جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۴
Campeonato da Europa de Futebol 2004 (پرتغالی)
UEFA Euro 2004 logo.png
لوگوی رسمی جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۴
جزئیات تورنمنت
کشور میزبان  پرتغال
تاریخ برگزاری ۱۲ ژوئن – ۴ ژوئیه
تعداد تیم‌ها ۱۶
تعداد ورزشگاه‌ها ۱۰ (در ۸ شهر)
رده‌بندی نهایی
قهرمان‌ Gold medal blank.svg  یونان
نایب‌قهرمان Silver medal blank.svg  پرتغال
آمار تورنمنت
تعداد بازی‌های برگزار شده ۳۱ بازی
تعداد گل‌های زده شده ۷۷ (۲.۴۸ گل هر مسابقه)
تعداد تماشاگران ۱٬۱۵۶٬۴۷۳ (۳۷٬۳۰۶ نفر هر مسابقه)
بهترین گلزن جمهوری چک میلان باروش (۵ گل)
بهترین بازیکن یونان تئودوروس زاگوراکیس

جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۴ یا یورو ۲۰۰۴، دوازدهمین دورۀ مسابقات جام ملت‌های اروپا بین روزهای (۱۲ ژوئن – ۴ ژوئیه) سال ۲۰۰۴ و در ۸ شهر از کشور پرتغال برگزار شد.

در این مسابقات ۱۶ تیم نیز حضور داشتند. پرتغال به‌عنوان تیم میزبان و ۱۵ تیم در بازی‌های مقدماتی انتخاب شده‌اند. تیم ملی فوتبال لتونی نخستین بار بود که به مرحلۀ گروهی این مسابقات رسیده بود. یونان٬ قهرمان جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۴ به‌عنوان نمایندهٔ کنفدراسیون فوتبال اروپا (یوفا) در جام کنفدراسیون‌ها ۲۰۰۵ شرکت کرد.

مرحله مقدماتی

مرحله مقدماتی جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۴ از سپتامبر ۲۰۰۲ تا نوامبر ۲۰۰۳ با حضور ۵۰ تیم که قرعه‌کشی آن در تاریخ ۲۵ ژانویه ۲۰۰۲ برگزار شد٬ در ده گروه پنج تیمی که بازی‌های آن مرحله به صورت رفت و برگشت بوده انجام شده است. تیم‌های اول هر گروه (۱۰ تیم) به صورت مستقیم وارد این مسابقات شده‌اند و تیم‌های دوم هر گروه به پلی‌آف رفته و به صورت رفت و برگشت به مصاف یک‌دیگر رفته و برندگان آن‌ها نیز وارد این مسابقات شدند.

فینالیست‌های یورو ۲۰۰۴ و رتبۀ آن‌ها

۱۶تیمی که در مرحله نهایی این تورنمنت حضور داشتند٬ عبارتند از:

کشور نحوه راه‌یابی تاریخ راه‌یابی به مسابقات
 پرتغال 00میزبان ۱۳ اکتبر ۱۹۹۹
 فرانسه 01برندهٔ گروه ۱ ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۳
 دانمارک 02برندهٔ گروه ۲ ۱۱ اکتبر ۲۰۰۳
 جمهوری چک 03برندهٔ گروه ۳ ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۳
 سوئد 04برندهٔ گروه ۴ ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۳
 آلمان 05برندهٔ گروه ۵ ۱۱ اکتبر ۲۰۰۳
 یونان 06برندهٔ گروه ۶ ۱۱ اکتبر ۲۰۰۳
 انگلستان 07برندهٔ گروه ۷ ۱۱ اکتبر ۲۰۰۳
 بلغارستان 08برندهٔ گروه ۸ ۱۰ سپتامبر ۲۰۰۳
 ایتالیا 09برندهٔ گروه ۹ ۱۱ اکتبر ۲۰۰۳
 سوئیس 10برندهٔ گروه ۱۰ ۱۱ اکتبر ۲۰۰۳
 کرواسی 11برندهٔ پلی‌آف ۱۹ نوامبر ۲۰۰۳
 لتونی 12برندهٔ پلی‌آف ۱۹ نوامبر ۲۰۰۳
 هلند 13برندهٔ پلی‌آف ۱۹ نوامبر ۲۰۰۳
 اسپانیا 14برندهٔ پلی‌آف ۱۹ نوامبر ۲۰۰۳
 روسیه 15برندهٔ پلی‌آف ۱۹ نوامبر ۲۰۰۳

