قاسم خان والی
نخستین شهردار تبریز
شروع به کار
۱۲۸۶
در زمانِ محمدعلی شاه قاجار
پیش از علی مسیو
اطلاعات شخص
زاده ۱۲۵۴ خورشیدی
تهران،
درگذشت ۲۳ مرداد ۱۳۱۲
ارومیه،
ملیت  ایران
همسر(ان) مشرف‌السلطنه
خویشاوندان علی‌خان والی
فرزندان پنج دختر: مریم والی، هما والی
دو پسر
محل
تحصیل
مدرسه نظامی سن سیر فرانسه
شغل سیاستمدار
مذهب اسلام
خدمات نظامی
لقب(ها) سردار همایون
خدمت/شاخه ارتش ایران
درجه سرلشکر (امیر تومان)
فرمانده فرمانده بریگاد قزاق
رئیس شهربانی کل کشور

سردار همایون قاسم خان والی (زاده ۱۲۵۳۲۳ مرداد ۱۳۱۲) اولین شهردار شهر تبریز بود. او همچنین از فرماندهان بریگاد قزاق بود.

زندگینامه

قاسم‌خان پسر علی‌خان والی پسر قاسم‌خان والی پسر دوست‌علی‌خان معیرالممالک. او از فارغ‌التحصیلان مدرسه نظامی سن سیر فرانسه بود. او آجودان محمد علی میرزا بعدها اولین شهردار تبریز شد. وی در سال ۱۲۸۱ امتیاز اولین کارخانه برق ایران را برای احداث در تبریز بدست آورد و در دورانی که وی ریاست بلدیه (شهرداری) تبریز را بر عهده داشت، اولین مرکز تلفن ایران، در تبریز دایر شد. وی معاون فرمانده قشون آذربایجان، سازمان‌دهنده نخستین گارد مخصوص سلطنتی، رئیس قشون آذربایجان، رئیس شهربانی مرکز، حاکم تهران، رئیس بریگاد قزاق نیز بوده است.

او در دوران قاجاریه صاحب منصب ارتش و در چند ماه پایانی پیش از کودتای سوم اسفند ۱۲۹۹ و پس از اخراج افسران روس و استاروسلسکی، به مقام فرماندهی بریگاد قزاق رسید. بعد از کودتا و در ارتش رضاخان به مقام سرلشکری (امیر تومانی) نایل شد. در سال ۱۳۱۲ در ارومیه درگذشت و در صحن امام‌زاده ابراهیم در چهار فرسنگی آن شهر به خاک سپرده شد.

همسر سردار همایون زرین کلاه عدل ملقب به مشرف‌السلطنه دختر سید حسن عدل‌الملک بود. دومین دختر آنان، مریم والی با عبدالله ممتاز پسر ممتازالسلطنه ازدواج کرد و دختر دیگر، هما والی، همسر احمدحسین عدل شد.