سقطرا
نام محلی: سُقُطْرَی
نگارهٔ ماهواره‌ای از جزیرهٔ اصلی سقطرا
جغرافیا
مجمع‌الجزایر Socotra islands
مجموع جزیره‌ها ۴
مساحت ۳٬۷۹۶ کیلومتر مربع (۱٬۴۶۵٫۶ مایل مربع)
طول ۱۳۲ کیلومتر (۸۲ مایل)
عرض ۵۰ کیلومتر (۳۱ مایل)
بلندترین نقطه ۱۵۰۳
کشور
استان حضرموت
اطلاعات جمعیتی
جمعیت ۴۲٬۸۴۲ (از ۲۰۰۴)
تراکم ۱۱٫۳ /کیلومتر مربع (۲۹٫۳ /مایل مربع)

جزایر سُقُطرا یا سُقُطریٰ (به عربی: سقطری) مجمع‌الجزایری است که در باختر اقیانوس هند، میان دو قارهٔ آسیا و آفریقا و در دهانهٔ خلیج عدن قرار دارد. این جزایر از آن کشور یمن است.

وجه تسمیه

بر پایه رهنامه دریای اریتره نام ریشه یونانی ندارد ولی ممکن است از نام سوکوترا از واژهٔ سانسکریتی دویپا ساخادراوا (dvipa sakhadrava) به معنای جزیرهٔ شادکامی گرفته شده باشد. گمانه دیگر آن است که از زبان عربی و واژه سوق به معنی بازار و قوطرا به معنی شیره کندر آمده باشد.

تاریخ

جزایر سوکوترا در دوران باستان دیوسکوریدس Dioscorides نامیده می‌شد و برای یونانیان، مصریان و رومیان شناخته شده بود. در انجیل نیز نام این جزایر آورده شده‌است. مردمان جزیره مدت‌ها پیرو آیین مسیحیت نسطوری بودند که در سدهٔ شانزدهم به کیش اسلام گرویدند.

سقطرا
Socotra dragon tree.JPG
اطلاعات اثر
مکان یمن یمن
نوع طبیعی
معیار ثبت x
شمارهٔ ثبت
منطقه آسیا و اقیانوس آرام
تاریخچه
تاریخچهٔ ثبت ۲۰۰۸ (طی نشست نامشخص)

آلبوکرک دریاسالار پرتغالی این جزایر را در سال ۱۵۰۷ گشود، اما در سال ۱۵۱۱، سلطان مَهره این جزایر را از فرمان پرتغال خارج ساخت. در سال ۱۸۸۶ جزایر سقطراا به بریتانیا تعلق گرفت

بریتانیا از این جزیره به عنوان یک پایگاه دریایی استفاده می‌کرد؛ که پس از استقلال دولت یمن جنوبی به این کشور واگذار شد.

جغرافیا

مجمع‌الجزایر سوکوترا، در برگیرندهٔ جزیره‌های مرجانی سوکوترا، عبدالکوری، سمهه، درسه و چندین جزیرهٔ کوچک‌تر است، که روی هم رفته ۳٬۶۲۵ کیلومتر مربع پهناوری دارند. فاصلهٔ این جزایر تا کرانه‌های خاک اصلی یمن ۳۴۰ کیلومتر و تا کرانه‌های کشور سومالی ۲۵۰ کیلومتر می‌باشد. دو جزیرهٔ سمهه و درسه به جزایر برادر (الإخوان) نیز نامی هستند.

اقلیم و آب و هوا

میزان بارندگی ناچیز است، به همین سبب کشاورزی به سختی انجام می‌گیرد.

بوم‌شناسی

درخت خون اژدها که بومی سقطری است.

جزایر سوکوترا، زیست‌بومی بسته‌است، به همین دلیل گونه‌های جانوری و گیاهی منحصر به فردی دارد. نزدیک به یک سوم جانداران این جزایر، تنها در همان‌جا یافت می‌شوند. گونه‌ای درخت که به خون اژدها نامی است، در این منطقه فراوان دیده می‌شود.

مردم

نزدیک به ۴۳٬۰۰۰ نفر (برآورد سال ۲۰۰۴) در این جزایر زندگی می‌کنند که بیشتر سامی‌تبار هستند. ایشان به زبان عربی و به گویش سقطری سخن می‌گویند که به برخی از گویش‌های رایج در یمن نزدیک است.

  • Encyclopedia Americana, Volume 25, Page ۲۱۶، ۱۹۶۲.