مرحله گروهی

گروه A

در بازی افتتاحیه و در گروه اول٬ یونان با بازی خوب خود همه را شگفت زده کرد. آن‌ها توانستند در اولین بازی میزبان این مسابقات یعنی پرتغال را با نتیجهٔ ۲ بر یک مغلوب کنند. یونانی‌ها پس از هفت دقیقه توسط جورجوس کاراگونیس به گل اول خود دست یافتند. پس از آن آنجلوس باسیناس در دقیقهٔ ۵۱ گل دوم یونان را از روی نقطهٔ پنالتی وارد دروازه حریف کرد. تک گل پرتغال را کریستیانو رونالدو در دقیقه ۳+۹۰ وارد دروازهٔ تیم یونان کرد. در بازی بعدی یونان مقابل اسپانیا٬ دو تیم به تساوی ۱-۱ رسیدند. در این گروه پرتغال با برد برابر اسپانیا و روسیه با کسب ۶ امتیاز به عنوان تیم اول و تیم یونان که با اسپانیا هم امتیاز بود٬ به دلیل گل زدهٔ بیشتر به عنوان تیم دوم این به گروه به مرحلهٔ یک‌چهارم نهایی صعود کرد. این گروه با ۱۲ گلی که بین تیم‌های گروه رد و بدل شد٬ کم‌گل‌ترین گروه این دور از مسابقات لقب گرفت.

گروه B

فرانسه مدافع عنوان قهرمانی و انگلیس٬ مدعیان اصلی گروه دوم بودند. در بازی این دوتیم مقابل هم٬ تیم انگلیس بازی یک بر صفر برده را با باخت ۲ بر یک مقابل تیم فرانسه عوض کرد. انگلیس که در دقیقهٔ ۳۸ توسط فرانک لمپارد به تک گل خود مقابل فرانسه رسیده بود٬ با دوگلی که زین‌الدین زیدان که در دقایق پایانی بازی و در وقت‌های اضافهٔ ۱+۹۰ و ۳+۹۰ به ثمر رساند در این مسابقه شکست خورد. در دوبازی بعدی انگلیس مقابل تیم‌های سوئیس و کرواسی٬ این تیم توانست با درخشش ستارهٔ جوان خود وین رونی به پیروزی پرگل برسد. انگلیسی‌ها موفق شدند تیم سوئیس را با نتیجهٔ سه بر صفر و تیم کرواسی را با نتیجهٔ ۴ بر ۲ مغلوب کنند. وین رونی در این دو بازی ۴گل به ثمر رساند. فرانسه و انگلیس از این گروه به دور بعد صعود کردند. این گروه با ۲۰ گلی که بین تیم‌های گروه رد و بدل شد٬ پرگل‌ترین گروه این دور از مسابقات لقب گرفت.

گروه C

رقابت اصلی در گروه سوم بین سه تیم سوئد٬ دانمارک و ایتالیا بود. در این گروه رقابت بسیار نزدیک بود و سه تیم مدعی این گروه سه نتیجهٔ مساوی مقابل هم کسب کردند. تیم بلغارستان در این گروه هر سه بازی خود را واگذار کرد. در نهایت هر سه تیم مدعی این گروه پنج امتیازی شدند. تیم‌های سوئد و دانمارک به عنوان دو تیم اول به مرحلهٔ بعد رفتند و ایتالیا به مقام سوم رسید و حذف شد. ایتالیا دوتیم سوئد و دانمارک را به دلیل کسب نتیجۀ مساوی دو بر دو مقابل هم در آخرین بازی که منجر به صعود این دو تیم شده بود٬ متهم به تبانی کرد اما یوفا این نظر را نادیده گرفت. تیم ملی فوتبال بلغارستان که هر در هر سه بازی شکست خورده بود به مقام چهارم این گروه رسید و تنها تیمی در مرحلهٔ گروهی این دوره از مسابقات نام گرفت که هیج امتیازی کسب نکرده است. در این گروه٬ در مجموع ۱۶ گل بین تیم‌ها رد و بدل شد.

