پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی
لوگو دانشگاه عباسپور.jpg
تأسیس ۱۳۹۲ پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور
۱۳۸۴ دانشگاه عباسپور
۱۳۷۰ دانشکده عباسپور
۱۳۴۹ مجتمع آموزشی برق
نوع سراسری (دولتی)
بنیانگذار حسن عباسپور
رئیس عبداله رشیدی مهرآبادی
معاون آموزشی امیر فرهاد نجفی
هیئت علمی ۱۲۰
دانشجویان ۲۱۰۰
کارشناسی ۱۸۰۰
کارشناسی ارشد ۳۰۰
دکترا ۸۰
مکان  ایران، تهران، تهران
وابسته به دانشگاه شهید بهشتی
وب‌گاه

پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور (پیشتر: دانشگاه صنعت آب برق - شهید عباسپور) [وابسته به دانشگاه شهید بهشتی] از سال ۱۳۴۹هجری شمسی (۱۹۶۸ میلادی) تحت عنوان مرکز آموزش‌های تخصصی برق به منظور ارائه آموزش‌های مورد نیاز مهندسین و تکنسین‌های برق تأسیس شد. این مرکز متناسب با نیاز صنعت برق و سپس صنعت آب به سرعت در قالب مجتع عالی آموزشی و پژوهشی شهید عباسپور، دانشکده صنعت آب و برق (شهیدعباسپور) و دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) گسترش یافت. در چهارچوب سیاست‌های کلان آموزش عالی و تجدید ساختار در صنعت آب و برق و همچنین تعمیم آموزش و پژوهش از بخش‌های مهندسی به حوزه‌های اقتصادی، اجتماعی و مدیریتی، شورای گسترش آموزش عالی در جلسه ۲۴ فروردین ۱۳۹۲ دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) را تحت عنوان پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور به دانشگاه شهید بهشتی الحاق نمود.

عملکرد دانشگاه صنعت آب و برق (شهیدعباسپور) در گذشته و نقش برجسته آن در توسعه آموزش‌های تخصصی و تربیت مهندسین کارآمد، و سرمایه‌گذاری عظیم انجام شده در توسعه منابع انسانی و امکانات این دانشگاه، و همچنین ارتباط نزدیک آن با صنعت آب و برق کشور از یک سو، و اعتبار علمی و گسستره فراگیر فعالیت‌های دانشگاه شهید بهشتی، از سوی دیگر، شرائط مساعدی را فراهم آورده‌است تا پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی بتواند در راستای ایجاد قطب‌های آموزشی، علمی و پژوهشی در حوزه‌های حیاتی آب، آبفا، برق، انرژی و محیط زیست حرکت نماید.

مأموریت تولید، تدوین و ارائه دانش فنی صنعت آب و برق و تربیت متخصصین متعهد اکنون پس از الحاق با دانشگاه شهید بهشتی به هدف نیل به جایگاه معتبرترین دانشگاه و مرجع علمی- فناوری اصلی در زمینه‌های مرتبط با آب، آبفا، برق، انرژی و محیط زیست تبدیل شده‌است.

همچنین پردیس عباسپور دانشگاه شهید بهشتی به ارائه آموزش‌های علمی - کاربردی و تخصصی کوتاه مدت مورد نیاز صنعت آب و برق در چارچوب استانداردهای آموزشی و بر پایه دانش و فناوری موجود و جدیدترین دستاوردهای این صنعت در سطح بین‌المللی می‌پردازد.

‍‍پردیس فنی و مهندسی دانشگاه شهید بهشتی، با داشتن ۱۲۰ نفر عضو هیئت علمی و بیش از ۱۰۰ آزمایشگاه و لابراتوار، پشتیبان اصلی در صنایع نیروگاهی، برق، آب و فاضلاب در ایران است.

