سنگ‌یانگ موسو
SsangYong Musso front 20080320.jpg
دید کلی
شرکت سانگ‌یانگ
نام مستعار SsangYong Musso Libero
SsangYong MJ
Daewoo Musso
Mercedes-Benz Musso
Morattab Musso
TagAZ Road Partner
1993–2005 (South Korea)
1997–2005 (Vietnam)
2003–2006 (Iran)
2008–2011 (Russia)
مونتاژ پیونگتائک، کره جنوبی
تاگانروگ، روسیه (TagAZ)
تهران، ایران (شرکت مرتب)
هوشی‌مین (شهر)، ویتنام (Mekong Auto)
جاکارتا، اندونزی (Indobuana Autoraya)
طراحی Ken Greenley
بدنه و شاسی
کلاس اس‌یووی
شکل بدنه 5-door استیشن واگن
Related SsangYong Musso Sports
انتقال قدرت
موتور 2.3 L I4 (موتور بنزینی)
3.2 L I6 (موتور بنزینی)
2.9 L I5 (موتور دیزل)
ابعاد
فاصله
بین محورها
۲٬۶۳۰ میلیمتر (۱۰۳٫۵ اینچ)
طول ۴٬۶۴۰ میلیمتر (۱۸۳ اینچ) (1993–1998)
۴٬۶۵۶ میلیمتر (۱۸۳٫۳ اینچ) (1998–2005)
عرض ۱٬۸۵۰ میلیمتر (۷۳ اینچ) (1993–1998)
۱٬۸۶۴ میلیمتر (۷۳٫۴ اینچ) (1998–2005)
ارتفاع ۱٬۷۳۵ میلیمتر (۶۸٫۳ اینچ)
گاه‌شمار
جانشین SsangYong Actyon
سنگ‌یانگ کایرون
SsangYong Musso front 20080320.jpg

سنگ‌یانگ موسو (SsangYong Musso) خودرویی است که از سال ۱۹۹۳ تا ۲۰۰۵ (SsangYong/Daewoo) در کره جنوبی، از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۶ (شرکت مرتب) در ایران و از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۱(TagAZ) در روسیه تولید شده‌است.

این خودرو توسط شخصی به نام کن گرینلی از بخش هنر کالج سلطنتی لندن طراحی شده.

موسو سال 1993 چشم به جهان گشود و در سال 1997 سانگ یانگ با کمپانی دوو شریک شد که این همکاری موجبات تولید موسو را علاوه بر کمپانی خود در کمپانی دوو هم فراهم ساخت که با نام دوو موسو به فروش می رسید.موسو در ایران توسط شرکت مرتب خودرو تولید میشد که تولیدکننده خودروهای لندروور با نام پاژن است. موسو به رغم طراحی ضعیف و خالی از جذابیت، باز هم در اوایل ورود توانست موفق ظاهر شود که دلیل اصلی این موضوع عدم تولید و یا واردات خودرویی در کلاس موسو بود. اما این موفقیت تا جایی ادامه داشت که واردات خودرو آغاز و البته باعث شد تا موسوی گمنام و البته نه چندان دلچسب نیامده برود و زیاد شناخته نشود. موسو در کشور ما با دو نوع پیشرانه و با دو نوع گیربکس به بازار عرضه شد که یکی موتور شش سیلندر با حجم 3200 سی سی که همان موتور بنز E320EL است و دیگری موتور چهار سیلندر 2300 سی سی که همان موتور بنز E230EL است. اما موسو دارای امکانات بسیار زیادی است که با توجه به پول پرداختی مقرون به صرفه به نظر میآید.موسو در بخش ایمنی دارای امکاناتی همچون ایربگ، ترمز ABS، میله های درون درها و سیستم های پیشرفته ای همچون سیستم TCS است که برای گذر از محل های لغزنده مناسب است. سیستم ABD برای جلوگیری از گیر کردن خودرو در چاله ها و یا مسیرهای گلآلود به کار میرود به صورتی که اگر چرخی در گل گیر کند این سیستم با انتقال نیرو به چرخ هایی که درگیر با سطح غیرلغزنده هستند خود را از آن محیط بیرون می کشد. سیستم TOD هم میزان قدرت مورد نیاز برای اکسل های جلو و عقب را تغییر میدهد و درصد تقسیم توان چرخ های جلو و عقب را به صورت خودکار تنظیم میکند که باعث هندلینگ بهتر خودرو در سر پیچ ها میشود و از محیط های لغزنده به راحتی عبور می کند. سیستم EBD نیز مکملی برای سیستم ABS است و با تقسیم نیروی ترمز به میزان لازم برای اکسل های جلو و عقب بیشترین تأثیر را برای سر نخوردن خواهد داشت این سیستم با تقسیم نیروی ترمز بین چرخ های جلو و عقب از چرخش خودرو هنگام ترمز کردن در سر پیچها جلوگیری میکند.سیستم ECS با کنترل سرعت از چرخش و انحراف خودرو در پیچها جلوگیری میکند و به وسیله دکمه ECS/SPORT بر روی داشبورد قابل کنترل است. اما موسو دارای سه نوع سیستم تعلیق است که از حالت 2H برای رانندگی در جاده های شهری شروع شده و پس از آن به 4H برای حرکت در جادههای کوهستانی و لغزنده با سرعت بالا میرسد و در نهایت به 4L برای حرکت در جاده های صعب العبور با سرعت پایین و قدرت بالا خواهد رسید که به صورت دستی قابل تنظیم و انتخاب است.از موارد دیگری که برای بالا بردن ایمنی سرنشینان موسو در نظر گرفته شده میتوان به قفل شدن درهای خودرو در سرعت های بالای 50 کیلومتر به صورت خودکار اشاره داشت، همچنین در صورت وارد شدن ضربه به خودرو در سرعتهای بالای 15 کیلومتر نیز در صورتی که سنسورها ضربه دیگری را احساس نکنند به صورت خودکار باز خواهند شد.