گروه D

در گروه چهارم تیم جمهوری چک تنها تیمی بود که توانست هر سه بازی خود را با پیروزی پشت سر بگذارد و ۹ امتیاز کامل این مرحله را کسب کند. آن‌ها تنها تیمی بودند که توانسته در مرحله گروهی این دوره از مسابقات٬ تمام حریفانش را با شکست بدرقه کند و از مدعیان کسب عنوان قهرمانی به حساب می‌آمدند. رقابت اصلی برای دوم شدن در این گروه بین هلند و آلمان بود که تیم هلند با یک برد و یک تساوی به عنوان تیم دوم به دور یک‌چهارم پایانی صعود کرد و تیم آلمان با دو تساوی مقابل تیم‌های ملی فوتبال هلند و لتونی و کسب دو امتیاز در ردهٔ سوم این گروه قرار گرفت. تیم ملی لتونی هم که برای اولین بار توانسته بود در مرحلۀ گروهی این مسابقات حضور پیدا کند٬ با تنها نتیجۀ مساوی که مقابل تیم آلمان بدست آورد٬ با یک امتیاز به مقام چهارمی این گروه بسنده کرد. در این گروه٬ در مجموع ۱۶ گل بین تیم‌ها رد و بدل شد.

یک چهارم نهایی

۲۴ ژوئن ۲۰۰۴

مسابقهٔ اول یک چهارم نهایی بین تیم اول گروه A یعنی پرتغال و تیم دوم گروه B که انگلیس بود برگزار شد. بازی این دوتیم در ۹۰ دقیقه وقت قانونی با نتیجۀ مساوی یک بر یک به پایان رسید تا بازی به وقت های اضافه کشیده شود. در دو وقت اضافه هم دو تیم به تساوی یک بر یک رسیدند تا در مجموع دو تیم به نتیجه دو بر دو مساوی برسند و بازی به ضربات پنالتی کشیده شود. در ضربات پنالتی تیم پرتغال توانست با نتیجۀ شش بر پنج تیم انگلیس را شکست دهد و وارد مرحلۀ نیمه نهایی شود. این بازی در شهر لیسبون برگزار شد و ۶۵هزار نفر تماشاگر از این بازی استقبال کردند.

۲۵ ژوئن ۲۰۰۴

مسابقهٔ دوم یک چهارم نهایی بین تیم اول گروه B یعنی فرانسه و تیم دوم گروه A یعنی یونان برگزار شد. در بازی که در شهر لیسبون و در حضور بیش از ۴۵هزار تماشاگر برگزار شد٬ تیم یونان موفق شد با نتیجۀ یک بر صفر تیم فرانسه را شکست دهد و به دور نیمه نهایی این مسابقات صعود کند.

۲۶ ژوئن ۲۰۰۴

مسابقهٔ سوم یک چهارم نهایی بین تیم اول گروه C یعنی سوئد و تیم دوم گروه D که هلند بود برگزار شد. این دو تیم در نود دقیقه وقت قانونی بازی به نتیجه‌ای بهتر از تساوی صفر بر صفر مقابل هم نرسیدند تا کار به وقت های اضافه کشیده شود. در وقت های اضافه هم همین نتیجه پابرجا ماند و توپی از خط دروازه هیچ یک از این دو تیم عبور نکرد تا بعد از بازی یک چهارم نهایی پرتغال و انگلیس٬ برندۀ این بازی در ضربات پنالتی مشخص شود. در ضربات پنالتی این تیم هلند بود که توانست هلند را با نتیجۀ پنج بر چهار مغلوب کند و به دور بعد راه پیدا کند. این بازی در حضور ۳۰هزار تماشاگر برگزار شد.

۲۷ ژوئن ۲۰۰۴

مسابقهٔ چهارم یک چهارم نهایی بین تیم اول گروه D یعنی جمهوری چک و تیم دوم گروه C یعنی دانمارک برگزار شد. در آخرین بازی مرحلۀ یک چهارم نهایی که در حضور بیش از ۴۱هزار تماشاگر و در شهر پورتو برگزار شد٬ تیم جمهوری چک موفق شد با برد قاطعانۀ ۳ بر صفر تیم دانمارک را شکست دهد و جواز حضور در مرحلۀ نیمه‌نهایی را کسب کند. در این دیدار یان کولر یک گل و میلان باروش دو گل برای جمهوری چک به ثمر رساندند.