محتویات

پیشینه

در سال ۱۳۶۱ به منظور افزایش مهارت‌های کارشناسان و تکنسین‌های صنعت آب و برق، مرکز آموزش‌های تخصصی برق در شمال شرق تهران و در منطقه حکیمیه فعالیت خود را آغاز کرد.

تا قبل از پیروزی انقلاب ۵۷، فعالیت‌های این مرکز در سطح محدود ادامه داشت. در سال ۱۳۵۹، با دستور حسن عباسپور، وزیر وقت نیرو و با کوشش محمدصادق قاضی‌زاده، محمد احمدیان و کبیر صادقی این مرکز تبدیل به مجتمع آموزشی و پژوهشی شد که علاوه بر برگزاری دوره‌های کوتاه مدت برای تکنسین‌های برق، دوره‌های کوتاه مدت و بلند مدت در مقطع کارشناسی را نیز در برنامه خود قرار داد.

تاریخچهٔ دانشگاه

مجتمع آموزشی شهید عباسپور با توسعه کمی و کیفی دامنه فعالیت‌های آموزشی تجهیزات آزمایشگاهی در سال ۱۳۷۰ به دانشکده و سپس در سال ۱۳۸۴ به دانشگاه صنعت آب و برق ارتقا یافت. هم اکنون دانشگاه صنعت آب و برق به عنوان عالی ترین مرکز آموزش‌های مورد نیاز صنعت آب و برق، دوره‌های آموزشی بلند مدت کارشناسی و تحصیلات تکمیلی و نیز دوره‌های کوتاه مدت تخصصی ارائه می‌کند.

در سال ۱۳۸۷ این دانشگاه تحت نظر وزارت علوم تحقیقات و فناوری قرار گرفت و از آن پس عملاً وزارت نیرو تنها از قسمت معاونت آموزش‌های تخصصی آن را پشتیبانی می‌کند.

حسن عباسپور بنیان‌گذار دانشگاه صنعت آب و برق

دانشکده‌ها

این دانشگاه دارای ۴ دانشکده، ۱۴ گروه تخصصی، ۵ مرکز و مؤسسه و حدود ۶۰ واحد تخصصی است:

دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر

که شامل ۳ گروه مهندسی برق قدرت، گروه مهندسی الکترونیک و کامپیوتر و گروه مهندسی کنترل و ابزار دقیق می‌باشد. این دانشکده همچنین دارای ۱۲ آزمایشگاه و ۱۱ کارگاه تخصصی است.
هم اکنون این دانشکده در گرایش‌های برق- قدرت، برق - کنترل، کامپیوتر- سخت‌افزار و کامپیوتر- نرم‌افزار در مقطع کارشناسی، گرایش‌های کنترل، قدرت، کنترل و مدیریت شبکه، الکترونیک قدرت و درایو، حفاظت سیستم‌های قدرت و تجدید ساختار در سیستم قدرت در مقطع کارشناسی ارشد و همین‌طور گرایش‌های کنترل و قدرت در مقطع دکتری دانشجو می‌پذیرد.

دانشکده مهندسی آب و محیط زیست

که شامل چهار گروه مهندسی منابع آب، مهندسی آب و فاضلاب، مهندسی سازه و ژئوتکنیک و مهندسی محیط زیست است.
این دانشکده در سال ۱۳۶۴ فعالیت‌های آموزشی خود را با ارائه آموزشهای تخصصی و کوتاه مدت آغاز نمود. در سال ۱۳۶۷ با پذیرش دانشجو در رشته کاردانی عمران-بهره‌برداری از منابع آب، فعالیت‌های آموزشی بلند مدت در این گروه شکل گرفت. سپس در پی تبدیل مرکز شهید عباسپور به دانشکده در سال ۱۳۷۰ در دو رشته مهندسی علمی کاربردی «عمران، ساختمانهای آبی» و «عمران، سد و شبکه» اقدام به پذیرش دانشجو از طریق کنکور سراسری نمود.
هم اکنون نیز در گرایش‌های آب و فاضلاب، ساختمان‌های آبی، سد و شبکه در دوره کارشناسی، گرایش‌های آب و فاضلاب و مهندسی رودخانه در مقطع کارشناسی ارشد و گرایش آب و فاضلاب در مقطع دکترا اقدام به جذب دانشجو می‌کند.

