدیره شرکت های جهش ترابر،‌ جهش ریل و پایانه شرق، مشاور شرکت سرمایه‌گذاری حمل و نقل تأمین (بررسی وضعیت فنی اقتصادی آبادان) را برعهده داشته است.

جستارهای وابسته