نیمه‌نهایی

۳۰ ژوئن ۲۰۰۴

در بازی اول نیمه‌نهایی که بین تیم‌های ملی فوتبال پرتغال و هلند به مصاف هم رفتند. وجه مشترک این دو تیم در مرحلۀ قبل این مسابقات٬ صعود هر دوتیم در ضربات پنالتی به نیمه‌نهایی بود. پرتغال با پیروزی در ضربات پنالتی که مقابل تیم ملی فوتبال انگلیس در مرحلهٔ یک‌چهارم نهایی بدست آورده بود٬ به مصاف تیم هلندی رفت که آن هم در ضربات پنالتی موفق به شکست تیم سوئد شده بود. در بازی که در حضور نزدیک به ۴۷هزار تماشاگر و در شهر لیسبون پایتخت کشور پرتغال برگزار شد٬ تیم میزبان این مسابقات یعنی پرتغال توانست تیم هلند را با نتیجۀ ۲ بر یک نیز مغلوب کند و به فینال این دوره از مسابقات صعود کند. تک گل تیم هلند با گل به خودی پرتغالی‌ها به ثمر رسید.

۱ ژوئیه ۲۰۰۴

در بازی دوم نیمه‌نهایی بین تیم‌های ملی فوتبال یونان و جمهوری چک برگزار شد. یونانی‌ها با پیروزی یک بر صفری که مقابل تیم فرانسه بدست آوردند به این مرحله صعود کرده بودند و همچنین تیم ملی فوتبال جمهوری چک که با نتایج خوبی که در دور گروهی این مسابقات بدست آورده بود از مدعیان به حساب می‌آمد٬ با شکست سه بر صفر دانمارک به این مرحله صعود کرد. در بازی که بین تیم‌های یونان و جمهوری چک و در حضور نزدیک به ۴۲٬۵۰۰ تماشاگر در شهر پورتو به انجام رسید٬ دو تیم در وقت قانونی نود دقیقه به نتیجهٔ تساوی ۰-۰ رسیدند تا بازی به وقت‌های اضافی کشیده شود. در وقت اضافهٔ اول٬ تیم یونان در دقیقهٔ ۱+۱۰۵ توسط ترایانوس دلاس به گل رسید و بازی با همین نتیجه به اتمام رسید تا تیم ملی فوتبال یونان به عنوان تیم دوم نیز بعد از پرتغال میزبان٬ به فینال این دوره از رقابت‌ها صعود کند. قضاوت این بازی برعهدۀ پیرلوئیجی کولینا بود.

فینال

نمایی از ورزشگاه میزبان فینال یورو ۲۰۰۴
دیدار فینال یورو ۲۰۰۴ بین تیم‌های یونان و پرتغال (کرنری که منجر به گل یونان شد)

۴ ژوئیه ۲۰۰۴

دیدار فینال یورو ۲۰۰۴ در تاریخ ۱۴ تیر ۱۳۸۳ (۴ ژوئیه ۲۰۰۴ میلادی) در شهر لیسبون٬ بین تیم‌های ملی فوتبال یونان و پرتغال برگزار شد.

این دو تیم در مرحله گروهی و در گروه A این مسابقات با یک‌دیگر همگروه بوده‌اند و علاوه بر انجام این دیدار که فینال و آخرین بازی این مسابقات بود٬ در اولین بازی یعنی بازی افتتاحیه این مسابقات هم با یک‌دیگر روبه‌رو شدند که با نتیجه دو بر یک به نفع یونانی‌ها رقم خورد.

قضاوت دیدار افتتاحیه بر عهدهٔ پیرلوئیجی کولینا داور ایتالیایی بود و در این مسابقه که در شهر پورتو برگزار شد٬ نزدیک به ۴۹٬۰۰۰ تماشاگر در ورزشگاه حضور داشتند.

در واقع بازی اول و آخر این دوره از مسابقات (افتتاحیه و اختتامیه)٬ مابین همین دو تیم بوده است. بنابراین پرتغالی‌ها در اندیشۀ انتقام دیدار افتتاحیه از یونان بودند.