دانشکده مهندسی مکانیک و انرژی

که شامل چهار گروه مهندسی مکانیک (نیروگاه)، مهندسی مکانیک (تبدیل انرژی)، مهندسی مکانیک (طراحی کاربردی) و مدیریت انرژی الکتریکی است. همچنین این دانشکده دارای ۱۱ واحد آزمایشگاهی، ۸ واحد کارگاه تخصصی و همچنین ۱۳ واحد ثبت شده تخصصی است که در بخش‌های مختلفی مانند صنایع نیروگاهی و موضوعات مرتبط به آن از جمله مباحث تخمین عمر، تحلیل خرابی و خوردگی، مدیریت انرژی، انرژی‌های نو، سیستم‌های تبدیل انرژی از جمله توربوماشین‌ها، سیستم‌های مکانیکی و حرارتی می‌باشد.
این دانشکده هم اکنون در مقطع کارشناسی و گرایش‌های تبدیل انرژی، طراحی کاربردی و مدیریت انرژی در مقطع کارشناسی ارشد و همین‌طور در مقطع دکتری دانشجو می‌پذیرد.

دانشکده اقتصاد و مدیریت

که شامل ۳ گروه مدیریت و منابع انسانی، حسابداری، اقتصاد و بهره‌وری می‌باشد.
این دانشکده در سال ۱۳۷۰ با نام گروه آموزشی مدیریت اداری و مالی آغاز به کار کرد. در سال ۱۳۷۵ با انتخاب تمام وقت یکی از افراد به عنوان مدیر گروه آموزشی مدیریت مالی و اداری فعالیت‌های گروه مزبور توسعه یافت و با جذب نیروی انسانی نسبت به تداوم و گسترش فعالیت‌ها اقدام نماید که در این ارتباط اولین دوره بلند مدت در دو رشته کارشناسی مدیریت و حسابداری در سال ۱۳۷۱ آغاز گردید. هم اکنون این دانشکده یکی از متولیان برگزاری دوره‌های کوتاه مدت در زمینه‌های مدیریت و حسابداری، برای بخش صنعت در دانشگاه می‌باشد. همچنین این دانشکده دوره‌های بلندمدت حسابداری در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد و مدیریت در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد برگزار می‌کند.

دوره‌های کارشناسی

تمام دانشجویان رشته‌های کارشناسی این دانشگاه همانند سایر دانشگاه‌های دولتی از آزمون سراسری پذیرفته می‌شوند.

در سال ۱۳۹۰ عنوان رشته‌ها تغییر کرد.

دوره‌های کارشناسی ارشد

دانشجویان دوره‌های کارشناسی ارشد همانند سایر دانشگاه‌های دولتی از طریق آزمون سراسری کارشناسی ارشد و یا آیین‌نامه استعدادها درخشان مصوب وزارت علوم پذیرفته می‌شوند.

دوره‌های دکتری

افتخارات

رؤسای دانشگاه

نمایی از دانشگاه در فصل تابستان
نمایی از دانشگاه در فصل پاییز
نمایی از مسجد دانشگاه در فصل زمستان

هم اکنون دکتر عبداله رشیدی مهرآبادی رئیس کل پردیس فنی و مهندسی دانشگاه شهید بهشتی است.

