مجلس هفتم
هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی
۶ام ۸ام
نهاد قانون‌گذاری مجلس شورای اسلامی
کشور  ایران
تجمعگاه ساختمان پیشین مجلس
(خیابان امام خمینی)
ساختمان مجلس شورای اسلامی
(بهارستان)
مدت دوره ۷ خرداد ۱۳۸۳ – ۶ خرداد ۱۳۸۷
انتخابات انتخابات مجلس شورای اسلامی (۱۳۸۲–۱۳۸۳)
وبگاه
عضوها ۲۹۰ نماینده
رئیس مجلس غلامعلی حداد عادل
حزب حاکم اصولگرایان
زمان اجلاس‌ها
۱ام: ۷ خرداد ۱۳۸۳ –

انتخابات هفتمین دوره مجلس شورای اسلامی، ۱ اسفند ۱۳۸۲ خورشیدی، برگزار گردید و در تاریخ ۷ خرداد ۱۳۸۳، اولین جلسه مجلس هفتم برگزار شد.

رئیس مجلس هفتم، دکتر غلامعلی حداد عادل و نائب رئیسان آن، مهندس محمدرضا باهنر و محمدحسن ابوترابی فرد بودند.

اعضای هیئت رئیسه مجلس نیز (در سال اول) عبارت بودند از:

سید احمد موسوی، حمیدرضا حاجی‌بابایی، علیرضا زاکانی، حسین سبحانی نیا، موسی قربانی و جهانبخش محبی نیا، به عنوان منشی

احمد ناطق نوری، حسن نوعی اقدام و محسن کوهکن، به عنوان کارپرداز

همچنین، در دوره مجلس هفتم، احمد توکلی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس و محمدرضا رحیمی، رئیس دیوان محاسبات کشور بوده است.

مجلس هفتم، مصادف با سالهای پایانی دولت سید محمد خاتمی بود.

رای به حقوقدانان

مجلس هفتم، اندکی پس از آغاز به کار، به حقوقدانان معرفی شده توسط رئیس قوه قضائیه، برای عضویت در شورای نگهبان (محمد رضا علیزاده، غلامحسین الهام و حجت‌الاسلام عباس کعبی) رای مثبت داد. این در حالی بود که نمایندگان مجلس ششم از رای مثبت به معرفی شدگان خوداری کرده بودند.

قابل ذکر است این مجلس در زمانی تشکیل شد که بعد از وقایع مجلس ششم، شورای نگهبان حدوداً تمامی اصلاح طلبان را در این دور رد صلاحیت کرد و درنتیجه تحریم انتخابات مجلس هفتم شورای اسلامی توسط میانه روها، از لحاظ جناحی و ساختاری مجلس هفتم در تضاد کامل با مجلس دور قبل قرار گرفت.

مصوبات اقتصادی چالش برانگیز

به گفته منتقدین، این طرح، نه تنها که باعث کاهش تورم نشده است، بلکه نرخ تورم را از ۱۵٪ درصد به ۲۴٪ رسانده، شرکت‌های دولتی را زیانده کرده و برنامه چهارم توسعه را نیز مخدوش ساخت.

بگفته برخی کارشناسان، این مصوبه، منجر به تورم انفجاری پس از سهمیه‌ای کردن بنزین و دورتر شدن از اهداف اصلی برنامه چهارم توسعه (هدفمند کردن یارانه‌ها) گردید.

وضعیت صندوق ذخیره ارزی، بیکاری مفرط، عدم تخصیص صحیح اعتبارات به بخشهای مختلف اقتصادی، تورم شتابان، همه و همه از یکسو و مخاطرات سیاسی (حمله نظامی آمریکا و همپیمانانش، تهدیدات نظامی امارات متحده عربی، جمهوری آذربایجان و ...) از سوی دیگر، تصویری دهشت آور از تفکر اقتصادی حاکم بر مجلس شورای اسلامی (دوره هفتم) را نمایان می‌سازد.

  • سهمیه بندی بنزین: پس از روی کار آمدن دولت محمود احمدی‌نژاد، مجلس هفتم با زیر پا گذاردن مصوبه قبلی خود در طرح تثبیت قیمت‌ها، طرح سهمیه بندی بنزین را تصویب کرد.

جستارهای وابسته