حامد خسروی (زادهٔ ۱۹۶۷) معمار، نویسنده و استاد دانشگاه ایرانی است.

محتویات

زندگی‌نامه

او مدرک کارشناسی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و کارشناسی ارشد در رشته‌ی معماری را از دانشگاه علم و صنعت ایران دریافت کرد. سپس به تحصیل در رشته‌ی شهرسازی در دانشگاه صنعتی دلفت و دانشگاه معماری ونیز (تحصیلات تکمیلی اروپایی در شهرسازی - EMU) پرداخت. او پی‌اچ‌دی خود در برنامه "شهر به عنوان یک پروژه" در دانشگاه صنعتی دلفت / موسسه‌ی برلاخه دریافت کرد.

فعالیت حرفه‌ای

خسروی در سمینارهای تاریخ و تئوری و استودیوهای طراحی تحصیلات تکمیلی در دانشگاه صنعتی دلفت، دانشگاه آکسفورد بروکس و موسسه‌ی برلاخه تدریس کرده است. او در حال حاضر دانشیار، سرپرست DS3 RIBA Part II، در دانشکده معماریِ دانشگاه آکسفورد بروکس و مربی دانشکده‌ی معماری دانشگاه صنعتی دلفت، هماهنگ‌کننده‌ی استودیوی دریای شمال: مناظر همزیستی (مداخله دلتا) است. او همچنین استاد مدعو و منتقد در انجمن معماری (AA)، کالج سلطنتی هنر (RCA)، موسسه برلاخه، دانشگاه معماری ونیز، آکادمی معماری و طراحی شهری روتردام، دانشکده‌ی معماری بارتلت، دانشگاه آمریکایی در دبی (AUD) و دانشگاه صنعتی دلفت بوده است. او اخیرا یک بورس پژوهشی پست دکترا در موسسه بین المللی تاریخ اجتماعی (IISH) در آمستردام در سال 2017 را تکمیل کرده است.

حامد خسروی از سال ۲۰۰۲ به عنوان معمار مشغول به کار بوده است. در سال ۲۰۱۲ او یک موسسه پژوهشی مستقر در روتردام تاسیس کرد: نشر بهیموث. پروژه های او در چهاردهمین دوسالانه‌ی ونیز (۲۰۱۴) و پانزدهمین دوسالانه‌ی ونیز (۲۰۱۶) نمایش داده شده است.

پژوهش‌ها

پژوهش‌های او عمدتاً‌ بر معماری و شهرسازی دوران مدرن در ایران تمرکز دارد و در نشریات معتبر دانشگاهی از جمله مجله‌ی والیوم ‏(en)‏، ای‌ای فایلز، و ژورنال ریبا ‏(en)‏ به چاپ رسیده است.

آثار

نمایشگاه‌ها

سومین نمایشگاه از پروژه Extension، گالری تریومف، مسکو

گوگل اسکالر

در وب‌گاه گاردین