امکانات رفاهی موسو

موسو دارای امکانات رفاهی از جمله شیشه برقی، قفل مرکزی، کولر، سانروف، آینه های برقی مجهز به گرمکن، صندلی برقی راننده، تنظیم کننده قوس صندلی راننده، ARMEST یا جای آرنج کناری برای سرنشنیان عقب، سیستم ضد سرقت و آینه داخل خودرو مجهز به نورگردان اتوماتیک جهت تنظیم میزان تابش نور است. در موسوهای چهار سیلندر کلید سیستم های مربوط به تعادل و ایمنی از جمله ABD، TOD، TCS، ABD و ... حذف شده اند. از اینرو امکانات نمونه چهار سیلندر زیاد نیست و خرید نمونه های شش سیلندر آن منطقی تر است .

معایب و محاسن موسو

موسو در نمونه چهار سیلندر از کشش خوبی برخوردار نیست و نمیتوان از آن انتظار زیادی داشت. همچنین چون موتور و گیربکس خودرو متعلق به بنز است موتور خوبی داشته و تقریباً بسیار جان سخت است اما در مورد گیربکس دستی به مشکلات زیادی برمیخورد که غیرعادی نبوده و در همه گیربکس دستی بنز وجود داشته است. با این وجود موسوی شش سیلندر خودرویی بسیار قوی و با امکانات بالا است که بیشترین نقطه ضعف آن مربوط به مسائل برقی میشود که دلیل این موضوع به کار بردن ECU های بیش از حد برای هر چیز کوچکی است. به عنوان مثال تمامی کمک ها دارای ECU هستند که خیلی زود هم به دلیل برقی بودن دچار مشکل میشوند. این ECUها شامل آینه ها، بالابرها و حتی ABS و سیستم تعلیق نیز هست که ایرادات برقی خودرو را به حداکثر رسانده است. شاسی خودرو بسیار عالی بوده و میتوان آن را کپی خوبی از محصولات ژاپنی دانست. صدای داخل کابین بسیار زیاد است که نشان دهنده با کیفیت نبودن ادوات داخل کابین است. سواری این خودرو بسیار نرم است ولی قسمت عقب خودرو کمی سنگین به نظر میرسد. تکانهای عقب خودرو زیاد است ولی جلو نرمتر نشان میدهد.با توجه به امکانات قیمت بسیار مناسبی داشته و استهلاک پایینی هم دارد. اما بیشتر به خاطر تعویض لنت و ایرادات برقی به سراغ تعمیرگاه ها میروند. نکته جالب تعویض روغن این خودرو است که نمونه شش سیلندر آن هشت لیتر روغن میبرد که قطعاً هزینه زیادی هم دارد.قطعات خودرو نیز در بازار یافت میشود و صاحبان خودرو را دچار مشکل نمیکند. قیمت قطعات نیز مناسب بوده ولی قطعات برقی کمی گران به نظر میرسد.


