عبدالفتاح السیسی
Abdel Fattah el-Sisi.jpg
عبدالفتاح السیسی
ششمین رئیس‌جمهور مصر
مشغول به کار
۸ ژوئن ۲۰۱۴ – تاکنون
نخست‌وزیر ابراهیم محلب
شریف اسماعیل
پس از عدلی منصور (کفیل)
معاون نخست‌وزیر مصر
شروع به کار
ژوئیهٔ ۲۰۱۳
رئیس جمهور عدلی منصور (کفیل)
نخست‌وزیر حازم الببلاوی
وزارت دفاع مصر
مشغول به کار
۱۲ اوت ۲۰۱۲ – ۲۵ مارس ۲۰۱۴
پس از محمد حسین طنطاوی
پیش از صدقی صبحی
فرمانده نیروهای مسلح مصر
رئیس جمهور محمد مرسی
عدلی منصور (کفیل)
پس از محمد حسین طنطاوی
اطلاعات شخص
زاده عبدالفتاح سعید حسین خلیل السیسی
۱۹ نوامبر ۱۹۵۴(۱۹۵۴-11-۱۹) ‏(۶۲ سال)
قاهره،
ملیت  مصر
شغل سیاستمدار
مذهب اسلام سنی
خدمات نظامی
خدمت/شاخه ارتش مصر
سال‌های خدمت ۱۹۷۷-اکنون
درجه EgyptianArmyInsignia-FieldMarshal.svg فیلد مارشال
جنگ‌ها/عملیات‌ها جنگ خلیج فارس

فیلد مارشال عبدالفتاح سعید حسین خلیل سیسی (به عربی: عبد الفتاح سعيد حسين خليل السيسي) رئیس جمهور ششم و کنونی مصر است که از ۲۰۱۴ این سمت را بر عهده دارد.

سیسی که رئیس ستاد مشترک نیروهای مسلح مصر بود، در ۳ ژوئیه ۲۰۱۳ در پاسخ به تظاهرات انبوهی که پیشتر در ۳۰ ژوئن برگزار شده بود، مداخله کرد و محمد مرسی رئیس جمهور وقت را برکنار کرد. او قانون اساسی ۲۰۱۲ مورد حمایت اخوان‌المسلمین را منحل و در کنار چهره‌های عالی رتبه اپوزیسیون و مذهبی، یک نقشه راه سیاسی جدید پیشنهاد داد که شامل رای‌گیری برای یک قانون اساسی جدید، انتخابات جدید پارلمانی و ریاست جمهوری بود. عدلی منصور رئیس جمهور موقت که کابینهٔ جدیدی منصوب کرد جانشین مرسی شد. حکومت اخوان و هواداران اسلامگرای آن و سپس مخالفین لیبرال را در ماه‌های بعد سرکوب کرد. در ۱۴ اوت ۲۰۱۳ نیروهای امنیتی یورش‌های اوت ۲۰۱۳ مصر از سوی حامیان مرسی را سرکوب کردند و این کشتار انتقاد بین‌المللی از حکومت مورد حمایت سیسی را برانگیخت. سیسی در مارس ۲۰۱۴ در پاسخ به درخواست هوادران ضد اخوان المسلمین از ارتش استعفا داد و در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۴ نامزد شد. بسیاری از گروه‌های سیاسی و اخوان المسلمین این انتخابات را که فقط یک نامزد مخالف داشت بایکوت کردند، و در نتیجهٔ آن سیسی با کسب ۹۳٪ آرا پیروز شد. او در ۸ ژوئن ۲۰۱۴ به عنوان رئیس جمهور مصر سوگند خورد.

