خبرگزاری فارس
Fars News Agency.svg
Farsnews sc.png
نشانی
نوع خبرگزاری
زبان(ها) فارسی، عربی، ترکی و انگلیسی
مالک سید نظام الدین موسوی
پایه‌گذار سعید نوبری و رضایی
راه‌اندازی بهمن ۱۳۸۱
رده در الکسا ایران: ۱۸
جهان: ۱۰۸۶
وضعیت فعال
مکان میدان فردوسی، ابتدای کوچه شاهرود
خبر
خبرگزاری‌ها و سایت‌های خبری ایران
خبرگزاری ابناخبرگزاری برناخبرگزاری ایرناخبرگزاری ایسناخبرگزاری مهر • خبرگزاری فارس • خبرگزاری صدا و سیماخبرگزاری تسنیمخبرگزاری دانشجوخبرگزاری کردپرسخبرگزاری کتاب ایرانخبرگزاری موجخبرگزاری تقریبباشگاه خبرنگاران جوانتابناکانتخابکلمهالفایلناجهان نیوزسحام نیوزاکونیوزعصر ایرانخبر آنلاینهمشهری‌آنلاینخبرگزاری شبستان
شبکه‌های خبری تلویزیونی
بی‌بی‌سی (جهانی) • ABC (آمریکا و اروپا) • سی‌ان‌ان (جهانی) • فرانس ۲۴ (فرانسه و جهان) • فاکس نیوز (فقط آمریکا) • ام‌اس‌ان‌بی‌سی (فقط آمریکا) • پرس تی‌وی (جهان) • الجزیره (دنیای عرب و جهان) • یورونیوز (اروپا) • دویچه وله (آلمان و جهان) • شبکه خبر (ایران و جهان) • خبرگزاری صدا و سیما (ایران و جهان)
فهرست روزنامه‌های ایران

آفتاب یزدآفرینشابرارابرار ورزشیاعتمادافتخارایرانبامداد • روزنامه تابناک • تماشاتهران تایمز • هفته‌نامه پرشین • جام جمجمهوری اسلامی • روزنامه جوان • خراسانخردادخورشیددنیای اقتصادراه مردمرسالتسرمایهشرقروزنامه شهروندعصر آزادگان • عصر رسانه • عصر ما • قدسروزنامه وطن امروزروزنامه قانونکیهانمردم‌سالارینیم‌نگاههم‌میهنهمشهرییاس نو

مؤسّسهٔ اطّلاعات

خبرگزاری فارس یک خبرگزاری ایرانی است که به وابستگی به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شهرت دارد.

خبرگزاری فارس در حال حاضر به چهار زبان فارسی، عربی، انگلیسی و ترکی منتشر می‌شود. در این خبرگزاری سرویس‌های مختلفی راه‌اندازی شده که هرکدام به صورت مستقل اقدام به فعالیت کرده و اخبار و مطالب خود را در بخش‌های مربوطه منتشر می‌کنند و در نهایت مهم‌ترین اخبار در صفحه اول سایت نمایش داده می‌شود. این سرویس‌ها عبارت‌اند از: سرویس اجتماعی، اقتصادی، بین‌الملل، سیاسی، دانشگاه، فرهنگی، ورزشی، استان‌ها، عکس، صوت و تصویر، سیاست خارجی، دیدگاه، گفتگو، انرژی اتمی و اخبار ویژه.

بودجه فارس، از طریق کمک‌های فرهنگی سپاه پاسداران تأمین می‌شود. بسیاری از مدیران آن، سابقه عضویت در این دستگاه نظامی سیاسی را دارند. با توجه به محرمانه تلقی شدن جزییات بودجه دستگاه‌های نظامی در ایران، تا مدت‌ها وابستگی فارس به بودجه سپاه، خبری غیررسمی تلقی می‌شد، اما در ژوئن سال ۲۰۰۸ سایت «تابناک» (وابسته به محسن رضایی فرمانده اسبق سپاه) در گزارشی رسماً این خبر را مورد تأیید قرار داد. آرم این خبرگزاری به صورت حرف «فا» طراحی شده است و کل طرح امواج مدور آب را نمایش می‌دهد که به نشانی یکی از قابلیت‌های خبر یعنی ایجاد امواج و حرکت در جامعه است.