ردیف نام تاریخ شروع تاریخ خاتمه
۱ منوچهر ادیب فر ۱ شهریور ۱۳۵۰ ۱ مهر ۱۳۵۱
۲ محمدعلی هادی زاد ۱ مهر ۱۳۵۱ ۱ اردیبهشت ۱۳۵۲
۳ مصطفی حامد ۱ اردیبهشت ۱۳۵۲ ۱ فروردین ۱۳۵۵
۴ ایرج وفائی ۱ فروردین ۱۳۵۵ ۱ مهر ۱۳۵۷
۵ محمدحسین پرکار ۱ مهر ۱۳۵۷ ۱ خرداد ۱۳۵۸
۶ محمدکاظم پناهنده ۱ خرداد ۱۳۵۸ ۱ خرداد ۱۳۵۹
۷ محمدصادق حامد ۱ خرداد ۱۳۵۹ ۱ خرداد ۱۳۶۰
۸ حسن صفری شبستری ۱ خرداد ۱۳۶۰ ۱ خرداد ۱۳۶۱
۹ غلام پورتقی ۱ خرداد ۱۳۶۱ ۴ خرداد ۱۳۶۳
۱۰ محمدرضا مشکوة الدینی ۵ خرداد ۱۳۶۳ ۱۴ تیر ۱۳۶۵
۱۱ محمود ایزدی نجف‌آبادی ۱۵ تیر ۱۳۶۵ ۲۴ مرداد ۱۳۶۹
۱۲ حمید لسانی ۲۵ مرداد ۱۳۶۹ ۲۴ مرداد ۱۳۷۰
۱۳ محمد احمدیان ۲۵ مرداد ۱۳۷۰ ۳۱ مرداد ۱۳۷۶
۱۴ محمدصادق قاضی‌زاده ۱ شهریور۱۳۷۶ ۸ بهمن ۱۳۷۸
۱۵ سید مجید یادآور نیک‌روش ۹ بهمن ۱۳۷۸ ۲۷ مرداد ۱۳۸۱
۱۶ محمدرضا نقاشان ۲۸ مرداد ۱۳۸۱ ۱۵ مهر ۱۳۸۴
۱۷ سید مجید یادآور نیک‌روش ۱۶ مهر ۱۳۸۴ ۱۳۸۹
۱۸ علی اکبر افضلیان ۱ مهر ۱۳۸۹ ۱۳۹۴
۱۹ عبدالله رشیدی مهرآبادی ۱۲ مهر ۱۳۹۴ تا کنون

چهره‌های شاخص

آموزش‌های تخصصی و مهارتی

مرکز آموزش‌های تخصصی و مهارتی

یکی از مهم‌ترین رویکردهای این دانشگاه در آموزش‌های کوتاه مدت به فعالان در بخش انرژی کشور ایران از جمله کارکنان صنایع برقی و نیروگاهی است. طبق آمار منتشر شده توسط روابط عمومی این دانشگاه همه ساله این دانشگاه میزبان ۱۲۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ نفر در

آموزش‌های کوتاه مدت وابسته به برق، نیروگاه و گرایش‌های تخصصی آب و فاضلاب می‌باشد. همچنین این دانشگاه علاوه بر رفع نیازهای شاخه صنعت آب و برق به سایر صنایع جانبی و مشابه همچون نفت، گاز، کشتی‌رانی، خودروسازی، پتروشیمی و ارتش نیز پرداخته‌است.

طبق آمار منتشره به طور متوسط در سال ۲۰۰۵، ۸۶۶۱ نفر و در سال ۲۰۰۶، ۹۵۴۳ نفر در هر ماه، تحت آموزش‌های تخصصی در این دانشگاه قرار گرفتند.

سامانه جامع آموزش از راه دور (سجاد)

این سامانه که به سجاد معروف است، ویژهٔ ارائه آموزشهای تخصصی بوده که با انطباق بر طرح‌های آموزشی جدید پایه‌گذاری شده‌است.

این سامانه با تولید و تدوینِ ۳۰ عنوان درس افزار ۳۰ ساعته، برای مجموعه دوره‌های آموزش و ظرفیت سازی در بخش آبفای کشور، بر اساس روش ارائه آموزش بر اساس دیدگاه غیرحضوری است. در این روش آموزشی، از راهکارهای مختلف چند رسانه مانند استفاده از لوح‌های فشرده تا استفاده از ویدئو استریمینگ در راستای بالا بردن راندمان و شبیه‌سازی محیط آموزشی استفاده می‌شود.