در مسابقۀ فینال حساس و نفس گیر٬ تیم ملی فوتبال یونان که دومین حضورش را در این مسابقات پس از جام ملت‌های اروپا ۱۹۸۰ تجربه می‌کرد٬ با گل دقیقهٔ ۵۷ که توسط آنجلوس چاریستیس به ثمر رسید٬ موفق به شکست یک بر صفر پرتغال شد و توانست اولین عنوان قهرمانی‌اش را در مسابقات یورو با سرمربی‌گری اتو ریهاگل جشن بگیرد و شگفتی‌ساز این دوره از مسابقات جام ملت‌های اروپا شود. تیم پرتغال هم که از امتیاز میزبانی این دوره از مسابقات برخوردار بود و امیدوار بود تا بتواند اولین جام خود را در این مسابقات بالای سر ببرد٬ از کسب عنوان قهرمانی بازماند. یونانی‌ها اولین گل و آخرین گل این مسابقات را به ثمر رساندند.

تعداد تماشاگرانی که در مسابقه فینال در ورزشگاه حضور داشته‌اند ۶۲٬۸۶۵ اعلام شده‌است. قضاوت این دیدار بر عهدۀ مارکوس مرک داور مطرح آلمانی بوده‌است.

نکتهٔ جالب آنکه پیش از شروع مسابقات یورو ۲۰۰۴ شانس تیم یونان برای رسیدن به قهرمانی این مسابقات یک به ۱۵۰ام (در حد نزدیک به صفر) ارزیابی می‌شد. یونانی‌ها از خط دفاع مستحکمی در این مسابقات برخوردار بودند که یکی از عوامل مهم در موفقیت آن‌ها نیز قلمداد می‌شد.

ورزشگاه‌ها

این مسابقات در ۱۰ ورزشگاه که در ۸ شهر واقع بودند٬ برگزار شد. این اولین مسابقات جام ملت‌های اروپایی بود که در آن بیش از ۸ ورزشگاه میزبان مسابقات هستند. بزرگترین ورزشگاه میزبان در شهر لیسبون قرار داشت که ظرفیت آن ۶۵٬۶۴۷ نفر بود و فینال هم در آن برگزار شد.

لیسبون لیسبون پورتو
ورزشگاه استادیو دا لوز ورزشگاه ژوزه آلوالاد ورزشگاه دراگو
ظرفیت: ۶۵٬۰۰۰ نفر ظرفیت: ۵۲٬۰۰۰ نفر ظرفیت: ۵۲٬۰۰۰ نفر
Estádio da Luz Estádio José Alvalade XXI Estádio do Dragão
آویرو
جام ملت‌های اروپا ۲۰۰۴ (پرتغال)
کویمبرا
ورزشگاه شهری آویرو ورزشگاه سیداد ده کویمبرا
ظرفیت: ۳۰٬۰۰۰ نفر ظرفیت: ۳۰٬۰۰۰ نفر
Estádio Municipal de Aveiro Estádio Cidade de Coimbra
براگا گویمارائس
ورزشگاه شهری براگا ورزشگاه دی. آفونسو هنریکیوس
ظرفیت: ۳۰٬۰۰۰ نفر ظرفیت: ۳۰٬۰۰۰ نفر
Estádio Municipal de Braga Estádio Municipal de Guimarães
فارو/لوله پورتو لیریا
ورزشگاه استادیو الگاروه ورزشگاه استادیو بسا ورزشگاه دکتر ماگالهیس پسوآ
ظرفیت: ۳۰٬۰۰۰ نفر ظرفیت: ۳۰٬۰۰۰ نفر ظرفیت: ۳۰٬۰۰۰ نفر
Estádio do Algarve Estádio do Bessa Século XXI Estádio Dr. Magalhães Pessoa

سیدبندی

سیدبندی یورو٬ بر اساس رنکینگ و رتبهٔ تیم‌ها در فیفا و محاسبهٔ ضریب آن‌ها در یوفا تدوین شد.

گلدان ۱ گلدان ۲ گلدان ۳ گلدان ۴

گروه‌بندی

قرعه‌کشی مرحلۀ گروهی این مسابقات٬ در تاریخ ۳۰ نوامبر سال ۲۰۰۳ طی مراسمی در شهر لیسبون برگزار شد.

