خطای لوآ در mw.wikibase.entity.lua در خط 37: data.schemaVersion must be a number, got nil instead.

زوریخ
Zürich

Ch zh wappen kanton.gif

نشان رسمی ایالت زوریخ

Zuerich vier Kirchen.jpg

زوریخ بر سویس واقع شده‌است
زوریخ
نمایی از زوریخ
اطلاعات کلی
کشور  سوئیس
ایالت زوریخ
شهر زوریخ
نام(های) دیگر Zürich / Züri
مردم
جمعیت ۳۷۲٬۰۴۷ نفر (دسامبر ۲۰۱۰)
تراکم جمعیت ۴٬۰۴۹ نفر بر کیلومتر مربع
جغرافیای شهر
بخش شمال سوئیس
گستردگی ۹۱٫۸۸ کیلومتر مربع
بلندی از سطح دریا ۴۰۸ متر
کمترین بلندی ۳۹۲ متر - رود Limmat
بخش زمانی گرینویچ (CEST)
اطلاعات شهری
شهردار کرین مخ
وبگاه

زوریخ (به آلمانی: Zürich) بزرگ‌ترین و پرجمعیت‌ترین شهر در کشور سوییس و مرکز کانتون زوریخ می‌باشد. این شهر در شمال مرکزی سوییس، در دامنهٔ کوه‌های آلپ جای گرفته‌است. زوریخ، مهمترین قطب اقتصادی سوییس به شمار رفته و گاه از آن به عنوان پایتخت فرهنگی این کشور یاد می‌شود؛ حالآنکه پایتخت سیاسی سوییس، شهر برن است. زوریخ شهری با بهترین کیفیت زندگی در جهان شناخته می‌شود. این شهردر تاریخ ۲۸ شهریور سال ۱۳۹۴ بعنوان گرانقیمت‌ترین شهر جهان شناخته شد.

دانشگاه‌های زوریخ

دانشگاه زوریخ، با بیش از ۲۵٬۰۰۰ دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی، بزرگ‌ترین دانشگاه در کشور سوئیس محسوب می‌شود. در حال حاضر این دانشگاه دارای دانشکده‌های هنر، اقتصاد، حقوق، علوم پزشکی، دام‌پزشکی، علوم کاربردی، الهیات و فلسفه است.

دانشگاه پلی تکنیک زوریخ، یکی از دانشگاه‌های مهم کشور سوئیس است که مرکز آن در شهر زوریخ قرار گرفته است.

دانشگاه پلی تکنیک زوریخ در سال ۱۸۵۴ تأسیس شد و در سال ۱۸۵۵ پذیرش دانشجو را آغاز کرد. در ابتدا دارای دانشکده‌های معماری، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک، شیمی، جنگل داری بود. این دانشگاه همچنین در فهرست «برترین دانشگاه‌های جهان» که توسط مؤسسهٔ اروپایی تحقیقات دانشگاهی انجام شد، در ردهٔ ۲۴ جهان قرار دارد. جایگاه این دانشگاه در بین برترین‌های جهان، در رشته‌های مهندسی، ردهٔ ۱۳ جهان و در رشته‌های علوم و ریاضیات، ردهٔ ۱۵ جهان می‌باشد. این دانشگاه ۲۱ برندهٔ جایزهٔ نوبل را در لوح افتخارات خود دارد که یکی از آنها آلبرت اینشتین بوده است.

در حال حاضر، بیش از ۱۷۱۸۷ در مقطع کارشناسی، دانشجویان تحصیلات تکمیلی و دکترا ثبت نام کرده است. پرسنل دانشگاه ۱۰۰۴۰ نفر می‌باشند.