شهرستان چَرداوُل یکی از شهرستانهای استان ایلام است که مرکز آن شهر سرابله می‌باشد. شیروان و چرداول در سال ۱۳۶۰ از شهرستان ایلام جدا شد و در تقسیمات کشوری قبل از ۱۳۶۰ از بخش‌های آن محسوب می‌شد. با جدا شدن شیروان از این شهرستان شیروان به شهرستان سیروان وبقیه شهرستان با نام چرداول نامگذاری شد.

تقسیمات کشوری

این شهرستان دارای ۴ بخش و هشت دهستان است:

نقاط شهری: آسمان آباد، سرابله

نقاط شهری: شباب

نقاط شهری: توحید

شهر سرابله

سرابله مرکز شهرستان چرداول است. اکثر جمعیت شهر سرابله را روستائیان مهاجر شهرستان و اهالی روستاه‌های بخش شباب زاگرس وشهر آسمان آباد تشکیل می‌دهد. مطابق تصمیم هیئت محترم دولت در تیرماه ۱۳۹۲ شباب وبیجنوند از توابع این شهرستان به بخش ارتقاء یافت واسم شهرستان بطور رسمی به چرداول تغیر یافت. دهستان ریزوند به مرکزیت هلسم ودهستان زنجیره نیز از جمله این تصمیمات اخیر است

شهر آسمان آباد

آسمان‌آباد شهری است در استان ایلام در غرب ایران. این شهر در بخش مرکزی شهرستان چرداول قرار دارد. آسمان‌آباد از شمال به دهستان گواور از توابع شهرستان گیلان غرب، از غرب به دهستان چله از توابع شهرستان گیلان غرب از جنوب به شهرستان ایوان غرب و از شرق به بخش شباب شهرستان چرداول محدود می‌باشد.

از آثار باستانی منطقه می‌توان شهر و قلعه گم‌گم واقع در کوه بانکول[۳]. که متعلق به شهر باستانی' مهرگان قذق' می‌باشد و همچنین تپه‌های باستانی یا چغا را نام برد.

قبرستان تاریخی کل کل در۴ کیلومتری شمال شهر آسمان آباد واقع شده‌است.[۴]

بخش شباب

شباب منطقه‌ای از شهرستان چرداول است. چرداول در دامنه جنوبی رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد و دارای آب و هوایی کوهستانی است. این منطقه از دو ناحیه کوهستانی و دشت نسبتاً هموار تشکیل شده‌است. در بخش کوهستانی، انبوه درختان بلوط و بادام کوهی، بنه (ون)، کیکم، ارجن و گون دیده می‌شود. مراتع بخش شباب هم در بخش کوهستانی قرار دارد و زمینه مناسبی برای دامپروری سنتی فراهم کرده‌است و به هم دلیل شغل اصلی ساکنان بخش کوهستانی دام پروری است. بخش شباب قابلیتهای زیادی برای توسعه دارد وبا گسترش وتوسعه راه حمیل-ایلام که از مسیر این بخش می‌گذرد آینده چرداول بسیار زیبا وتوسعه یافته خواهد بود مردمانی با اصالت که لایق پیشرفت می‌باشند واز دیگربرنامه‌های در دست اقدام برای این بخش سد سازبن وسد چناره است که بحول وقوه الهی کشاورزی چرداول را متحول خواهد کرد، مردمان بخش شباب از ایل باستانی و اصیل ریزوند می‌باشند، ناگفته نماند که تعدادی از مردمان ایلات میسوری و طولابی در بخش شباب زندگی می‌کنند که امروزه به دلیل رابطه سببی و نسبی خود را از ایل ریزه‌وند می‌دانند؛ و دهستان زنجیره از بخش شباب نبز از ایل خزل می‌باشند

دهستان ریزه وند

دهستان ریزوند از روستای جوبشیرعلی شروع و به روستای علیمرادخانی ختم می‌شود مرکز دهستان ریزوند روستای هله سم می‌باشد. دهستان ریزوند محل زندگی مردم ایل ریزوند می‌باشد و به زبان کردی گویش کلهری تکلم می‌کنند. البته لازم است ذکر شود که که قلمرو ایل ریزوند در زمان تشمال صیدرضا احمدی، طی توافقی بین ایشان و محمدرحیم خان دارابی، چال زغال واقع در روستای بلاوه خشکه رابعنوان مرز بین دو ایل ریزوند و بیجنوند تعیین کردند و همچنین طی توافقاتی با کریم خان جمشیدی و کدخدا آلای خان دارابی، چال زغال واقع در روستای باغله بعنوان مرز بین ایل ریزوند و خزل تعیین گردید و علاوه بر آن قلمرو این ایل در نسار چرداول، از روستای موشکان تا روستای چمچرو واقع در جنب رودخانه سیمره می‌باشد که این قلمرو نیز در توافقاتی با ایلات خزل و بیژنوند تعیین شده.

بخش هلیلان

این بخش یکی از مناطق محروم استان می‌باشد که در سالهای اخیر اقداماتی صورت گرفته اما نیاز به تلاش بیشتری می‌باشد دارای نقاط محروم زردلان می‌باشد که قبلاً، برای عبور ومرور با مشکل مواجهه بود اما اکنون بهتر شده وتردد به راحتی صورت می‌گیرد.

جمعیت

بنابر سرشماری مرکز آمار ایران، جمعیت شهرستان شیروان و چرداول در سال ۱۳۸۵ برابر با ۷۳۹۷۳ نفر بوده‌است.

زبان

اکثریت مردم شهرستان چرداول لک زبان هستند که با لهجه لکی تکلم می‌کنند. مردم بخش شباب به گویش کردی ریزوندی تکلم می‌کنند. با این حال مردم در بخش هلیلان و دهستان بیجنوند در بخش مرکزی به گویش لکی تکلم می‌کنند.

طرح‌های توسعه در ۱۳۸۷

طرح‌هایی که در سال ۱۳۸۷/۲۰۰۸ در این شهرستان به بهره‌برداری رسیدند عبارتند از: راهسازی مسیر حمیل از بانکول به سرابله به طول ۱۲ کیلومتر و روکش آسفالت مسیرهای سرابله، به پل سیره به طول ۱۲ کیلومتر و سرابله - لومار به طول ۱۰ کیلومتر، حفاظت از حریم چاه وارگه جانجان، افتتاح چاه آهکی مجتمع بیجوند و چاه آهکی چم جنگل، افتتاح کتابخانه عمومی آسمان‌آباد، کتابخانه لومار، مدرسه ابتدایی قدس سامان، مدرسه معلم درویشیان، مدرسه شهید محمدعلی دوستی و رمیان، مدرسه عقب علی‌مدد، دبیرستان هشت‌کلاسه لومار، سالن ورزشی هلیلان و لومار، دبستان و کلاسه بانلکان هلیلان، دبستان دو کلاسه باغله هلیلان و شیروان و شش طرح پروار بندی گوساله.

جستارهای وابسته