مشخصات فنی

در تمامی مدلهای آن نیز از موتورهای بنز استفاده می‌شود، موتورهای نصب شده بر روی این خودرو، توسط تولید کننده کره‌ای به شرح زیر است:

  1. موتور بنزینی ۶ سیلندر ۳۲۰۰ سی سی (همان موتور بنز E۳۲۰EL)
  2. موتور بنزینی ۴ سیلندر ۲۳۰۰ سی سی (همان موتور بنز E۲۳۰EL)
  3. موتور دیزلی ۵ سیلندر ۲۹۰۰ سی سی (۶۰۲TD)
  4. موتور دیزلی ۴ سیلندر ۲۳۰۰ سی سی (۶۰۱TD همان موتور بنز V۲۳۰)

اما شرکت خودروسازی مرتب تنها مدلهای بنزینی را برای بازار ایران در نظر گرفت و مدلهای ۴ سیلندر (دنده ای ) و ۶ سیلندر ( اتوماتیک و دنده ای ) ، را به بازار عرضه کرد .

موسو۶سیلندر

موسو۶سیلندر ، از لحاظ دارا بودن تجهیزات پیشرفته ایمنی و رفاهی در حد بالایی قرار دارد ، در بخش ایمنی ، این خودرو علاوه بر داشتن تجهیزاتی چون Air Bag ، میله های درون دربها و ترمز ABS ، دارای سیستمهایی برای حفظ تعادل در سر پیچها و هنگام ترمز کردن می باشد ، همچنین سیستمهای پیشرفته ای برای جلوگیری از گیر کردن خودرو در محیط های کوهستانی ، باتلاقی و یا لغزنده تعبیه گردیده است. 

در اینجا به اختصار به معرفی این سیستمها می پردازیم 

(Automatic Brake Differential (ABD 

این سیستم که با نام TCS نیز شناخته می شود برای گذر از محلهای لغزنده بکار می رود ، حالتی را فرض کنید که یک یا چند چرخ خودرو در محلی لغزنده یا گل آلود گیر کنند ، چرخهای مورد نظر به صورت درجا می چرخند و خودرو بدون حرکت در جایش باقی می ماند ، حتی در صورت گل آلود بودن سطح ، چرخ بیشتر و بیشتر به داخل گل و لای فرو می رود ، اما با کمک سیستم ABD این اتفاق نخواهد افتاد چرا که این سیستم با تشخیص هرزگردی چرخ و با کمک سیستم ABS چرخ یا چرخهای مورد نظر را با گرفتن و رها کردن ترمز از حالت هرزگردی خارج ، و با انتقال نیرو به چرخ یا چرخهای درگیر با سطح غیر لغزنده ، خودرو را از آن محیط بیرون می آورد. 

(Electronic Control Suspension (ECS 

با کنترل سرعت و وضعیت رانندگی ، از چرخش و انحراف خودرو در پیچها جلوگیری میکند و بوسیله دکمه ECS/Sport بر روی داشبورد نیز قابل کنترل می باشد 

(Electronic Brakeforce Distributoin (EBD 

این سیستم مکملی است برای سیستم ABS ، که با تقسیم نیروی ترمز به میزان لازم برای اکسل های جلو و عقب ، ماکزیمم تاثیر سیستم ترمز رابرآورده می سازد ، در نتیجه پایداری خودرو ؛ با هر باری و تحت هر نوع شرایط جاده ای حفظ می گردد ، این سیستم همچنین با تقسیم نیروی ترمز بین چرخهای عقب از چرخش خودرو هنگام ترمز کردن در سر پیچ ها نیز جلوگیری می کند 