پیشینه

سیسی در نوزدهم نوامبر سال ۱۹۵۴ در قاهره از پدر و مادری اخوانی به دنیا آمد. در سال ۱۹۷۷ وارد ارتش مصر شد و در دوازدهم اوت ۲۰۱۲ توسط محمد مرسی به سمت وزارت دفاع مصر گمارده و جانشین محمد حسین طنطاوی شد و تا ۲۵ مارس ۲۰۱۴ که برای نامزدی انتخابات ریاست جمهوری استعفا کرد، در این سمت قرار داشت. سیسی پیش از رسیدن به کرسی وزارت دفاع مصر در دولت هشام قندیل مدیر واحد اطلاعات نظامی در ارتش بود. او مدرک کارشناسی خود را در رشتهٔ علوم نظامی از دانشگاه ارتش در قاهره گرفته و برای ادامهٔ تحصیل به انگلستان سفر کرده و در سال ۱۹۹۲ موفق به کسب درجهٔ کارشناسی ارشد در رشتهٔ علوم نظامی در این کشور شده است. ارتشبد سیسی علاوه بر تحصیل در انگلیس به آمریکا نیز سفر کرده و در آنجا آموزش‌های ویژهٔ اطلاعاتی دیده است. نیروهای مسلح مصر به سرکردگی سیسی در اول ژوئیهٔ ۲۰۱۳ به محمد مرسی رئیس جمهور مصر برای حل بحران سیاسی این کشور ۴۸ ساعت فرصت دادند و پس از این اولتیماتوم در نتیجهٔ کودتای ۲۰۱۳ مصر و در شبانگاه سوم ژوئیهٔ ۲۰۱۳ او را برکنار و عدلی منصور را به عنوان رئیس دولت موقت به جایش نشاندند. نطق برکناری مرسی و نصب منصور را السیسی قرائت نمود. در تاریخ ۲۷ ژانویهٔ ۲۰۱۴ به دستور عدلی منصور، رئیس جمهور موقت مصر، به درجه فیلد مارشال ارتقا پیدا نمود.

ریاست جمهوری مصر

سیسی در ۷ فروردین ۱۳۹۳، نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری مصر (۲۰۱۴) شد.

سیسی در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۹۳ اعلام کرد که اگر او برنده انتخابات شود گروه اخوان المسلمین دیگر وجود خارجی نخواهد داشت.

با اعلام نامزدی سیسی، حسنی مبارک، رئیس جمهور اسبق مصر و احمد شفیق رقیب محمد مرسی و نفر دوم انتخابات پیشین ریاست جمهوری مصر از وی اعلام حمایت کردند.

در انتخابات مصر که از ۵ تا ۷ خرداد ۱۳۹۳ برگزار شد، از مجموع ۲۵٬۵۷۸٬۲۲۳ رای سیسی با ۲۳٬۷۸۰٬۱۰۴ رای موفق به کسب ۹۶٫۹۱٪ و صباحی با به دست آوردن ۷۵۷٬۵۱۱ رای ۳٫۰۹٪ رای‌ها را به دست آورد. در انتخابات خارج مصر نیز از مجموع ۳۱۸٬۰۳۳ رای ۳۱۳٬۸۳۵ رای درست بود که از آن میان سیسی با ۲۹۶٬۶۲۸ رای موفق به کسب ۹۴٫۵۲٪ و صباحی با به دست آوردن ۱۷٬۲۱۷ رای ۵٫۴۹٪ آراء را به دست آورد. در تهران نیز سیسی ۱۸ رای و صباحی ۸ رای آورد. سیسی در ۵، ۶ و ۷ خرداد ۱۳۹۳ (۲۶، ۲۷ و ۲۸ مه ۲۰۱۴ میلادی)، برای تصدی ریاست جمهوری مصر با حمدین صباحی رقابت کرد و با کسب ۹۶٫۹۱ درصد آراء (۲۳٫۷۸۰٫۱۰۴ رأی) رئیس جمهور مصر شد.در مراسم تحلیف سیسی، امیر عبداللهیان، معاون عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران شرکت کرد و سیسی تقریباً بیشترین تعارف و گفتگوی دیپلماتیک را در میان سران و نمایندگان کشورها با عبداللهیان داشت.