دارا
Δάρας (یونانی)
Dara P1030851 20080424091200.JPG
آثار بجای مانده از شهر دارا
نام دیگر Daras, Anastasiopolis, Iustiniana Nova
موقعیت غز، استان ماردین، ترکیه
منطقه میان‌رودان
مختصات
نوع قلعه
تاریخ
سازنده آناستاسیوس یکم
تأسیس شده ۵۰۵
رها شده بعد از ۶۳۹
ادوار دوران باستان متأخر
حوادث نبرد دارا

قلعهٔ دارا یا شهر دارا شهری نظامی بوده است، در شمال میانرودان، که توسط حکومت روم شرقی یا بیزانس ساخته شده است. این قلعه در مرز بین دو حکومت ساسانی و بیزانس قرار داشته و از نظر نظامی و استراتژیک از اهمیت خاصی برخوردار بوده است. امروزه در روستای Oğuz در ترکیه، آثار بجا مانده، از این قلعه را می‌توان دید.

زمینهٔ تاریخی

بعد از شکست بیزانس در جنگ آناستازی، از قوای ساسانی، در سال ۵۰۲–۵۰۶ میلادی، در سال ۵۰۵ میلادی، امپراتور بیزانس، آناستازیوس اول تصمیم گرفت به احیاء و بازسازی ده دارا پرداخته و قلعه‌ای در آنجا بسازد. دارا تنها ۵ کیلومتر با مرز حکومت ساسانی فاصله داشت و در فاصلهٔ ۱۸ کیلومتری از شهر نصیبین که در دست ساسانیان بود، قرار داشت. بعدها ژوستینین یکم (یوستی نیانوس یکم) دیوارهای قلعه را استحکام بخشید و ارتفاع آن را تا ۲۰ متر بالا برد.

سرنوشت قلعه در طی جنگهای ایران و بیزانس

این قلعه در سال ۵۷۴ میلادی توسط انوشیروان تسخیر شد. ضربهٔ روحی حاصل از این شکست به حدی بود که امپراتور وقت بیزانس، یوستین دوم از مقام خود استعفا کرد.

خسرو پرویز در سال ۵۹۱ میلادی، در ازای کمکی که از موریس امپراتور بیزانس برای بازپس گرفتن سلطنت، از بهرام چوبین گرفته بود این قلعه را به بیزانس باز پس داد.

بعد از قتل موریس توسط فوکاس امپراتور بعدی، خسرو وارد جنگ با بیزانس شده و قلعهٔ دارا را در سال ۶۰۴ میلادی به تصرف خود درآورد.

در آخر در سال ۶۳۹ میلادی این قلعه توسط اعراب تسخیر شد و به مرور زمان ارزش استراتژیکی و نظامی خود را از دست داد.

نویسندگان ویکی‌پدیای انگلیسی

لینکهای مربوط

  • by Jonathan Webb