فدرال رزرو
Seal of the United States Federal Reserve System.svg
Seal of the Federal Reserve System
Flag of the United States Federal Reserve.svg
Flag of the Federal Reserve System
مقرها Eccles Building، واشینگتن، دی.سی., U.S.
بنیان‌گذاری‌شده‌ ۲۳ دسامبر، ۱۹۱۳ (۱۰۳ سال پیش) (۱۹۱۳-۱۲-23)
رئیس جنت یلن
بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا
واحد پول دلار آمریکا
USD (ایزو ۴۲۱۷)
نسبت نقدینگی نسبت نقدینگی
نرخ بانکی 0.15% to ۱٫۲۵٪
Interest rate target 0.25% to ۰٫۵٪
Interest on reserves ۰٫۲۵٪
Interest paid on excess reserves? Yes
وبگاه

فدرال رزرو (به انگلیسی: Federal Reserve)، یا فد به معنی «ذخیرهٔ فدرال»، بانک مرکزی ایالات متحده آمریکا است که در سال ۱۹۱۳ با هدف نظارت بر عملیات بانکی در این کشور تأسیس شد. این بانک با تصویب لایحه فدرال رزرو در سال ۱۹۱۳ در پاسخ به رشته بحران‌های مالی ای تشکیل شد که نیاز به کنترل مرکزی سیستم پولی را نشان داد. این نهاد مسئول تدوین سیاست‌های پولی، پیگیری رسیدن به اشتغال کامل، تثبیت قیمت‌ها و رشد اقتصادی در آمریکا است.

ساختمان اصلی فدرال رزرو در واشنگتن دی‌سی.

مناطق بانکی ایالات متحدهٔ آمریکا

بر اساس قانون مصوب کنگره ایالات متحده آمریکا در سال ۱۹۱۳، "ذخیره فدرال " تأسیس شد. بر اساس این قانون سرتاسر ایالات متحده آمریکا به ۱۲ منطقهٔ بانکی تقسیم می‌شود. کلیه فعالیت‌های بانکی این منطقه توسط هیئت مدیره سیستم ذخیره فدرال کنترل و هماهنگ می‌شود.

ریاست بانک مرکزی آمریکا

کمیته بازار باز فدرال رزرو سیاست‌های پولی را تعیین می‌کند. این کمیته متشکل از ۱۲ عضو است که ۷ تن از آنها برای مدت ۱۴ سال توسط رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا منصوب می‌شوند. به این ترتیب که هر دو سال و در ژانویه یکی از این اعضاء که دوره‌اش به پایان رسیده‌است جای خود را به کسی می‌دهد که به پیشنهاد رئیس‌جمهور و تأیید سنا انتخاب می‌شود.

۵ عضو دیگر شامل رئیس فدرال رزرو نیویورک (که عملیات بازار باز در آنجا انجام می‌گیرد) و چهار رئیس فدرال رزروهای منطقه‌ای دیگر هستند که به صورت دوره‌ای از میان ۱۱ فدرال رزرو منطقه‌ای باقی‌مانده انتخاب می‌شوند. رئیس جمهور از میان این ۷ نفر یک نفر را به عنوان رئیس فدرال رزرو و یک نفر را به عنوان نایب رئیس برای یک دوره چهار ساله انتخاب می‌کند. هیئت مدیره فدرال رزرو، رئیس و نایب رئیس هر یک از مناطق ۱۲-گانه را انتخاب می‌کنند.

هم‌اکنون ریاست فدرال رزرو را جنت یلن بر عهده دارد. وی از ۱ فوریه ۲۰۱۴ جانشین بن برنانکی است که به مدت ۸ سال رئیس بانک مرکزی آمریکا بود. یلن نخستین زن در تاریخ ۱۰۰ ساله تأسیس بانک مرکزی آمریکا است که عهده‌دار این سمت می‌شود. وی از سال ۲۰۱۰ سمت معاون رئیس بانک مرکزی بود.

بانک‌های فدرال رزرو

Seal of the United States Federal Reserve System.svg

شماره‌ها و ارقام آمده در جلوی هر بانک بر روی هر یک از اسکناس‌های صادرشده از هر کدام از این بانک‌ها قید می‌شود.

بانک فدرال رزرو حرف شماره وب‌گاه
بوستون A 1
نیویورک B 2
فیلادلفیا C 3
کلیولند D 4
ریچموند E 5
آتلانتا F 6
شیکاگو G 7
سنت لوئیس H 8
مینیاپولیس I 9
کانزاس‌سیتی J 10
دالاس K 11
سان‌فرانسیسکو L 12

حسین حمیدی نیا، " ایالات متحده آمریکا "، (دفتر مطالعات سیاسی و بین‌المللی، تهران، ۱۳۸۲)، چاپ اول.