داوید بن گوریون
David BG.jpg
داوید گوریون
نخست‌وزیر اسرائیل
مشغول به کار
۲ نوامبر ۱۹۵۵ – ۲۱ ژوئن ۱۹۶۳
پس از موشه شارت
پیش از لوی اشکول
مشغول به کار
۱۴ مه ۱۹۴۸ – ۷ دسامبر ۱۹۵۳
پس از تشکیل پست
پیش از موشه شارت
وزیر دفاع اسرائیل
مشغول به کار
۱۹۵۵ – ۱۹۵۳
پس از تشکیل پست
اطلاعات شخص
زاده داوید بن گوریون
۱۶ ژانویهٔ ۱۸۸۶(۱۸۸۶-01-۱۶)
پلونسک، امپراتوری روسیه
درگذشت ۱۰ دسامبر ۱۹۷۳ میلادی (۸۷ سال)
کیبوتص، اسرائیل
ملیت  اسرائیل
حزب سیاسی حزب ماپای
حزب رافی
لیست ملی
همسر(ان) پائولا بن گوریون
فرزندان سه فرزند
شغل نظامی، سیاستمدار
مذهب یهودیت
امضا

داوید بن گوریون (در عبری: דָּוִד בֶּן-גּוּרִיּוֹן، اسم ِ زمان ِ تولّد : داوید گرون David Grün) (زاده ۱۶ اکتبر ۱۸۸۶ - درگذشته ۱ دسامبر ۱۹۷۳) اولین نخست وزیر کشور اسرائیل بود. وی هم‌چنین ریاست کمیته اجرایی آژانس یهود و رهبری اقدامات سیاسی نظامی صهیونیستها در فلسطین زیر قیومیت انگلستان را بر عهده داشت.

محتویات

زندگی

داوید بن گوریون در ۱۶ اکتبر ۱۸۸۶ در منطقه پوینسک لهستان که آن زمان قسمتی از خاک امپراتوری روسیه به شمار می‌رفت به دنیا آمد. پدرش وکیل بود. داوید وقتی که ۱۱ سال داشت مادرش را از دست داد. در سال ۱۹۰۵ وقتی که دانشجوی دانشگاه ورشو بود به حزب سوسیال دموکرات کارگران یهودی پیوست و در جریان انقلاب ۱۹۰۵ روسیه دو بار دستگیر شد. در سال ۱۹۰۶ به فلسطین مهاجرت کرد.

وی رئیس کمیته اجرایی آژانس یهود و رهبری اقدامات سیاسی نظامی صهیونیستها در فلسطین زیر قیومیت انگلستان را با هدف تشکیل کشور اسرائیل را به عهده گرفت و همین‌طور نیز با گروه‌های شبه نظامی اشترن و آرگون و با سازمان هاگانا همکاری می‌کرد. در سال ۱۹۵۳ از نخست وزیری استعفا داد و در سال ۱۹۵۵ به عنوان وزیر دفاع اسرائیل انتخاب شد. وی دوبار به عنوان نخست وزیر کشور اسرائیل انتخاب شد. داوید بن گوریون نهایتاً در سال ۱۹۷۰ از فعالیت‌های سیاسی کناره گیری کرد. وی در دوران بازنشتگی، در کیبوتص سده بوکر به کشاورزی و دامداری می‌پرداخت.

اندیشه‌ها

بن گوریون در آئین گشایش دانشکده پزشکی دانشگاه عبری اورشلیم در سال ۱۹۴۹ م.
اتاق خواب بن گوریون در کومه‌اش در کیبوتص سده بوکر در صحرای نگب.

داوید بن گوریون همواره عقیده داشت که باید بیابان نگب که قسمت اعظم خاک اسرائیل را تشکیل می‌دهد بتدریج آباد شود و بخشی از جمعیت کشور به آن نقطه انتقال یابد. داوید بن گوریون محل سکونت خویش در سال‌های آخر عمر را در صحرای نگب انتخاب کرد و طبق وصیتش در همان‌جا به خاک سپرده شد. از این رو، دانشگاهی که در شهر بئرشبع برپا شد، دانشگاه بن گوریون نام گرفت. نقل است که دایوید بن گوریون خانم گلدا مایر را «تنها مرد در دولت اسرائیل» نام داده بود.

تبحر در زبان‌دانی

گفته می‌شود وی عاشق زبان‌های خارجی و یادگیری آنها بود و به این زبان‌ها گفتگو می‌کرد: عبری، روسی، ییدیش (عبری-آلمانی) فرانسوی، آلمانی، انگلیسی، و تا حدی ایتالیایی. ضمناً وی قادر به خواندن متون یونانی، اسپانیایی و تا اندازه‌ای عربی نیز بود.

سمت‌ها