خبرگزاری فارس اخبار نامتعارف و جنجالی زیادی منتشر کرده است که تکذیب شده‌اند. تکرار این امر موجب گمانه شده است که این اخبار نادرست به دلیل سهو و اشتباه منتشر نشده‌اند بلکه آگاهانه و عمدی منتشر می‌شوند. دلیل این کار این خبرگزاریِ منسوب به سپاه پاسداران می‌تواند تاثیرگذاری اخبار نادرستش و به ادعای خود، «جنگ نرم» در عرصه رسانه باشد. به اعتقاد آن‌ها با تولید شایعات هدفدار می‌توان در مقابل تهاجمات فرهنگی ایستاد. البته خبرگزاری فارس بر درست بودن برخی اخبار پافشاری کرده و تکذیبشان را رد می‌کند.

تاریخچه

این خبرگزاری خصوصاً در جریان محاکمه عبدالله نوری نقش فعالی ایفا کرد.

از ۲۲ بهمن ماه سال ۱۳۸۱ محل فعالیت این خبرگزاری به ساختمانی واقع در خیابان انقلاب زیر پل کالج منتقل شد و در حال حاضر سید نظام‌الدین موسوی مدیرعاملی آنرا برعهده دارد. حمیدرضا مقدم‌فر در تاریخ ۴ مرداد ماه ۱۳۹۰ خبرگزاری فارس را به سید نظام‌الدین موسوی تحویل داد. هم‌اکنون خبرگزاری فارس، ساختمان نه طبقه سابق روزنامه جوان (نزدیک به سپاه پاسداران) را در اختیار گرفته و پس از بازسازی آن که بیش از چهار سال طول کشید، از ابتدای سال ۹۳ به این ساختمان واقع در میدان فردوسی نقل مکان کرده است.

بنا بر اعلام انجمن صنفی روزنامه نگاران ایران، در هفته‌های پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، ۳۹ روزنامه‌نگار و کارمند این خبرگزاری به خاطر اختلاف با مدیران درخصوص خط مشی خبری فارس، اخراج یا مجبور به استعفاء شدند. تا قبل از انتخابات ۲۲ خرداد، بیش از ۹۰ درصد بخش سیاسی خبرگزاری فارس تغییر کردند و نیروهای بسیج و وابستگان به سپاه، جایگزین آنها شدند. خبرگزاری فارس در رتبه‌بندی سایت‌های ایرانی در الکسا رتبه ۱۰ را داراست.

تربیت خبرنگار

خبرگزاری فارس در سال ۱۳۸۷ با تأسیس یک مرکز آموزش خبرنگاری به نام باشگاه خبری توانا تلاش کرد تا با جذب جوانان متعهد به جمهوری اسلامی از طریق مراکزی مانند پایگاه‌های بسیج و… و برگزاری دوره‌های آموزشی روزنامه‌نگاری، افرادی را برای تزریق به تحریریه خود تربیت کند که به سیاستهای رسمی جمهوری اسلامی وفادار باشند. هم اکنون درصد بالایی از خبرنگاران فعال در تحریریه این خبرگزاری، تربیت‌شده‌های باشگاه توانا هستند که به‌ویژه پس از حوادث سال ۱۳۸۸ و اخراج یا استعفای بسیاری از نیروهای قدیمی، توانسته‌اند به عنوان خبرنگار، دبیر خبر و… مشغول به کار شوند.

