سینمای جمهوری چک
Kino Světozor - večerní vchod do pasáže.jpg
سالن سینمایی در پراگ
تعداد سالن ۶۶۸ (۲۰۱۱)
 • سرانه ۶٫۹ به ازای هر ۱۰۰٬۰۰۰ (۲۰۱۱)
بونتون فیلم ۳۴٫۰٪
فالکون ۳۱٫۰٪
وارنر برادرز ۱۴٫۰٪
فیلم‌های تولید شده (۲۰۱۱)
داستانی ۲۳ (۵۱٫۱٪)
پویانمایی ۲ (۴٫۴٪)
مستند ۲۰ (۴۴٫۴٪)
تعداد پذیرش (۲۰۱۱)
مجموعا ۱۰٬۷۸۹٬۷۶۰
 • سرانه ۱٫۰۶ (۲۰۱۲)
فیلم‌های ملی ۳٬۰۷۷٬۵۸۵ (۲۸٫۵٪)
فروش گیشه (۲۰۱۱)
مجموعا ۱٫۲۱ میلیارد کرونا چک

سینمای جمهوری چک (انگلیسی: Cinema of the Czech Republic) (هم به عنوان کشوری مستقل و هم به عنوان بخشی از چکسلواکی سابق) بستری برای بسیاری از کارگردانان تحسین‌شده سینماست. اولین کارگردان و فیلم‌بردار جمهوری چک ژان کریزنسکی است. کسی که از بخش دوم دهه ۱۸۹۰ فیلم‌های کوتاه مستندی به نام «فیلم خبری روز» را می‌ساخت. اولین خانه دائمی سینما در ۱۹۰۷ و توسط دیکتور پونرپو در پراگ ساخته شد. صدا برای اولین بار در سال ۱۹۳۰ به سینمای چکسلواکی راه یافت. پس از آن بود که صنعت فیلم چک، دوره طلایی‌اش را تا زمان جنگ جهانی دوم تجربه کرد. استودیوهای باراندوف در ۱۹۳۳ فعال شدند که بزرگ‌ترین استودیوهای کشور و یکی از بزرگ‌ترین‌ها در اروپا به حساب می‌آمد. در حال حاضر، این استودیوها، «هالیوود اروپا» و به خاطر علاقه روزافزودن به محضولات غربی، «هالیوود شرق (اروپا)» خوانده می‌شوند.

برندگان جایزه اسکار

سه فیلم سینمای چک/چکسلواکی برنده جایزه اسکار بهترین فیلم خارجی‌زبان شده‌اند. این فیلم‌ها و کارگردانان‌شان عبارتند از: فروشگاه در خیابان اصلی (۱۹۶۵) اثر یان کادار و المار کلوس، از روی قطارها چشم برندار (۱۹۶۷) اثر ییری منتسل و کلیا (۱۹۹۶) اثر یان اسویراک.

از دیگر کارگردانان مطرح چک می‌توان به میلوش فورمن اشاره کرد. دو فیلم مطرح او پرواز بر فراز آشیانه فاخته (۱۹۷۵)، برنده ۵ اسکار و فیلم آمادئوس او (۱۹۸۴)، برنده ۸ جایزه اسکار شده است.

جشنواره‌ها

جشنواره کارلووی واری

جشنواره‌ای است که هرساله در ماه ژوئیه در شهر کارلووی واری در شمال غربی جمهوری چک برگزار می‌شود. جشنواره کارلووی واری که از سال ۱۹۴۶ آغاز به‌کار کرده‌است، مهم‌ترین جشنواره اروپای مرکزی و شرقی به شمار می‌رود. این جشنواره دارای دو بخش رقابتی و غیررقابتی است و جایزه اصلی آن گوی بلورین نام دارد.

جشنواره فیلم زلین

یک جشنواره فیلم برای مخاطبان کودک و نوجوان و یکی از قدیمی‌ترین جشنواره‌ها از این نوع در جهان است. این جشنواره هرساله در شهر زلین در جنوب شرقی جمهوری چک برگزار می‌شود.

جستارهای وابسته

نشان درگاه درگاه سینما