جان رولز
John Rawls.jpg
زاده John Bordley Rawls
۲۱ فوریهٔ ۱۹۲۱(1921-02-21)
بالتیمور
درگذشته ۲۴ نوامبر ۲۰۰۲ میلادی (۸۱ سال)
لکسینگتون، ماساچوست
دوره 20th-century philosophy
منطقه Western Philosophy
مکتب فلسفه تحلیلی
مهمترین علایق
ایده‌های اصلی
سازمان

As faculty member

دانشگاه هاروارد
دانشگاه کرنل
مؤسسه فناوری ماساچوست

As fellow

Christ Church, Oxford
دانشگاه دانشگاه پرینستون
جوایز Rolf Schock Prizes in Logic and Philosophy (1999)

جان رولز (انگلیسی: John Rawls، تلفظ:‎/rɔːlz/‎؛ زاده ۲۱ فوریه ۱۹۲۱ – درگذشته ۲۱ نوامبر ۲۰۰۲) فیلسوف آمریکایی معاصر و مشهور به دلیل صورت‌بندی یک نظریهٔ عدالت بود. وی از چهره‌های به‌نام فلسفهٔ سیاسی و فلسفهٔ اخلاق در سدهٔ بیستم بود. اثر مشهور وی نظریهٔ عدالت یا نظریه‌ای در باب عدالت (به انگلیسی: A Theory of Justice) (چاپ ۱۹۷۱) هم‌اکنون به‌عنوان یکی از منابع کلاسیک فلسفهٔ سیاسی تلقی می‌شود.

کتاب نظریهٔ عدالت تنها در آمریکا دست‌کم ۲۰۰ هزار جلد فروش داشته و تا کنون به بیش از ۲۰ زبان ترجمه شده‌است.

محتویات

زندگی نامه

کودکی

جان رولز در بالتیمور مریلند به دنیا آمد. او دومین فرزند از پنج پسر آقای ویلیام لی رولز و خانم آنا آبل استامپ رولز بود. پدر جان رولز یکی از برجسته‌ترین وکلای دادگستری منطقه بالتیمور بود.

رولز قبل از آنکه به مدرسه کنت در ایالت کنتیکت منتقل شود، مدتی در بالتیمور به مدرسه می‌رفت. در سال ۱۹۳۹ از دبیرستان و پس از آن، از دانشگاه پرینستون با مدرک لیسانس هنر در سال ۱۹۴۳ فارغ‌التحصیل شد. در طی دوره تحصیلات کالج، رولز مدتی تحت تأثیر الهیات مسیحی، سودای رفتن به تحصیل در علوم دینی مسیحی و کشیش شدن را در سر داشت.

خدمت در ارتش

طی جنگ جهانی دوم، رولز سرباز پیاده‌نظام در منطقه پسیفیک بود. وی در این دوران در منطقه گینه جدید موفق به دریافت نشان ستاره برنزی شد. به دنبال محاصره ژاپن در جنگ، رولز بخشی از ارتش اشغالگر ژنرال مک آرتور شد و در آن زمان به رده گروهبان ارتقا یافت. پس از مشاهده آثار و نتایج بمباران اتمی هیروشیما، رولز خود را مانند کسی که از خواب غفلت بیدار شده است یافت، و پس از آن از دستورها نظامی مافوق خود سرپیچی کرد و با این اعتقاد که هیچ مجازاتی، قابل توجیه نیست، ارتش را در ژانویه ۱۹۴۶ ترک کرد.

فلسفهٔ رالز

رولز در نظریهٔ عدالت می‌نویسد: «عدالت اولین فضیلت برای نهاد اجتماعی است، همچنان که حقیقت برای نظام تفکر». عدالت از نظر رولز مقدم بر خوشبختی است. خوشی و کامیابی آنگاه به‌عنوان یک ارزش مثبت تلقی می‌شود که عادلانه بودن آن محرز باشد. عدالت چارچوبی است که افراد مختلف در آن فرصت پی گرفتن آمال و ارزش‌های مورد نظر خود را پیدا می‌کنند.

دو اصل نظریهٔ بازبینی‌شدهٔ عدالت رولز بدین قرار است:

الف) هر شخصی نسبت به طرحی کاملاً کافی از آزادی‌های اساسی برابر که با طرح مشابهی از آزادی‌ها برای همگان همساز باشد، حق لغو ناشدنی یکسان دارد؛ ب) نابرابری‌های اجتماعی و اقتصادی به دو شرط قابل قبول هستند: ۱) باید مختص به مناصب و مقام‌هایی باشند که تحت شرایط برابری منصفانهٔ فرصت‌ها باب آن‌ها به روی همگان گشوده‌است. ۲) این نابرابری‌ها بابد بیشترین سود را برای محروم‌ترین اعضای جامعه داشته باشند (اصل تفاوت).

رولز عدالت را تبلور انصاف می‌داند و می‌گوید در وضع نخستین (original position)، که تا حدی مشابه مفهوم وضع طبیعی است، آدمیان می‌خواهند جامعهٔ مدنی تشکیل دهند و به‌ناچار روی اصولی معقول و منصفانه توافق می‌کنند. نقشی که این اصول در تفکیک حقوق، تکلیف‌ها و تقسیم مزایای اجتماعی برعهده می‌گیرد همان است که مفهوم عدالت نامیده می‌شود.

پانوشت‌ها