دانشکده رسانه فارس

در همین راستا، خبرگزاری فارس توانست در سال ۹۲ از دانشگاه جامع علمی کاربردی، مجوز تأسیس یک مرکز آموزشی را دریافت کند. از اردیبهشت ۹۳، نخستین دانشجویان ورودی این مرکز در دو رشته خبرنگاری و عکاسی خبری در دو مقطع کاردانی و کارشناسی ناپیوسته مشغول به تحصیل شدند. در مراسم افتتاح این مرکز، بسیاری از شخصیت‌های سیاسی وابسته به جریان اصولگرا، از جمله غلامعلی حدادعادل و حسین شریعتمداری حضور داشتند.

پناهندگی کارمندان

در سال ۲۰۰۹ جواد مقیمی و حسین سلمان، دو عکاس خبرگزاری فارس پس از دریافت هشدار از مدیر خبرگزاری به علت گرفتن عکس از معترضان پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم، به ترکیه رفته و تقاضای پناهندگی کردند.

مجادلات پیرامون خبرهای منتشرشده

روی صحت شماری از خبرهای این خبرگزاری اختلاف نظر است. دستگیری هفت سرباز آمریکایی توسط ایران، بازداشت سفیر سوئیس در ایران، دستگیری ۱۰ جاسوس انگلیسی در ایران، انفجار در مسیر حرکت احمدی‌نژاد، ممنوع‌الخروج شدن محمد خاتمی، مصاحبه با البرادعی ، برگزاری رزمایش مشترک روسیه، چین، ایران و سوریه و دستگیری اردشیر امیرارجمند از آن جمله‌اند.

دفاتر استانی خبرگزاری فارس

خبرگزاری فارس در سایر استان‌ها واحدهای مجزایی دارد.

خوزستان: این خبرگزاری تنها در استان خوزستان به مدت پنج سال دو خبرگزاری مجزا در قالب‌های شمال و جنوب خوزستان تعریف کرده بود. پس از پنج سال هر دو واحد ادغام و در قالب خبرگزاری خوزستان کار خود را ادامه داد. اعضای خبرگزاری شمال خوزستان، مریم سادات سبط نبی، ایناس عبدالخانی، قاسم منصور آل کثیر، نادره وائلی زاده بودند. این اعضا مقام‌های برتر کشوری این خبرگزاری را کسب کرده بودند. این خبرگزاری هدف از ادغام این دو بخش را به منظور وحدت رویه و ایجاد تمرکز و در راستای مدیریت واحد اعلام کردند. کرمانشاه: در تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۹۱ محسن فولادی به عنوان سرپرست خبرگزاری فارس در استان کرمانشاه منصوب شد. همدان: در تاریخ ۱۶ تیر ۱۳۸۷ احسان مطهری به عنوان سرپرست خبرگزاری فارس در استان همدان منصوب شد. پیش از این بهروز طالب نژاد سرپرست خبرگزاری فارس در همدان بود. یزد: در تاریخ ۲۳ اسفند ۱۳۸۷ مهدی جلیلیان به عنوان سرپرست خبرگزاری فارس در استان یزد منصوب شد. پیش از این عباس ماندگاری سرپرست فارس در یزد بود. لرستان: الهیار محمودی‌فر سرپرست نمایندگی خبرگزاری فارس در لرستان است و مهرداد دهقانی سابقهٔ خبرنگاری برای این خبرگزاری در لرستان را دارد.هم چنین در استان خراسان جنوبی نیز پس از ۱۳ سال مدیریت احسان مداح در نمایندگی خبرگزاری فارس در این استان سجاد جعفری در خردادماه ۱۳۹۶ به عنوان مدیر خبرگزاری فارس خراسان جنوبی منصوب شد.

جشنواره فصلی فارس

این خبرگزاری با هدف افزایش رقابت تأثیرگذار در رشد کیفی و محتوایی اخبار و شناسایی آثار و خبرنگاران برتر برگزار می‌کند که تا کنون سه دوره از آن برگزار شده است. این جشنواره در دی ۱۳۹۱ در استان فارس، اسفند ۱۳۹۱ در اردبیل و اردیبهشت ۱۳۹۲ در مازندران برگزار شد.

جستارهای وابسته