آستارا
Astara
شهرستان
Astara rayon.jpg
نقشه جمهوری آذربایجان و شهرستان آستارا
نقشه جمهوری آذربایجان و شهرستان آستارا
کشور  جمهوری آذربایجان
ناحیه اقتصادی لنکران-آستارا
حکومت
 • - طالع قراشوف
مساحت
 • کل ۶۱۶٫۴ کیلومتر مربع (۲۴۰ مایل مربع)
جمعیت
 • جمعیت ۸۹۴۸۶
 • تراکم ۱۵۰/کیلومتر مربع (۳۸۰/پا)
کد پستی AZ۰۷۰۰
پیش‌شماره(های) تلفن ۱۹۵
پلاک خودرو ۰۷


'آستارا':(به ترکی آذربایجانی:astara) شهرستانی در جنوب شرقی جمهوری آذربایجان است با مرکزی به همین نام. کلمه آستارا در واقع از عبارت تالشی آستا راه یا هاسته راه به معنی آهسته‌راه است.

محتویات

موقعیت جغرافیایی

آستارا شهری بندری و خوش منظر در کنار دریای خزر و در مرز با ایران است. در آن سوی مرز، شهر آستارای استان گیلان در ایران قرار دارد. رود آستارا چای بخش ایران و جمهوری آذربایجان را از هم جدا می‌کند. هنگامی که از شمال و از سمت لنکران به بخش آستارا نزدیک می‌شوید، سماوری بزرگ در کنار جاده قرار دارد. شهر آستارا بین دریا و کوه‌های توالش قرار گرفته و ساحل شنی دارد. کشتزارهای برنج در این ناحیه خودنمایی می‌کنند.

جدایی از ایران

آستارا تا سال (۱۸۱۳) بخشی از ایران بود و در آن سال برپایه عهدنامه گلستان از خاک ایران جدا گشت. در سال ۱۲۲۸ق. آستارا به موجب عهدنامه گلستان که میان دولت ایران و روسیه منعقد شد به دو قسمت تقسیم گردید و با تعیین رودخانه آستاراچای به عنوان خط مرزی، مناطق وسیع شمالی این رودخانه به دولت روسیه واگذار گردید و با این ترتیب قسمتی از این شهر که شهر قدیمی آستارا و مسکونی بوده متعلق به ایران گردیده و دشت‌های شمالی که تقریباً غیر مسکونی ولی از نظر کشاورزی بسیار با ارزش بود در اختیار آن دولت قرار گرفت.

اقتصاد

آستارا مرکز مهم ترابری و گمرکی بین ایران و جمهوری آذربایجان محسوب می‌شود. همچنین خط لوله گازرسانی ایران که از آغاجاری می‌آید، از آستارا وارد خاک جمهوری آذربایجان می‌شود.

مردم

اکثر مردم آستارا تالش هستند و به زبان‌های تالشی و ترکی سخن می‌گویند. بیشتر مردم آستارا مسلمان و سنی شافعی مذهب اند.

Wikipedia contributors, «Astara (rayon),» Wikipedia, The Free Encyclopedia, (accessed March ۱۰، ۲۰۰۸).