آرم شاباک با شعار «مدافع نباید دیده شود».

سازمان اطلاعات و امنیت داخلی (شاباک) یا (شین بت) (در عبری: שב"כ) نام سازمان اطلاعات و امنیتی داخلی کشور اسرائیل است. جمع‌آوری اطلاعات مربوط به داخل مرزهای اسرائیل و مناطق خودمختار فلسطینی و همچنین خنثی سازی فعالیت‌های تروریستی از اقدامات این سازمان مخفی اعلام شده‌است. این سازمان در فعالیتهای خود جنبه مخفیانه کار کردن را رعایت می‌نماید.

تاریخچه

هنگام تأسیس دولت عبری تعداد مأموران اطلاعاتی و امنیتی آن ۱۸۴ نفر بود. این افراد در آن زمان به دستور مقامات نظامی، یک یگان نظامی موسوم به شین بت وابسته به رژیم صهیونیستی تشکیل دادند. شین بت خلاصه کلمه «خدمت به امنیت» است. یسر هرئیل از زمان شکل گیری این سازمان تا سال ۱۹۵۲ رئیس آن بود. نامبرده بعدها به ریاست موساد هم رسید. شین بت در دهه اول شکل گیری رژیم صهیونیستی مراقب تحرکات دشمنان حزب کار که تا سال۱۹۷۷ بر اسرائیل حکموت می‌کرد، بود. حزب کار در این سال‌های طولانی توانست شین بت را به یک سازمان اسطوره‌ای برای حمایت از رژیم صهیونیستی در مقابل توطئه‌های داخلی و جاسوسان شوروی و فدائیان عرب که با پشت سر گذاشتن سیم‌های خاردار وارد سرزمین‌های اشغالی می‌شدند، تبدیل کند.

فعالیت‌های شین بت کاملاً سری بود و حتی مردم اسم رئیس آن را هم نمی‌دانستند و سال‌ها تحت نظارت و مسئولیت دفتر نخست وزیر فعالیت می‌کرد.

کلمه شین بت اندک اندک خود را به شاباک تغییر داد. شاباک به معنی امنیت عمومی یا شین بت عمومی است. بعد از رسوایی مأموران شاباک در پرونده «اتوبوس ۳۰۰» در سال ۱۹۸۶، «آبراهام شالوم» رئیس آن استعفا داد.

شکنجه

شین بت در ایجاد روشهای شکنجه‌ای که ظاهراً منافاتی با قانون نباشد شهرت دارد و این شکنجه‌ها معمولاً بر روی فلسطینیانی که توسط سربازان اسراییلی از مناطق اشغالی و ارودگاه‌های آوارگان فلسطینی روبده می‌شوند اعمال می‌گردد.