سازمان حفاظت اطلاعات سپاه پاسداران جمهوری اسلامی ایران یک سازمان متمرکز مستقل و زیر مجموعه ستاد فرماندهی کل سپاه پاسداران مستقر در تهران -خیابان تختی میدان باکری به نام پادگان کوثر ولایت است که مسئول کسب، پرورش و حفظ اطلاعات نظامی و تخصصی سایر واحدهای سپاه و بدست آوردن آگاهی‌های لازم از وضعیت دشمنان داخلی و خارجی سپاه پاسداران و حکومت ایران و مقابله با توطئه‌های آنان می‌باشد. علاوه بر سپاه پاسداران، دفتر عمومی حفاظت و اطلاعات فرماندهی کل قوا و دفتر نمایندگی ولی فقیه نیز بر کار این سازمان نظارت دارند. این سازمان به عنوان یکی از قدیمی‌ترین نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی، از مهم‌ترین بخش‌های تشکیل دهنده سپاه پاسداران از بدو تأسیس‌اش بود. این نهاد بلافاصله پس از تشکیل هستهٔ اولیه سپاه شکل گرفت و به سرعت گسترش یافت.

فرمانده این نیرو از بین افراد مورد تأیید مقام رهبری و مستقیماً از سوی مقام رهبری و حکم ایشان عزل و نصب می‌گردد. رئیس سازمان حفاظت اطلاعات سپاه بر حسب مورد در زمینه‌های انتصابات، ترفیعات، نقل و انتقالات، مأموریت‌ها و … پرسنل سپاه، از اختیاراتی معادل فرماندهان نیروهای سپاه برخوردار می‌باشد.

فعالیت‌ها

این سازمان وظیفه مبارزه با دستگاه‌های جاسوسی کشورهای بیگانه و تأمین امنیت سپاه و جلوگیری از فعالیت سیاسی کارمندان را دارد.

رؤسای سازمان

ر. رئیس درجه نظامی آغاز تصدی پایان تصدی
۱ حجت‌الاسلام علی سعیدی شاهرودی فاقد درجه
(روحانی)
۱۳۶۳ ۱۶ اسفند ۱۳۷۲
۲ سردار مرتضی رضایی 18- Sartipp-IRGC.png سرتیپ ۱۶ اسفند ۱۳۷۲ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۵
۳ حجت‌الاسلام غلامحسین رمضانی فاقد درجه
(روحانی)
۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۵ نامعلوم
۴ سردار محمد کاظمی 18- Sartipp-IRGC.png سرتیپ نامعلوم متصدی

جستارهای وابسته