مراکز وابسته

این مرکز دارای ۴ آزمایشگاه تخصصی و یک مرکز آموزش تخصصی زبان است.

دانشگاه‌ها و موسسات همکار

ردیف نام دانشگاه کشور زمینهٔ همکاری
۱ دانشگاه علوم و فنون لیل فرانسه فرانسه
۲ دانشگاه کوبه ژاپن ژاپن شناسایی نقاط ضعف و ایمن‌سازی شبکه گاز تهران بزرگ در مقابل زلزله و سایر بلایای طبیعی
۳ سازمان آموزش از راه دور ICDE
وابسته به یونسکو
Flag of the United Nations.svg سازمان ملل متحد ارائه روش‌های نوین آموزش الکترونیکی تبادل اطلاعات و ایجاد ارتباط میان برگزارکنندگان دوره‌های مجازی - برگزاری همایش و سمینار آن لاین با موضوع آموزش الکترونیکی - ارتقاء همکاری‌های میان فرهنگی به وسیله آموزش الکترونیکی
۴ کمیته ملی آب‌شناسی
وابسته به یونسکو
Flag of the United Nations.svg
ایران
ارتباط با مراکز تخصصی بین‌المللی در زمینه علوم و فنون در صنعت آب
۵ شرکت توزیع نیروی برق تهران بزرگ
ایران ایران همکاری آموزشی جهت آموزش‌های تخصصی
۶ دانشکده پست و مخابرات ایران
وابسته به وزارت ارتباطات
Flag of the United Nations.svg
ایران
ارتباط با مرکز تحقیقات فناوری اطلاعات و ارتباطات و نماینده ITU سازمان ملل در ایران

امکانات

مسیرهای دسترسی به دانشگاه

امکانات آموزشی

دانشگاه دارای ۱۱۰ کارگاه و آزمایشگاه تخصصی می‌باشد. همچنین ۵۹ واحد تخصصی در این دانشگاه فعالیت دارند. بیشتر آزمایشگاه‌های دانشگاه جزو آزمایشگاه‌های مرجع و تخصصی صنعت برق و آب ایران هستند و دارای قابلیت تست کلیه کنتورها و سیمولاتور نیروگاه و توربین و ترانسفورماتورهای توزیع

می‌باشند. کلاس‌های این دانشگاه مجهز به ویدئوکنفرانس می‌باشد.

امکانات ورزشی

این دانشگاه دارای امکانات ورزشی همچون: زمین چمن فوتبال، سالن ورزشی سرپوشیده فوتسال و کشتی، زمین چمن مصنوعی، سالن بدنسازی و استخر روباز می‌باشد.

مهم‌ترین رویدادها

تحصن آذر و دی ماه سال ۱۳۸۳

تحصن دانشجویان دانشکده صنعت آب و برق شهید عباسپور از صبح روز ۲۲ آذر ۱۳۸۳ با سازمان دهی شورای صنفی دانشجویان وخودداری دانشجویان از حضور در کلاس‌های درس و در مقابل ساختمانی آموزش دانشگاه آغاز شد. دانشجویان در اعتراض به پذیرش دانشجوی علمی کاربردی و دیگر مشکلات صنفی آموزشی خود و تصمیم وزارت نیرو برای واگذاری این دانشکده به دانشگاه جامع علمی کاربردی تجمع کرده بودند. محمدرضا نقاشان رئیس وقت دانشگاه دربارهٔ تحصن دانشجویان گفت:

تا کنون هیچ برخورد انضباطی با دانشجویان نشده‌است ولی در صورت ادامه این روند مجبور به برخورد انضباطی با دانشجویان می‌شویم.

