تصاویری از یک فیلم پورنو سیاه و سفید اتریشی به سال ۱۹۰۶ میلادی

فیلم پورنو یا فیلم هرزه یا به زبان عامیانه فیلم سوپر به فیلم‌های رده‌بندی شده برای گروه سنی افراد بالغ گفته می‌شود که در آن تمرکز فیلم بر اندام جنسی است و در آن آمیزش جنسی، خودارضایی و گرایش‌های جنسی به وضوح نشان داده می‌شوند. هدف فیلم پورنو تحریک جنسی بیننده است. فیلم‌های پورنو دارای طرفداران و همچنین مخالفانی عموماً مذهبی و یا فمنیست هستند. بر باور موافقان، شرکت در تولید و یا تماشای فیلم‌های پورنو، از مضامین آزادی جنسی است. بر باور مخالفان، اعمال بازیگران فیلم‌های پورنوگرافی تأثیرات بد و مخربی بر نگرش و رفتار جنسی خشونت‌بار نوجوانان دارد و باعث احترام‌زدایی و شیْ‌انگاری از زنان می‌شود. فروش و یا اجارهٔ فیلم‌های رده بزرگسالان از هر نوع، در کشورهای غربی و شرقی به افراد زیر سن قانونی ممنوع است.

اثرات بر سلامتی و جامعه

تماشای پورنوگرافی با کوچک شدن قشر خاکستری مغز و تضعیف برخی ارتباطات مغزی همراه است. مکانیزم مغز در برابر تماشای پورنوگرافی درست مانند اعتیاد به مواد مخدر است.

از پورنوگرافی به عنوان یکی از عوامل شیوع قاچاق جنسی، خشونت جنسی، تجاوز جنسی و کودک آزاری یاد می‌کنند. بر اساس تحقیقات پورنوگرافی عامل رواج نفرت علیه زنان، خشونت خانگی و بی احترامی است. واشینگتن پست پورنوگرافی را "مخرب ترین و رایج ترین معمولِ زمان ما" می‌داند.

اقتصاد پورنوگرافی

در سطح جهانی، صنعت پورنوگرافی تجارتی عظیم با درآمدی حدود ۹۷ میلیارد دلار است. شهر لس‌آنجلس در ایالات متحده آمریکا، مرکز تجارت چند میلیارد دلاری صنعت پورنوگرافی است. درآمد بازیگران بسته به محبوبیت، تجربه، درخواست مخاطبان و نوع رابطه جنسی متفاوت است. به عنوان مثال بازی در صحنه‌های خودارضایی یا همجنسگرایی زنان نسبت به آمیزش جنسی زن و مرد درآمد کمتری دارد. بازیگران زن برای حفظ زیبایی ظاهر و بدن خود مجبور به پرداخت هزینه جهت عمل‌های زیبایی صورت، گونه، لب و پستان هستند در حالی که بازیگران مرد عموماً چنین هزینه‌های را متحمل نمی‌شوند. با این حال، درآمد بازیگران زن به طور میانگین در مقایسه با همکاران مردشان بیشتر است.

بازیگران زن، بابت هر صحنه‌ای که در فیلم‌های پورنو بازی می‌کنند حدود ۶۰۰ تا ۸۰۰ دلار حقوق می‌گیرند. در صورتی که اگر همان اعمال جنسی را به صورت «خصوصی» انجام دهند، حدوداً دو برابر درآمد بازی در فیلم‌های پورنو می‌توانند پول دریافت کنند. برای بسیاری از بازیگران این‌گونه از فیلم‌ها، کار بازی در فیلم عملی حاشیه‌ای است و بسیاری از بازی در فیلم‌های پورنوگرافی در جهت تبلیغ خود و رونق بخشیدن به «کار شخصی‌شان» استفاده می‌کنند. برای بازیگران مرد گزینه‌ها محدودتر هستند. کار وب‌کم و روسپی‌گری وجود ندارد و حقوق آن‌ها برای بازی در فیلم هم از زنان به مراتب کمتر است.

جوایز

ای‌وی‌ان

هرساله تهیه‌کنندگان و دست‌اندرکاران صنعت پورن در آمریکا طی مراسمی در شهر لاس وگاس که به ای‌وی‌ان مشهور است، از بهترین تولیدات فیلم‌های پورنو، تقدیر می‌کنند.

جستارهای وابسته

پی‌نوشت

نشان درگاه درگاه فیلم