دانشگاه علامه طباطبائی (طباطبایی)
ATU.svg
تأسیس ۱۶ تیر ۱۳۶۳
نوع دانشگاه عمومی
رئیس حسین سلیمی (از ۱۳۹۲ تا کنون)
معاون آموزشی دکتر نادر نعمت‌اللهی
معاون دانشجویی حسین سلیمی بجستانی
معاون پژوهشی دکتر حبیب هنری
هیئت علمی ۵۰۰ نفر
دانشجویان ۱۷۰۰۰ نفر
مکان تهران، ایران
وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری
وب‌گاه

دانشگاه علامه طباطبائی یکی از دانشگاه‌های شهر تهران و بزرگترین دانشگاه ایران در زمینه علوم انسانی، علوم اجتماعی و مدیریت است که با دارا بودن نزدیک به ۱۷ هزار دانشجو و ۵۰۰ عضو هیئت علمی تمام وقت و ۱۴ دانشکده در حال فعالیت می‌باشد.این دانشگاه بالاتر از دانشگاه شهید بهشتی و دانشگاه تربیت مدرس رتبه دوم کشور را در تولید علم در حوزه علوم انسانی به خود اختصاص داده است.همچنین دانشگاه علامه طباطبائی بر اساس اعلام وزارت علوم،تحقیقات و فناوری در سال ۹۵،در سطح یک رتبه بندی دانشگاه های تخصصی کشور قرار دارد.دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی از دانشجویان ممتاز کشور با رتبه های یک و دو رقمی در رشته ها و مقاطع مختلف تحصیلی هستند. رتبه جهانی 732 و رتبه 11 در کشور از نظر نظام معتبر رتبه بندی Round. همچنین این دانشگاه در رتبه بندی های معتبر QS و Times هم قرار دارد. متأسفانه به خاطر این که این دانشگاه یک دانشگاه تخصصی علوم انسانی است در رتبه بندی ها مورد توجه ویژه قرار نمی گیرد. این دانشگاه رتبه یک را در نظریه پردازی علوم انسانی دارد. بر جامعه علمی پوشیده نیست که این دانشگاه دارای اساتید و دانشجویان برجسته می باشد.

تاریخچه

در سال ۱۳۵۸ با ادغام بیست و هفت دانشکده، آموزشگاه و مؤسسه آموزش عالی در تهران دو مجتمع آموزشی بزرگ به نام‌های مجتمع دانشگاهی ادبیات و علوم انسانی و مجتمع دانشگاهی علوم اداری و بازرگانی تأسیس شد. پس از پنج سال در سال ۱۳۶۳ این دو مجتمع ادغام شده و تحت عنوان دانشگاه علامه طباطبایی به حیات خود ادامه دادند. در بدو امر این دانشگاه دارای مراکز آموزشی شهرستان و همچنین دارای رشته‌هایی غیر از علوم انسانی نیز بود؛ اما در سال ۱۳۶۶ با جدا شدن مراکز آموزشی شهرستان، دانشکده بهداشت و علوم پایه و کتابخانه مرکزی از دانشگاه علامه طباطبایی، دانشگاه پیام نور تأسیس شد.

مسجد امام علی

مسجد امام علی واقع در پردیس مرکزی بزرگترین مسجد دانشگاه های تهران است که در اسفندماه ۱۳۹۵ بهره برداری گردید.

رؤسای پیشین

رؤسای دانشگاه علامه طباطبائی به ترتیب تاریخی عبارند از:

اهداف

اهداف دانشگاه علامه طباطبائی:

  • ارتقاء سطح علوم انسانی و اجتماعی در نظام علمی و آموزشی کشور
  • بهبود کمی و کیفی آموزش و پژوهش در رشته‌های علوم انسانی و علوم اجتماعی
  • مشارکت در بهبود نظام برنامه‌ریزی و مدیریت در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و فرهنگی کشور
  • تربیت نیروی انسانی متخصص و کاردان در حوزه علوم انسانی و اجتماعی کشور

دانشکده‌ها

در حال حاضر دانشگاه علامه طباطبائی دارای سیزده دانشکده و مؤسسه آموزش عالی است. این دانشکده‌ها در مرکز و شمال تهران گسترده شده‌اند و فعلاً دارای مرکزیت نیستند. از اواسط دههٔ ۱۳۸۰ با انتقال دانشکدهٔ حقوق و علوم سیاسی و دانشکدهٔ روان‌شناسی و علوم تربیتی به محلهٔ دهکدهٔ المپیک، پروژهٔ متمرکز کردن دانشگاه علامه طباطبایی شروع شد. با این حال بعد از انتقال این دو دانشکده هنوز برنامه مدونی برای انتقال دیگر دانشکده‌ها مطرح نشده است.

دانشکده‌های دانشگاه علامه طباطبایی عبارتند از:

برخی از دانش آموختگان سرشناس

تفکیک جنسیتی

در سال ۱۳۹۱ و پس از توزیع دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری مشخص گردید، این دانشگاه پذیرش در رشته‌های علوم تربیتی، علوم سیاسی، کتابداری و اطلاع‌رسانی را تنها به زنان و رشته‌های مددکاری اجتماعی، حسابداری، مدیریت صنعتی و مدیریت هتلداری را تنها به مردان اختصاص داده‌است.
این اقدام سبب تفکیک جنسیتی در ۹ رشته از ۱۹ رشته ارائه شده توسط دانشگاه علامه طباطبایی در سال ۱۳۹۱ گردید. پس از آن در سال ۹۲ و با روی کار آمدن دولت حسن روحانی این تفکیک جنسیتی برداشته شد.

گروه‌ها و نشریات دانشجویی

تشکل‌های اسلامی

برنامه دانشگاه علامه برای همکاری با دانشگاه‌های جهان اسلام

در راستای سیاست توسعه مناسبات علمی بین‌المللی دانشگاه علامه طباطبایی و اهداف مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی تفاهم نامه همکاری مشترک به امضای اراکی دبیر کل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و دکتر سلیمی رئیس دانشگاه علامه طباطبایی رسید.