(Torque On Demand (TOD 

میزان قدرت مورد نیاز برای اکسل های جلو و عقب را براساس دریافت اطلاعات از واحد کنترل در شرایط مختلف تغییر می دهد ؛ بدین شکل که چند درصد از قدرت در چرخهای جلو و چند درصد در چرخهای عقب باشد و بدین شکل خودرو در محیط های مختلف هندلینگ مناسبی خواهد داشت و از محیط های لغزنده نیز براحتی عبور می کند در شکل زیر می توانید چگونگی عملکرد TOD را در مواجه با محیط های مختلف ببینید. 

علاوه بر سیستم فوق امکان تغییر سیستم تعلیق از حالت 2H ( برای رانندگی در جاده های شهری) به 4H ( برای حرکت در جاده های کوهستانی و لغزنده با سرعت بالا ) و 4L ( برای حرکت در جاده های صعب العبور با سرعت پایین و قدرت بالا ) به صورت دستی و بوسیله دکمه نصب شده بر روی داشبورد نیز امکانپذیر است . 

از دیگر مواردی که برای بالابردن ایمنی سرنشینان موسو درنظر گرفته شده ، قفل شدن دربهای خودرو در سرعتهای بالای ۵۰ کیلومتر به صورت خودکار می باشد ، همچنین در صورت وارد شدن ضربه به خودرو در سرعت های بالای ۱۵ کیلومتر نیز ، در صورتی که سنسورها ضربه دیگری را احساس نکنند دربهای خودرو به صورت خودکار باز خواهند شد. 

علاوه بر سیستم های رایج در کلیه خودروها از جمله شیشه های برقی ، قفل مرکزی ، کولر ،Sunroof ، آینه های برقی مجهز به گرمکن ، صندلی برقی راننده ، تنظیم کننده قوس صندلی راننده و ..... موسو تجهیزات دیگری چون Armset (جادستی)های کناری برای سرنشینان عقب ؛ سیستم ضد سرقت Imoblizer جهت چک کردن کد مخصوص بین کلید و ECU در هنگام استارت زدن و قطع سیستم انژکتور در صورت صحیح نبودن این کد ؛ آینه داخل خودرو مجهز به نور برگردان اتوماتیک جهت تنظیم میزان تابش نور چراغهای دیگر خودروها ، به صورتی که چشم راننده را آزار ندهد و هچنین آفتابگیر دوقلو برای راننده و Cruise Control که برای خودرویی با این خصوصیات ضروری به نظر میرسد ، را داراست ، اما متأسفانه برای مدل های موجود در ایران دو مورد آخر یعنی آفتابگیر دوقلو و Cruise Control در نظر گرفته نشده ! 

لازم به ذکر است که موارد بالا مربوط به موسوی ۶ سیلندر اتوماتیک می باشد و در مدل ۶ سیلندر دنده ای ECS ، Sunroof و صندلی برقی حذف شده و در مدل ۴ سیلندر نیز علاوه بر تجهیزات بالا ، تقریبا کلیه سیستم های مربوط به تعادل و ایمنی ، از جمله Airbag ، TOD ، ABD و ... ، حذف گردیده و با قیمتی مشابه با رونیز عرضه می گردید 

بطور کلی موسوی ۶ سیلندر اتوماتیک در مقایسه با خودروهای هم ردیف خود ( در سطح بین المللی ) ، از لحاظ زیبایی ظاهری و برخی سیستم های رفاهی در رده پایین تری قرار دارد ولی در دیگر موارد خصوصا در زمینه سیستم های تعلیق و تعادل ، قابلیت رقابت با این خودروها را داراست. اما در سطح کشور تنها دو خودروی SUV دیگر وجود دارد ، رونیز و سرانزا ، که این دو خودرو به هیچ عنوان قابلیت رقابت با موسو ۶ سیلندر را ندارند و حتی از لحاظ قیمت نیز پرداخت ۱۰ تا ۱۴ میلیون بیشتر ، برای در اختیار داشتن تجهیزات موسو ، کاملا مقرون به صرفه به نظر می آید

نگارخانه