دانشگاه سوره
لوگو دانشگاه سوره.png
تأسیس ۱۳۷۲
نوع غیرانتفاعی
رئیس دکتر محمد روشن
هیئت علمی ۴۳ نفر
دانشجویان ۳۰۰۰ نفر
مکان تهران
وب‌گاه

دانشگاه سوره (نام پیشین: مؤسسه آموزش عالی سوره) در بهمن ۱۳۷۲ توسط حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تأسیس شد. پس از دو سال پذیرش آزاد، از سال ۷۴ از طریق سازمان سنجش آموزش کشور پذیرش دانشجو را در ۱۱ رشته آغاز کرد. این مؤسسه با جذب دانشجو در دوره‌های کاردانی و کارشناسی در رشته‌های صنایع دستی، موسیقی، تئاتر، سینما، معماری، مجسمه‌سازی، گرافیک و نقاشی شروع به فعالیت نمود و هم اکنون دارای رشته‌های مهندسی معماری، روابط عمومی، روزنامه‌نگاری، مدیریت فرهنگی هنری، نقاشی، گرافیک، صنایع دستی، هنر اسلامی، کتابت و نگارگری، نمایش (تئاتر) و سینما در مقطع کارشناسی است. در سال ۱۳۷۶ این مؤسسه از نوع دوم به نوع اول ارتقا یافت و مدرک تحصیلی آن توسط وزارت علوم تحقیقات و فناوری به رسمیت شناخته شد؛ و در اسفند ماه ۱۳۸۹ به دانشگاه تبدیل شد.

در سال تحصیلی ۸۴–۸۵، با راه اندازی دوره کارشناسی ارشد در رشته‌های آهنگسازی، صنایع دستی، نقاشی، گرافیک و ادبیات نمایشی موافقت شد و این دوره از سال تحصیلی ۸۵–۸۶ به جذب دانشجو در این رشته‌ها پرداخت. در حال حاضر نیز با تلاش مسئولین، مقدمات ارتقاء مؤسسه به دانشگاه فراهم شده‌است. همچنین رشته تبلیغ و ارتباطات در مقطع کارشناسی ارشد مورد تصویب شورای عالی گسترش وزارت علوم قرار گرفت.

دانشگاه سوره در حال حاضر دارای سه باب ساختمان (ملکی و استیجاری) و همچنین تجهیزاتی چون لابراتوار مجهز عکاسی (سیاه و سفید و رنگی)، کارگاه‌های سفال، چاپ دستی (سیلک و باتیک)، چوب، نساجی، بافت (فرش و قالی)، تراش سنگ، تراش شیشه، نقاشی روی شیشه؛ لعاب، سرامیک، رنگ رزی، جواهرسازی، سایت رایانه، کتابخانه، پلاتوهای نمایش، کارگاه عروسک سازی، نگارخانه و نمازخانه و سالن ورزش می‌باشد. همچنین زمینی به مساحت ۳۵۰۰ مترمربع در منطقه پونک در شهر تهران به منظور ساخت مکان جدید دانشگاه خریداری گردیده‌است.

دانشگاه سوره نخست در دو شعبه تهران و اردبیل تأسیس شد، که هم‌اکنون تنها شعبهٔ تهران دایر می‌باشد. شعبه تهران دانشگاه سوره دارای سه دانشکده هنر، فرهنگ و ارتباطات، معماری است.

دانش‌آموخته‌های رشته

  • سعید روستایی / دارای مدرک کارشناسی سینما، فیلمنامه‌نویس و کارگردان سینما
  • محمدحسین مهدویان / فیلمنامه‌نویس و مدرک کارشناسی سینما (گرایش کارگردانی)
  • علی زعیم / طراح، نقاش و گرافیست
  • مسعود سخاوت دوست / آهنگساز
  • هوتن شکیبا / بازیگر تئاتر و سینما و تلویزیون، مدرک لیسانس

کارگردانی تئاتر و فوق لیسانس بازیگری

  • شهرام مکری / فیلمنامه‌نویس، تدوین گر و کارشناسی سینما (گرایش کارگردانی)
  • رضا طاهری بختیار / کارگردان، مستندساز، کارشناس ادبیات نمایشی، سینما)

