شهرستان کمیجان
اطلاعات کلی
کشور ایران Flag of Iran.svg
استان مرکزی
مرکز کمیجان
سال شهرستان شدن ۱۳۸۱
مردم
جمعیت ۳۹۳۴۰ نفر (۱۳۹۰)
مذهب شیعه
شهرها
کمیجان، میلاجرد
تعداد بخش‌ها
مرکزی، میلاجرد

شهرستان کمیجان یکی از شهرستانهای تابعه استان مرکزی ایران است. مرکز آن شهر کمیجان است که در ۹۶ کیلومتری شهر اراک قرار دارد. ترکی و تاتی زبان‌های اصلی مردم منطقه هستند.

در سال ۱۳۸۱ وفس.به مرکزیت کمیجان حذف شده و شهرستان کمیجان ایجاد شد این شهرستان در حال حاضر دارای فرمانداری و دانشگاه آزاد اسلامی واحد کمیجان و ارگانهای مختلف می‌باشد. شهرستان کمیجان در همسایگی استان همدان قرار گرفته است.

تقسیمات کشوری


شهرستان کمیجان از دو بخش با نامهای بخش مرکزی و بخش میلاجرد تشکیل یافته است و جمعاً چهار دهستان به شرح زیر دارد:

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان کمیجان در سال ۱۳۹۰ برابر با ۳۹۳۴۰ نفر بوده است که از این میان ۱۹۶۹۶ نفر مرد و بقیه زن بوده‌اند. این شهرستان ۱۱۱۷۴ خانوار دارد.

آثار تاریخی و مراکز تفریحی

از آثار دیدنی در منطقه می‌توان به غار ورد در شمال کمیجان، غار قلعه جوق در روستای چهرقان و منطقه سیاحتی وفس و تپه معروف و باستانی قلعه تپه میلا جرد در شهر میلاجرد اشاره کرد.

از دیگر مراکز تفریحی و گردشگری این شهرستان می‌توان به روستای باستانی فردغان از بخش بزرگ خنجین اشاره کرد. شرایط آب و هوایی این روستا در استان مرکزی کم‌ نظیر و مناطق دیدنی بسیار بکر وصخره های سر به فلک کشیده ای دارد. طبق مستندات تاریخی آتشکده آذرگشسب در این روستا واقع است. امامزاده عبدالله نیز در این روستا واقع است اما مدتی است که این روستا و بخش خنجین زیر مجموعه فراهان به شمار میرود و جزو شهرستان کمیجان نیست.

این شهرستان دارای مناطق روستایی و دشت‌های باصفای بسیاری است که از آن جمله می‌توان از آمره، فامرین و بسیاری دیگر از مناطق روستایی اشاره نمود.

جستارهای وابسته