با طولانی‌تر شدن اعتراضات، برخی از اعضای شوراهای صنفی دانشگاه تهران، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه علم و صنعت، دانشگاه علامه طباطبایی و دانشگاه الزهرا در حمایت از دانشجویان دانشکده شهید عباسپور در این اعتراضات شرکت کردند.
با ادامه تحصن دانشجویان و کشیده شدن به روز بیست و هفتم، در تاریخ ۱۹ دی توافق نامه‌ای میان نمایندگان دانشجویان و وزارت نیرو امضا شد که به موجب آن دانشکده صنعت آب و برق به دانشگاه صنعت آب و برق تغییر نام داد. همچنین پذیرش دانشجوی سراسری در دانشکده، انتقال دانشجویان جامع علمی کاربردی به دیگر مراکز و موسسات دانشگاه جامع علمی کاربردی برخی از مفاد دیگر این توافقنامه بود.

ضرب و شتم یک فعال دانشجویی

۲۸ آذر ماه ۱۳۸۶ و در جریان برگزاری همایش دانش آموختگان دانشگاه صنعت آب و برق، پرسنل حراست دانشگاه با ممانعت از ورود یکی از دانشجویان به دانشگاه، وی را مورد ضرب و شتم شدید قرار دادند. در پی این اقدام و در پی وجود مشکلات صنفی و همچنین احضار بیش از ۱۶ تن از دانشجویان این دانشگاه به کمیته انضباطی، دانشجویان این دانشگاه با برپایی تجمع اعتراضی ۲۰۰ نفره در برابر ساختمان مدیریت دانشگاه خواستار عزل معاونت فرهنگی این دانشگاه شدند.

موضوع پسوند علمی، کاربردی

یکی دیگر از مسائل مورد بحث دانشجویان که اعتراضات زیادی را دربرداشته‌است، وجود پسوند علمی کاربردی در مدارک تحصیلی آنهاست. دانشجویان این دانشگاه با توجه به آنکه از طریق کنکور سراسری دانشگاه‌های دولتی وارد دانشگاه می‌شوند، خواستار برداشته شدن پسوند علمی، کاربردی از مدارک تحصیلی شان هستند. اما پس از مدت‌ها و در اسفند ۱۳۸۷ محمود ملاباشی معاون دانشجویی وزارت علوم در این زمینه گفت:

این مسئله باید بررسی شود و دانشجویان می‌توانند یک کپی از آخرین مطالبات خود در خصوص برداشتن این پیشوند تهیه و جهت بررسی به وزارت علوم ارائه کنند.

اما در هر صورت دانشگاه از طریق آزمون سراسری اقدام به پذیرش دانشجو کرده و به عنوان اصلی‌ترین مرکز آموزش علمی-کاربردی، نه تنها نیروی انسانی مورد نیاز وزارت نیرو، بلکه نیروی انسانی مورد نیاز بسیاری از دیگر صنایع کشور را نیز تأمین می‌نماید. بر اساس مصوبات شورای عالی گسترش دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور، در اردیبهشت ماه ۱۳۷۰ مجوز برگزاری ۵ دوره کارشناسی مهندسی علمی-کاربردی در رشته‌های «شبکه‌های انتقال و توزیع»، «بهره‌برداری نیروگاه»، «بهره‌برداری از سد و شبکه»، «آب و فاضلاب» و «تاسیسات آبی» صادر شده‌است. از سال ۱۳۹۰ پس از انتقال دانشگاه صنعت آب و برق به وزارت علوم، رشته‌های پذیرش شده در این دانشگاه بدون گرایش و پسوند علمی کاربردی بوده است.

انتقال از وزارت نیرو به وزارت علوم

شورای عالی اداری بنا به پیشنهاد مشترک وزارت نیرو و معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور و به منظور ساماندهی موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت نیرو با ادغام پژوهشگاه نیرو، مؤسسه تحقیقات آب، پارک علم و فناوری صنعت آب و برق، مؤسسه گنجینه ملی آب، مؤسسه تحقیقات و آموزش مدیریت کرج، مؤسسه آموزش عالی علمی - کاربردی صنعت آب و برق و مراکز عالی آموزشی و پژوهشی صنعت آب و برق در استان‌های تهران، آذربایجان، اصفهان، خراسان، خوزستان، منطقه غرب و فارس در دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) موافقت کرد.

