هندمینی
اطلاعات کلی
کشور  ایران
استان ایلام
شهرستان بدره
بخش بخش هندمینی
جمعیت ۷٬۸۴۱ نفر (سرشماری ۱۳۸۵)

هندمینی، بخشی از توابع شهرستان بدره در استان ایلام ایران است.

این بخش محل زندگی طوایفی یوده که زمانی علاوه بر کشاورزی پیشه‌های صنعتی داشته‌اند که بر نام روستاها نیز گذاشته شده‌اند: طایفه سراج (چرمساز) در آب چشمه، طایفه چوتاش (چوب تراش) در هرانمر، طایفه گچ کو (ب) در گچ کوبان، طایفه گلار (دامدار) در گله دار، طایفه بالاوند (بازرگان) در دول گلاب، طایفه آسنگر (آهنگر) در آهنگر. مابقی روستاها نیز از مشخصات جغرافیایی نام گرفته‌اند مانند تلخ آب.

ایل خدایی که بیشترین درصد جمعیت این بخش را داراست نیز به شخصی به نام خدایی نسبت داده شده است که شامل طوایف بگ، جاف، دوسه، مسقیالی، خواکرم، اورام، صحرابگ، خلف می‌باشد

گویش

گویش مردم این منطقه گویشی منحصربه‌فرد است زبان اصلی اجداد آنها کوردی بوده که باتوجه به همجوار شدن با طایفه لک ولر دستخوش تغییر شده و به زبان منحصر به فردی تبدیل شده است اما نسل به نسل و سینه به سینه اصالت کوردی خود را حفظ کرده که در آئین ها سنتها و مراسمات آن کاملا مشهود است .بیش از دیگر گویش های کوردی کلهری به هوارامی شباهت هایی دارد. به نظر می رسد در گذشته های دور گویشی مشابه به هورامی کنونی در اورامانات زبان آیینی و مراسمات مردم این منطقه بلکه فراتر از آن زبان مراسمات حوزه بدره بوده است. به طوری که هم چنان در مراسمات مربوط به درگذشته گان میراث این زبان هم چنان مورد استفاده قرار می گیرد. اشعار قدیمی که در فلکولور منطقه وجود دارد نیز اغلب به همان زبان قدیمی تر است.(ولاتم چوله چول و ویرانه مه لان ارا ویش لیش مه که ن لانه ) این تکه شعر قدیمی که هم اکنون نیز در زندگی اجتماعی این دهستان رایج است به همان زمان قدیمی تر مشابه هورامی است یا این تکه شعر:(شکرانه ام پی تن مینای بان سر کوره گه لالان لافاو گرته بر). یا این تکه شعر(بی که سی بمری که سی چه زانو مه ر أگر بری خور بزانو ). مردم این منطقه خود را کُرد می دانند. این دهستان مجموعه‌ای از چندین روستا است که به جز چند استثنا هیچ گونه ارتباط طایفه‌ای باهم ندارند ولی به دلیل هم زبانی در یک دهستان قرار گرفته‌اند.

روستاها

چشمه شیرین(..)- آب چشمه(نوروز بزرگ|_رمه_خلف)- گچ کوبان (دوسه_مسقیالی)|هرانمر_دول گلاب_فدک

جمعیت

براساس سرشماری سال ۱۳۸۵ جمعیت آن ۷٬۸۴۱ نفر (۱٬۵۱۶ خانوار) بوده‌است.