سرابله
سه‌راوله
کشور  ایران
استان ایلام
شهرستان چرداول
بخش مرکزی
سال شهرشدن ۱۳۴۳
مردم
جمعیت ۲۰٬۰۰۰ نفر
جغرافیای طبیعی
ارتفاع از سطح دریا ۱۰۵۰ متر
آب‌وهوا
میانگین بارش سالانه ۵۰۰تا۷۰۰ میلی لیتر
اطلاعات شهری
ره‌آورد برنج عنبربو
تابلوی خوش‌آمد به شهر

سَرابله شهری است در استان ایلام در غرب کشور ایران. این شهر مرکز شهرستان چرداول است و در بخش مرکزی این شهرستان جای گرفته است. اواسط سال۹۱ طبق تصمیم هیئت وزیران دو بخش شیروان و چرداول به شهرستانهای مستقل تبدیل شده. سرابله یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای استان ایلام است که در قسمت شرقی به شهر شباب واز قسمت غرب به شهر آسمان آباد و شهرستان گیلانغرب در استان کرمانشاه منتهی می‌شود.

وجه تسمیه

واژه «سرابله» از سراب+له تشکیل شده که پسوند «له» در زبان لکی برای تصغیر به کار می‌رود. این واژه که در زبان کردی به صورت (سه‌راوله، Serawle) تلفظ می‌شود به معنای «سراب» است که در مرکز شهر قرار گرفته و از این سراب یک دریاچه و مجتمع تفریحی زیبا به وجود آوردن که باعث زیبای شهر سرابله شده. (البته سراوله) اسم محلی سرابله می‌تواند ریشه‌ای دیگر هم داشته باشد، (سراو) به معنی سراب و (له) که علاوه بر توضیح متن بالا که آنرا پسوندی برای تصغیر، توصیف نموده، می‌تواند ریشه دیگری هم داشته باشد، مثلاً:(له) احتمالاً ابتدا (لا: به معنی، کنار) بوده و در گذر زمان مثل خیلی از کلمات دیگر دچار تغییرات شده.

وجه تسمیه شهرستان چرداول

نام چرداول بیش از ۷۰۰ سال قدمت دارد که به معنی سرزمین آباد است و علت نامگذاری چرداول به این نام این است که کلمه چرداول از چهاردول گرفته شده که دول در زبان کردی به معنی سرزمین آباد و هموار است که بعبارت دیگر چرداول از چهار دول ۱- دول آسمان آباد ۲- دول زنجیره تا سرابله ۳- دول ریزه‌وند ۴- دول لکستان تشکیل شده است.

اقتصاد

عمده کار مردم این شهر کشاورزی است و بیشترین کشاورزی آنان را کشت گندم، جو، نخود، عدس و کشت برنج تشکیل می‌دهد. برنج سرابله به نام برنج عنبربو (خوش‌بو) معروف است.

زبان

زبان بیشتر ساکنان سرابله کردی است.

ارتفاع

ارتفاع این شهر از سطح دریا ۱۰۵۰ متر است. آب و هوای این شهر کوهستانی است.

جمعیت

طبق سایت آمار ایران جمعیت این شهر ۲۰٬۰۰۰نفر است که ترکیب آنها از ایل خزل، ایل ریزوند و ایلات مختلف لک هستند.

آثار تاریخی

۱- مقبرهٔ ، از نوادگان امام موسی بن جعفر (ع)- مربوط به سده‌های آغازین دورهٔ اسلامی ۲-آتشکده موشکان که قدمت آن به دوران ساسانیان می‌رسد.

  • اطلس گیتاشناسی استان‌های ایران، تهران: مؤسسهٔ جغرافیایی و کارتوگرافی گیتاشناسی، ۱۳۸۳ خ.