گروه A گروه B گروه C گروه D
 پرتغال  فرانسه  سوئد  جمهوری چک
 یونان  انگلستان  بلغارستان  لتونی
 اسپانیا  سوئیس  دانمارک  آلمان
 روسیه  کرواسی  ایتالیا  هلند

مرحله گروهی

گروه A

هواداران تیم پرتغال در یورو ۲۰۰۴
تیم بازی برد مساوی باخت زده خورده تفاضل امتیاز
 پرتغال ۳ ۲ ۰ ۱ ۴ ۲ ۲+ ۶
 یونان ۳ ۱ ۱ ۱ ۴ ۴ ۰ ۴
 اسپانیا ۳ ۱ ۱ ۱ ۲ ۲ ۰ ۴
 روسیه ۳ ۱ ۰ ۲ ۲ ۴ ۲- ۳
۲۳ خرداد، ۱۳۸۳
پرتغال  ۱–۲  یونان پورتو
تماشاگران: ۴۸٬۷۶۱ نفر
اسپانیا  ۱–۰  روسیه فارو-لوله
تماشاگران: ۲۸٬۱۸۲ نفر

۲۷ خرداد، ۱۳۸۳
یونان  ۱–۱  اسپانیا پورتو
تماشاگران: ۲۵٬۴۴۴ نفر
روسیه  ۰–۲  پرتغال لیسبون
تماشاگران: ۵۹٬۲۷۳ نفر

۳۱ خرداد، ۱۳۸۳
اسپانیا  ۰–۱  پرتغال لیسبون
تماشاگران: ۴۷٬۴۹۱ نفر
روسیه  ۲–۱  یونان فارو-لوله
تماشاگران: ۲۴٬۳۴۷ نفر

گروه B

هواداران تیم کرواسی در یورو ۲۰۰۴
تیم بازی برد مساوی باخت زده خورده تفاضل امتیاز
 فرانسه ۳ ۲ ۱ ۰ ۷ ۴ ۳+ ۷
 انگلستان ۳ ۲ ۰ ۱ ۸ ۴ ۴+ ۶
 کرواسی ۳ ۰ ۲ ۱ ۴ ۶ ۲- ۲
 سوئیس ۳ ۰ ۱ ۲ ۱ ۶ ۵- ۱
۲۴ خرداد، ۱۳۸۳
سوئیس  ۰–۰  کرواسی لیریا
تماشاگران: ۲۴٬۰۹۰ نفر
فرانسه  ۲–۱  انگلستان لیسبون
تماشاگران: ۶۲٬۴۸۷ نفر

۲۸ خرداد، ۱۳۸۳
انگلستان  ۳–۰  سوئیس کویمبرا
تماشاگران: ۲۸٬۲۱۴ نفر
کرواسی  ۲–۲  فرانسه لیریا
تماشاگران: ۲۹٬۱۶۰ نفر

۱ تیر، ۱۳۸۳
کرواسی  ۲–۴  انگلستان لیسبون
تماشاگران: ۵۷٬۰۴۷ نفر
سوئیس  ۱–۳  فرانسه کویمبرا
تماشاگران: ۲۸٬۱۱۱ نفر

گروه C

دیدار دو تیم ایتالیا و بلغارستان از گروه C
تیم بازی برد مساوی باخت زده خورده تفاضل امتیاز
 سوئد ۳ ۱ ۲ ۰ ۸ ۳ ۵+ ۵
 دانمارک ۳ ۱ ۲ ۰ ۴ ۲ ۲+ ۵
 ایتالیا ۳ ۱ ۲ ۰ ۳ ۲ ۱+ ۵
 بلغارستان ۳ ۰ ۰ ۳ ۱ ۹ ۸- ۰
۲۵ خرداد، ۱۳۸۳
دانمارک  ۰–۰  ایتالیا گویمارائس
تماشاگران: ۲۹٬۵۹۵ نفر
سوئد  ۵–۰  بلغارستان لیسبون
تماشاگران: ۳۱٬۶۵۲ نفر

۲۹ خرداد، ۱۳۸۳
بلغارستان  ۰–۲  دانمارک براگا
تماشاگران: ۲۴٬۱۳۱ نفر
ایتالیا  ۱–۱  سوئد پورتو
تماشاگران: ۴۴٬۹۲۶ نفر

