دریاچه تار
موقعیت  ایران،استان تهران،شهرستان دماوند
مختصات
کشور ایران
سکونتگاه شهر دماوند

دریاچه تار جزو آثار طبیعی ملی ایران و از مناطق گردشگری شهرستان دماوند بوده و در ۱۵ کیلومتری شرق شهر دماوند واقع شده است.

موقعیت و مشخصات

این دریاچه که یکی از دریاچه های آب شیرین ایران است در ۱۵ کیلومتری شرق دماوند و در بین کوه‌های دوبرار در شمال و زرین‌کوه در جنوب واقع شده است.این دریاچه در اثر زمین لغزش زرین‌کوه ایجاد گردیده‌است.درازای دریاچه ی تار حدود ۱/۳ کیلومتر و میانگین پهنای آن ۴۰۰ متر است.متن صفحه . مسیرهای دسترسی به دریاچه از روستای چنار شرق و همچنین از منطقه دلیچایی به سمت روستای هویر است. سرشاخه آب‎هایی که به این دریاچه‎ها می‎ریزند، چشمه‎ساران کوه‎های قره‎داغ، سیاه‎چال و شاه‎نشین در شمال و آبراهه‌های فصلی از جنوب است که قسمتی از آب آنها وارد دریاچه‎ها می‎شود و قسمتی دیگر، آب رود‎های تار و هویر را تأمین می‎کنند. سرریز این دریاچه به صورت بسیار اندک سرچشمه رودخانه تار محسوب می شود که به طور طبیعی با تغذیه از رودخانه های فرعی دیگر تشکیل رود تاررود را می دهد و به سوی شهر دماوند جاری می شود.

دریاچه تار و هویر
دریاچه تار در زمستان

آب و هوا

آب و هوای دریاچه در فصول مختلف سال بسیار سرد و همواره در معرض وزش بادهای غربی است و بهترین زمان ممکن برای بازدید از این دریاچه در اوایل خرداد ماه می‌باشد.

پوشش گیاهی

در اطراف این دریاچه اثری از درخت و بوته زار به چشم نمی‌خورد و در گذشته در بعضی دامنه ها بوته‌های آویشن دیده می شد که بعلت فرسایش شدید خاک تقریباً چیزی از آنها باقی نمانده است.

ماهی ها

در چند سال اخیر اداره محیط زیست اقدام به رها سازی قزل آلای خال قرمز و ماهی زردک در این دریاچه نموده است.

جستارهای وابسته