Metoprolol
سامانه‌شناسی نام (آیوپاک)
(RS)-1-(Isopropylamino)-3-[4-(2-methoxyethyl)phenoxy]propan-2-ol
داده‌های بالینی
نام تجاری Lopressor, Toprol-xl
AHFS/Drugs.com
مدلاین پلاس
Licence data US FDA:
رده بارداری C(US)
تجویز Oral, IV
داده‌های فارماکوکینتیکی
فراهمی زیستی 12%
متابولیسم Hepatic via CYP2D6, CYP3A4
نیمه‌عمر 3-7 hours
دفع Renal
شناسه
شماره سی‌ای‌اس
کد ATC C07
پاب‌کم
IUPHAR ligand
بانک‌دارو
کم‌اسپایدر
UNII
KEGG
ChEBI
ChEMBL
داده‌های شیمی
فرمول C15H25NO3
وزن مولکولی 267.364 g/mol
SMILES &
Physical data
دمای ذوب 120 °C (248 °F)
 YesY(what is this?)  

متوپرولول (به انگلیسی: Metoprolol)

رده درمانی: بتا بلوکر .

اشکال دارویی

این دارو به صورت خوراکی قرص و آمپول درون وریدی ارائه می شود. میزان مصرف آن معمولاً دو بار در روز است. یک نوع از این دارو با رهاسازی تاخیری نیز وجود دارد که روزی یکبار باید استفاده شود. متوپرولول به صورت قرص هایی ترکیبی با هیدروکلروتیازید نیز تولید می شود.

موارد مصرف

متوپرولول که در میان سایر اسامی تحت عنوان تجاری لوپرسور به بازار عرضه می شود، یک داروی گیرنده انتخابی بلوک کننده بتا می باشد. متوپرولول در درمان آنژین صدری مزمن، کنترل فشارخون بالا و پیشگیری از انفارکتوس مجدد میوکارد، تپش بیش از حد قلب و پیشگیری مشکلات قلبی پس از انفارکتوس مصرف می‌شود. برای پیشگیری از سردرد های میگرنی هم مناسب است.

مکانیسم اثر

بلوک کننده اختصاصی گیرنده‌های بتا یک سمپاتیک که بیشتر در سلولهای قلب دیده می‌شود.

عوارض جانبی

عوارض جانبی شایع دارو عبارتند از مشکلات خواب احساس خستگی مفرط (پزشکی)، احساس غش، برادی کاردی علامتی (سرگیجه )، اسپاسم برونش (اشکال درتنفس)، نارسایی احتقانی قلب (تورم اندامهای تحتانی، تنگی نفس )، افسردگی و کاهش گردش خون محیطی (سردی دستهاو پاها)، اختلالات خواب، تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست و دردهای شکمی.  مصرف دوز بالای دارو ممکن است منجر به مسمومیت شود. احتمال خطر مصرف دارو در زنان باردار وجود دارد.  به نظر می رسد مصرف دارو در زمان شیردهی منعی نداشته باشد. استفاده از دارو در کسانی که مشکلات کبدی یا آسم دارند نیاز به احتیاط بیشتری دارد. توقف مصرف دارو باید به آهستگی صورت بگیرد تا از خطرات بعدی برای سلامت جلوگیری شود.

تاریخچه

متوپرولول اولین بار در سال 1969 ساخته شد. این دارودر لیست داروهای ضروری سازمان بهداشت جهانی به عنوان مهمترین داروی مورد نیاز در سیستم بهداشت اولیه قرار دارد. این دارو به صورت یک داروی ژنریک در دسترس است. در سال 2013، متوپرولول نوزدهمین داروی پر تجویز در ایالات متحده بود.

جستارهای وابسته

بلوک کننده بتا

  • فرهنگ داروهای ژنریک ایران، دکتر حشمتی ، ۱۳۸۷