بر این اساس، دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) نیز با کلیه امکانات، منابع، اعتبارات، وظایف، اختیارات، تعهدات، نیروی انسانی و موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته از وزارت نیرو منتزع و به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری منتقل می‌شود.

همچنین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری موظف است با همکاری وزارت نیرو طی مدت ۳ ماه برای تعیین نوع و تعداد دانشکده‌ها و پژوهشکده‌های موردنیاز، نحوه همکاری آنها با وزارت نیرو و عضویت وزیر یا یکی از معاونان وزارت نیرو در هیئت امنای دانشگاه صنعت آب و برق، ساز وکار لازم را به عمل آورد.

کمیته‌ای مرکب از نمایندگان معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی رئیس جمهور، معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، وزارتخانه‌های نیرو، علوم، تحقیقات و فناوری و امور اقتصادی دارایی تشکیل می‌شود تا طی مدت ۳ ماه به منظور تعیین تکلیف اموال، دارایی‌ها، اعتبارات، تجهیزات، نیروی انسانی، تعهدات و نحوه انتقال آنها تصمیم اتخاذ کنند.

بر اساس این مصوبه، وزاری نیرو و علوم، تحقیقات و فناوری مسئول حسن اجرای مصوبه بوده و دبیرخانه شورای عالی اداری گزارش نحوه اجرای آن را به شورا ارائه می‌کند.

همچنین، شورای گسترش آموزش عالی وزارت علوم، رشته‌های مهندسی برق گرایش قدرت، کنترل، انتقال و توزیع، مهندسی مکانیک، مهندسی عمران، مهندسی مکانیک گرایش نیروگاه، مهندسی عمران گرایش ساختمانهای آبی و گرایش بهره‌بردای از سد و شبکه در دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپور را تصویب کرد. از سوی دیگر تأسیس رشته‌های مقطع دکتری مهندسی برق و دکترای مهندسی مکانیک در دانشگاه صنعت آب و برق شهید عباسپور در شورای گسترش آموزش عالی به تصویب رسید. طی حکمی از سوی وزیر علوم، سرپرست دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) منصوب شد ۲۲/۰۴/۱۳۹۰ دکتر کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری طی حکمی دکتر علی اکبر افضلیان را به عنوان سرپرست دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) منصوب نمود. به گزارش روابط عمومی وزارت علوم، در این حکم آمده است: امید است با اتکال به عنایات الهی و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌های موجود به ویژه همکاری اعضای هیئت علمی و کارکنان متعهد در تحقق اهداف تبیینی در برنامه تقدیمی به مجلس شورای اسلامی موفق باشید. همچنین در این حکم دکتر دانشجو تأکید کرده است: ضروری است در حفظ بیت المال و اعمال سیاستهای مؤثر به منظور صرفه جویی در هزینه‌های غیر ضروری و تقویت نظم و انضباط اداری و رعایت دقیق مقررات مالی، در تربیت دانش آموختگانی که بینشی ارزشی و نگرشی معنوی وخدمتگذار داشته باشند، کوشا باشید. گفتنی است، به استناد مصوبه شماره۳۷۳۸۰/۲۰۶ مورخ ۲۲/۳/۱۳۹۰ شورای عالی اداری، دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) از وزارت نیرو به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری انتقال یافته است.

تشکیل پردیس فنی و مهندسی شهید بهشتی

در حالیکه پیش از این شایعاتی دربارهٔ ادغام این دانشگاه با دانشگاه خواجه نصیر شنیده شده بود، در ابتدای دولت یازدهم، دانشگاه صنعت آب و برق در دانشگاه شهید بهشتی ادغام و تبدیل به پردیس فنی و مهندسی شهید عباسپور دانشگاه شهید بهشتی شد.

جستارهای وابسته