انصارالله یمن
شرکت‌کننده در شورش شیعیان در یمن، انقلاب یمن و جنگ داخلی سوریه
نشانواره انصارالله یمن.png

Houthis Logo.png
نشانواره و پرچم انصارالله

فعالیت ۱۹۹۴ م. -تاکنون (مسلحانه از ۲۰۰۴ م)
ایدئولوژی امپریالیسم ستیزی
صهیونیسم‌ستیزی
گروه‌ها حوثی‌ها و عشایر متحد شیعه در صعده
رهبران حسین بدرالدین حوثی  
عبدالمالک الحوثی
ستاد صعده، یمن

ناحیهٔ
عملیات‌ها
یمن شمالی و جنوب غربی عربستان سعودی
نیرو ۱۰۰٬۰۰۰ نفر
متحدان InfoboxHez.PNG حزب‌الله لبنان
 ایران
مخالفان  یمن (تا ۲۰۱۱ م)
 عربستان سعودی
ShababFlag.svg AQAP
الاصلاح
نبردها/جنگ‌ها شورش صعده
جنگ داخلی سوریه
جنگ داخلی یمن (۲۰۱۵ تا کنون)

جنبش انصارالله که به جریان حوثی (همچنین مبارزان حوثی یا حوثی‌ها (به عربی: الحوثیون)) نیز معروف است و پیشتر شباب‌المؤمن نام داشت، جریانی سیاسی و نظامی از شیعیان زیدی یمن است.

انصارالله در کنار ارتش یمن هم‌اکنون بر عمدهٔ مناطق یمن تسلط دارد. همچنین محمد علی حوثی رئیس کشور فعلی یمن نیز از همین جنبش است.

نام «حوثی» به رهبرشان حسین بدرالدین حوثی انتساب دارد که در سال ۲۰۰۴ م. توسط نیروهای ارتش یمن کشته شد.

شمار نیروهای این گروه حدود ۱۰۰٬۰۰۰ مبارز است و حوزه کاری ایشان بیشتر در شمال‌باختری یمن و استان صعده متمرکز است. اعتراضاتی که به رهبری حوثی‌ها و در مخالفت با افزایش قیمت سوخت و گسترش فساد در دولت یمن صورت گرفت موجب شد کنترل بخش‌های زیادی از پایتخت یمن در اختیار هواداران این گروه بیفتد

حسین بدرالدین حوثی بنیان‌گذار و رهبر سابق این جنبش که توسط ارتش یمن در سال ۲۰۰۴ کشته شد، در دهه شصت برای آشنایی با اندیشه‌های روح‌الله خمینی به قم سفر کرد و به یکی از مریدان وی تبدیل گشت.

جنبش حوثی در سال‌های دهه ۸۰ میلادی تشکیل شده‌است. آنان تاکنون برای گرفتن حقوق شیعیان ۶ بار با حکومت یمن جنگیده‌اند.

نقشهٔ جزئیات درگیری‌های یمن      در دست انصارالله و نیروهای طرفدار علی عبدالله صالح      در دست نیروهای طرفدار منصور هادی      در دست متحدین القاعده

در ۱۷ بهمن ۱۳۹۳ حوثی‌ها با منحل اعلام کردن پارلمان یمن و تشکیل یک شورای ۵ نفره برای ریاست‌جمهوری، قدرت را در این کشور به دست گرفتند.

پیشینه

جنبش حوثی، نخستین بار در سال ۱۹۹۰ م. به عنوان جنبش یا سازمانی فکری سیاسی و مسلح ابراز وجود کرد. تا پیش از این، فعالیت اولیهٔ این جنبش، محدود به ارائهٔ آموزش‌های دینی و تربیت و کادرسازی می‌شد.

سازمان جوانان مؤمن (الشاب المؤمن) دو مرحله را پشت سر نهاد. مرحلهٔ تأسیس و شکل‌گیری که از سال ۱۹۹۰ م؛ و کمی پس از اعلام وحدت دو یمن در برخی از مناطق استان «صعده» در شمال پایتخت (صنعا) آغاز شد. رفته رفته دامنهٔ فعالیت حوثی‌ها از استان صعده به استان‌ها و شهرستان‌های دیگری کشیده شد که صبغهٔ زیدی بودنشان قوی بود. تا اینکه شمار افراد این مرکز در استان صعده به پانزده هزار تن و بنا به اعلام بیانیه‌ای به نام شیعیان اثناعشری یمنی به هجده هزار تن رسید.

مرحلهٔ دوم، که مرحلهٔ رویارویی مسلحانه یا سازمان‌دهی مسلحانهٔ علنی معروف به جامعه الحوثی است، از سال ۲۰۰۴ م. آغاز شد. از این مقطع زمانی به بعد، جماعت حوثی به گروه‌های شبه‌نظامی تبدیل شدند که دارای بُعد ایدئولوژیک بودند. این گروه‌های نظامی طیّ ۴ سال، پنج جنگ مسلحانه را با ارتش یمن سامان دادند. آغاز این دورهٔ چهار ساله ۲۰۰۴/۶/۱۸ م؛ و پایان آن ۲۰۰۸/۷/۱۷ م. بود. البته میان هر جنگ و جنگ بعدی، دورهٔ استراحتی فاصله می‌انداخت. دامنهٔ عملیات جنگ پنجم، البته گسترده‌تر بود و به مناطق «صعده» محدود نشده و به مناطقی کشیده شد که به طور سنتی، گرایش زیدی هادوی داشتند. یکی از این مناطق، شهرستان «بنی حشیش» یکی از نزدیک‌ترین شهرها به «صنعاء» است. این جنگ به شدت ارتش یمن را به خود مشغول کرد.

گسترش مناطق زیر کنترل حوثی‌ها.

جستارهای وابسته