قیاسوند (قیاسی . غیاثی یا غیاثوند) نام یکی از طوایف بزرگ لک و لک زبان است که در ایران و عراق زندگی می کنند. طوایف اصلی قیاسوند در روستاهای شیخ مکان . سیمره (دره شهر)و روستاهای شهرستان پلدختر زندگی می‌کنند. طایفه قیاسوند از هفت تیره تشکیل شده است. طوایف قیاسوند در استان ایلام در دره شهر، دهلران، آبدانان واستان کرمانشاه، در استان لرستان در خرم آباد، بروجرد،پلدختر، استان همدان در ملایر، نهاوند، در استان گیلان در رودبار، منجیل، لوشان،طرازان و در استان تهران و استان البرز ساکنند. در عراق اکثر در شهرهای الحی البدره و الکوت ساکنند لازم به ذکر است که در عراق این طایفه را با نام فیلی (القیسی) می شناسند.

در روایات آمده است در زمان حمله نادرشاه افشار به غرب ایران و جنگ با عثمان‌پاشا، شخصی شجاع و وطن‌خواه از اهالی پشتکوه (ایلام امروزی) به نام سل‌سل در جنگ مزبور سر یکی از سرداران عثمانی را به پای نادرشاه می‌اندازد و نادر به پاس خدمت او سرزمین دلفان و یا در اصطلاح لکی، خاوه (khaawa) را به او می‌بخشد. سل‌سل در آنجا حکومت محلی تشکیل داده و به‌مرور سرزمین‌های اطراف از جمله دشت الشتر را می‌خرد. سل‌سل دارای سه پسر به نام‌های: حسن، یوسف و قیاس بوده که اجداد عشایر حسنوند، یوسفوند و قیاسوند می‌باشند.


خاندان قیاسوند از سالیان پیش در شهر کرمانشاه سکونت داشته اند. همچنین در زمان پادشاهی رضاشاه عده کثیری از افراد این طایفه به شهرهای رودبار، منجیل، گرگان و دیگر شهرهای شمالی تبعید شدند.

از بزرگان این طایفه میتوان به ملاپریشان قیاسوند شاعر ، عارف، پرفسور نور محمد قیاسوند کاشف ژن نابینایی، امیر امجد غیاث نظام مبارز استعمار روس و سیف الله قیاسوند (پزشک ارتش و از اعضای حزب توده) اشاره کرد.