سیف علی خان
Saif Ali Khan snapped at Imperial Hotel, New Delhi 05.jpg
نام اصلی ساجد علی خان
زمینه فعالیت بازیگر، تهیه کننده
تولد ۱۶ اوت ۱۹۷۰(۱۹۷۰-08-۱۶) ‏(۴۷ سال)
دهلی نو، هندوستان
ملیت هند هندی
سال‌های فعالیت ۱۹۹۲ تا کنون
همسر(ها) آمریتا سینگ (از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۴)
کرینا کاپور (از سال ۲۰۱۲ تاکنون)

سیف علی خان پتودی (زاده ساجد علی خان؛ ۱۶ اوت ۱۹۷۰) یک بازیگر سینمای هند و تهیه‌کننده بالیوود است.

سیف علی خان در دهلی نو از پدر و مادری مسلمان و مطرح در سینمای هند به دنیا آمد. او پسر منصور علی خان پتودی، کاپیتان وقت تیم کریکت هند، و شرمیلا تاگور، هنرمند معروف سینمای هند است. این بازیگر ریشه افغانستانی دارد

وی زنگ موفقیت را با بازی در اولین فیلم خود عاشق آواره به صدا درآورد. هرجند با معیارهای سینمای هند می‌توان او را بازیگر چندان مطرحی ندانست، اما شخصیت سرزنده‌اش او را تا به حال سرپا نگه داشته است. او فیلم‌های زیادی بازی کرده است، اما در هیچ‌کدام به چشم نیامد و در بسیاری از فیلم‌ها نقش مکمل داشت. ضمن اینکه نداشتن یک چهرهٔ گیشه پسند خیلی‌ها را به این نتیجه رساند که ای کاش او درصدی از استعدادهای والدینش را به ارث برده بود.

وی نقش‌های زیادی در کنار آکشی کومار داشته بازی در کنار وی در فیلم‌هایی همچون قیمت، دزد و پلیس، فریب و… نتیجه همکاری این دو بازیگر است. در سال ۲۰۰۳ به خاطر بازی برجسته‌اش در فیلم «شاید فردایی نباشد» (Kal Ho Naa Ho) در کنار پریتی و شاهرخ خان جایزهٔ بهترین بازیگر نقش مکمل مرد جشنوارهٔ فیلم فیر را از آن خود کرد.

سیف علی خان در سال ۲۰۱۲ بعد از پنج سال همراهی با کرینا کاپور، بازیگر نام آشنای سینمای بالیوود و نوه راج کاپور، سلطان سینمای هند ازدواج کرد. کرینا کپور خان هندو است، سیف علی خان مسلمان. ازدواج هندو با مسلمان در هند پدیده عجیبی نیست و در سینمای هند مصداق زیادی دارد. سیف علی خان و همسرش کرینا کپور، اسم پسرشان را که روز بیستم دسامبر ۲۰۱۶ به دنیا آمد تیمور گذاشتند. گویا سیف علی خان به مطالعات تاریخی علاقه زیادی دارد و به همین دلیل اسم فرزند سومش را تیمور گذاشته است. شمار زیادی از کاربران توییتر که بر این باورند که تیمور لنگ هزارها هندو را در جریان جنگ‌هایش کشته و هند را به تاراج برده است از انتخاب این نام انتفاد کردند.

در فیلم شبح به کارگردانی کبیر خان و حضور کاترینا کایف نقش مقابل را سیف علی خان دارد.

قسمتی از فیلمشناسی

  • مجلهٔ نسل جوان -سال چهارم- شمارهٔ ۴۱-دی ماه ۱۳۸۶