دهستان وهن‌آباد
دهستان
کشور  ایران
استان تهران
شهرستان رباط‌کریم
بخش مرکزی
جمعیت (سرشماری ۱۳۸۵)
 • جمعیت ۵۵۰۹ نفر

دهستان وهن‌آباد نام دهستانی در بخش مرکزی شهرستان رباط‌کریم، استان تهران در ایران است. براساس سرشماری مرکز آمار ایران در سال ۱۳۸۵، جمعیت آن ۵۵۰۹ نفر (۱۳۶۸ خانوار) بوده‌است.

اماکن مذهبی

امامزاده عین و غین

امام‌زاده عین و غین در این روستا قرار دارد. امامزادگان عین و غین از اماکن مذهبی و زیارتی این دهستان می‌باشد


شغل

در زمان‌های قدیم، رود خانه کرج از کنار این روستا می‌گذشته که همین سبب سرسبزی آن محل می‌گشت. اما با تغییر دادن مسیر رودخانه کرج، این روستا سرسبزی خود را از دست داد. پس از سال‌ها، عده کمی از روستاییان به صنعت نجاری روی آوردند و به مرور زمان دیگران با الگو قرار دادن، به گسترش نجاری و مبل سازی روی آوردند. به همین علت مردم، به کارآفرینانی خود ساخته تبدیل گشتند. به همین دلیل، بسیاری از مشتریان و فروشگاه‌های مبل به این روستا لقب پایتخت مبل ایران نهادند.

موقعیت جغرافیایی

این روستا بر اساس فرهنگ کامل معین[ج دوم اعلام]در زمان قاجاریه و پهلوی از روستاهای شهر ری به حساب می‌آمد. بر اساس گفته پیران این روستا، زیر سلطه روستای حکیم آباد بوده. همچنین از آن‌ها روایت شده که در کنار جاده ابریشم نیز قرار داشته. این روستا، در شمال فرودگاه امام خمینی و در سمت غرب اتوبان تهران-قم قرار دارد. یونسکو، اراضی جنوبی این روستاو شمال فرودگاه را از مناطق مخفی میراث فرهنگی می‌داند.

ویکی‌پدیا انگلیسی: en.wikipedia.org/wiki/Vahnabad