دانشکده‌ها

  • دانشکده هنر
  • دانشکده معماری و شهرسازی
  • دانشکده فرهنگ و ارتباطات

دانشگاه سوره تهران

سردر دانشگاه

ساختمان مرکزی و دانشکده هنر این دانشگاه که در خیابان آزادی بین خوش و آذربایجان قرار دارد در رشته‌های مختلف هنری در حال فعالیت است. از جمله این رشته‌ها: گرافیک، نقاشی، تئاتر (نمایش)، سینما، معماری، صنایع دستی، هنر اسلامی و… می‌باشد. این دانشگاه وابسته به حوزهٔ هنری می‌باشد.

دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه سوره در [ميدان فردوسي]، خيابان انقلاب ـ كوچه شاهرود ـ شماره 7 قرار دارد. دانشکده فرهنگ و ارتباطات از سال 1390 با ادغام دو دانشکده امور فرهنگی و ارتباطات راه اندازی شد . دانشکده امور فرهنگی که سنگ بنای آن با رشته مدیریت فرهنگی و هنری در سال 1380 گذاشته شد، در سال 1388 به پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ناپیوسته مدیریت امور فرهنگی و هنری و در سال 1392 در رشته روابط عمومی ناپیوسته پرداخت . دانشکده ارتباطات نیز که از سال 1386 تاسیس شد دارای سه رشته روابط عمومی ، روزنامه نگاری در مقطع کارشناسی و تبلیغ و ارتباطات فرهنگی و رشته مدیریت رسانه در مقطع کارشناسی ارشد با ادغام این دو دانشکده ، اکنون دانشکده فرهنگ و ارتباطات دارای 7 رشته تحصیلی است.با توجه به موافقت اصولی دفتر گسترش وزارت علوم و در صورت اخذ مجوزهای دیگر، این دانشکده درصدد است برای سال تحصیلی 96-1395 در مقطع کارشناسی ارشد رشته حقوق ارتباطات و رشته زبان و ادبیات فارسی با گرایش ادبیات پایداری را در صورت اخذ مجوزهای لازم راه اندازی نماید.

دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه سوره در خيابان انقلاب ـ خيابان استاد نجات‌اللهي ـ خیابان شهید فلاح‌پور ـ شماره 29 قرار دارد. دانشکده معماری در سال 1372 تأسیس گردید و هدف از تأسیس این دانشکده تقویت مؤلفه های فرهنگی در معماری و بازشناسی معماری ایرانی و به روز کردن آن با توجه به نیازهای کنونی جامعه ایران می باشد که در جهت تحقق این اهداف با استفاده از اساتید مجرب داخلی و برقراری ارتباط با دانشگاه های سایر کشورها گام های مؤثری برداشته است. دانشکده معماری دارای کتابخانه تخصصی با بیش از چهارهزار نسخه کتاب فارسی و انگلیسی است که از منابع ارزشمند مکتوب معماری در ایران است. دانشگاه سوره تهران در سال ۱۳۷۲ به صورت مؤسسه غیرانتفاعی با مدرک معادل آغاز به کار کرد که زیر نظر حوزه هنری تهران بود. سپس در سال تحصیلی ۷۴–۷۵ مدرک آن از کاردانی به کارشناسی تبدیل شد و رتبه الف را بین موسسه‌های غیرانتفاعی آموزش عالی بدست آورد. اکنون تعداد زیادی دانشجو در رشته‌های سینما با گرایش کارگردانی، فیلمنامه‌نویسی، تدوین و فیلمبرداری، موسیقی، ادبیات نمایشی، کارگردانی تئاتر، صنایع دستی، نقاشی، گرافیک و معماری مشغول به تحصیل هستند.

دانشگاه سوره برای اولین بار بعد از انقلاب، رشته معماری داخلی را با مدرک رسمی کارشناسی از وزارت علوم و تحقیقات بنیان نهاد؛ و در ۱۴ آذر ۱۳۸۷ نخستین همایش معماری داخلی برگزار شد که دانشگاه سوره یکی از برگزارکنندگان آن بود. دانشکده علوم ارتباطات این دانشگاه در خیابان طالقانی - میدان فلسطین واقع است.