شمس پهلوی
شمس پهلوی.jpg
نام کامل شمس «خدیجه» پهلوی
زادروز ۶ آبان ۱۲۹۶
زادگاه تهران، ایران ایران
مرگ ۱۰ اسفند ۱۳۷۴ (۷۸ سال)
محل مرگ سنتا باربارا، کالیفرنیا، ایالات متحده آمریکا
آرامگاه سنتا باربارا، کالیفرنیا
همسران فریدون جم
مهرداد پهلبد
دودمان خاندان پهلوی
پدر رضاشاه پهلوی
مادر تاج‌الملوک آیرملو
فرزندان شهباز پهلبد، شهیار پهلبد، شهرآزاد پهلبد
دین مسیحی کاتولیک
عناوین
والاحضرت شاهدخت شمس پهلوی
Imperial Coat of Arms of Iran.svg

شمس «خدیجه» پهلوی (زاده ۶ آبان ۱۲۹۶ - درگذشته ۱۰ اسفند ۱۳۷۴) دومین و بزرگ‌ترین فرزند رضا شاه پهلوی از ملکه تاج‌الملوک آیرملو و خواهر ارشد محمدرضا شاه پهلوی بود.

نوجوانی و ازدواج

او پس از سپری کردن تحصیلات رایج در آن زمان، با فریدون جم فرزند مدیرالملک جم (وزیر و نخست‌وزیر دوره قاجار و پهلوی) ازدواج کرد. لیکن پس از کناره‌گیری رضاشاه از سلطنت، از همسرش جدا شد و چندی بعد در سال ۱۳۲۲ با عزت‌الله مین‌باشیان که هنرمند بود آشنا شد و در سال ۱۳۲۴ در قاهره با او ازدواج کرد. همسر جدید او نام و نام خانوادگی خود را به مهرداد پهلبد تغییر داد. مهرداد پهلبد به پس از چندی در سال ۱۳۴۳ به وزارت فرهنگ و هنر منصوب گردید و به مدت ۱۵ سال یعنی تا زمان انقلاب ایران (۱۳۵۷) ۱۳۵۷ در این سمت باقی‌ماند. شمس پهلوی در دهه پنجاه تغییر دین داد و به مسیحیت گرویدو در سال ۱۳۵۲ یک کلیسای اختصاصی در کاخ خود در مهرشهر کرج احداث نمود و به آیین مسیحیان کاتولیک درآمد. پس از وی همسر و فرزندانش نیز کاتولیک شدند. او بارها به ایتالیا و واتیکان سفر کرد و با رهبران مسیحی دیدار نمود. او کاتولیکی با ایمان شده بود، در تجمل می‌زیست و در سیاست دخالتی نمی‌کرد.

ریاست کانون بانوان ایران

وی ریاست کانون بانوان ایران را که در اردیبهشت سال ۱۳۱۴ توسط رضاشاه برای پیشبرد و اجرای اهداف خود در خصوص کشف حجاب ایجاد شده بود، بر عهده داشت.

فرزندان

ثمره ازدواج شمس و عزت‌الله سه فرزند به نام‌های شهباز، شهیار و شهرآزاد پهلبد بود.

خروج از ایران

با بالا گرفتن شعله‌های انقلاب ایران، شمس و خانواده‌اش در شهریور ماه سال ۱۳۵۷ کشور را ترک کردند و چندی بعد در کشور ترینیداد و توباگو ساکن شدند.

درگذشت

شمس پهلوی در ۱۰ اسفند ۱۳۷۴ در سن ۷۸ سالگی درگذشت. وی در شهر سنتا باربارا، کالیفرنیا به خاک سپرده شد.

نگارخانه

کاخ مروارید

او در کاخی در مهرشهر کرج به نام کاخ مروارید زندگی می‌کرد. این کاخ یکی از نمونه‌های برتر هنر معماری در ایران است، و توسط مؤسسه رایت آمریکا ساخته شده است. شمس پهلوی در دربار به نام «مهر» مشهور بود. نام «مهرداد» برای شوهرش و نام «مهرشهر» در کرج از لقب او گرفته شده است.