۲ تیر، ۱۳۸۳
ایتالیا  ۲–۱  بلغارستان گویمارائس
تماشاگران: ۱۶٬۰۰۲ نفر
دانمارک  ۲–۲  سوئد پورتو
تماشاگران: ۲۶٬۱۱۵ نفر

گروه D

دیدار دو تیم هلند و لتونی از گروه D
تیم بازی برد مساوی باخت زده خورده تفاضل امتیاز
 جمهوری چک ۳ ۳ ۰ ۰ ۷ ۴ ۳+ ۹
 هلند ۳ ۱ ۱ ۱ ۶ ۴ ۲+ ۴
 آلمان ۳ ۰ ۲ ۱ ۲ ۳ ۱- ۲
 لتونی ۳ ۰ ۱ ۲ ۱ ۵ ۴- ۱
۲۶ خرداد، ۱۳۸۳
جمهوری چک  ۲–۱  لتونی آویرو
تماشاگران: ۲۱٬۷۴۴ نفر
آلمان  ۱–۱  هلند پورتو
تماشاگران: ۴۸٬۱۹۷ نفر

۳۰ خرداد، ۱۳۸۳
لتونی  ۰–۰  آلمان پورتو
تماشاگران: ۲۲٬۳۴۴ نفر
هلند  ۲–۳  جمهوری چک آویرو
تماشاگران: ۲۹٬۹۳۵ نفر

۳ تیر، ۱۳۸۳
هلند  ۳–۰  لتونی براگا
تماشاگران: ۲۷٬۹۰۴ نفر
آلمان  ۱–۲  جمهوری چک لیسبون
تماشاگران: ۴۶٬۸۴۹ نفر

مرحله حذفی

مرحله حذفی مسابقات شامل ۸ تیم واجد شرایط از مرحله گروهی یعنی تیم‌های اول و دوم هر چهار گروه بود. در صورتیکه دو تیم در وقت قانونی به تساوی می‌رسیدند٬ دو وقت اضافۀ ۱۵دقیقه‌ای با قانون گل نقره‌ای برگزار می‌شد. در صورت تساوی در وقت‌های اضافه٬ ضربات پنالتی تیم برنده را مشخص می‌کرد.

یک‌چهارم پایانی نیمه‌پایانی پایانی
                   
۴ تیر - لیسبون        
  پرتغال  ۲ (۶)
۱۰ تیر - لیسبون
  انگلستان  ۲ (۵)  
  پرتغال  ۲
۶ تیر - لوله
    هلند  ۱  
  سوئد  ۰ (۴)
۱۴ تیر - لیسبون
  هلند  ۰ (۵)  
  پرتغال  ۰
۵ تیر - لیسبون
    یونان  ۱
  فرانسه  ۰
۱۱ تیر - پورتو
  یونان  ۱  
  یونان  ۱
۷ تیر - پورتو
    جمهوری چک  ۰  
  جمهوری چک  ۳
  دانمارک  ۰  

یک چهارم نهایی

۴ تیر، ۱۳۸۳
پرتغال  ۲–۲ (و.ا)
پنالتی‌ها
۵-۶
 انگلستان لیسبون
تماشاگران: ۶۵٬۰۰۰ نفر

۵ تیر، ۱۳۸۳
فرانسه  ۰–۱  یونان لیسبون
تماشاگران: ۴۵٬۳۹۰ نفر

۶ تیر، ۱۳۸۳
سوئد  ۰–۰ (و.ا)
پنالتی‌ها
۵-۴
 هلند لوله
تماشاگران: ۲۷٬۲۸۶ نفر

۷ تیر، ۱۳۸۳
جمهوری چک  ۳–۰  دانمارک پورتو
تماشاگران: ۴۱٬۰۹۲ نفر

نیمه‌نهایی

۱۰ تیر، ۱۳۸۳
پرتغال  ۲–۱  هلند لیسبون
تماشاگران: ۴۶٬۶۷۹ نفر

۱۱ تیر، ۱۳۸۳
یونان  ۱–۰ (و.ا)  جمهوری چک پورتو
تماشاگران: ۴۲٬۴۴۹ نفر

فینال

۱۴ تیر، ۱۳۸۳
پرتغال  ۰–۱  یونان لیسبون
تماشاگران: ۶۲٬۸۶۵ نفر
داور: مارکوس مرک (آلمان)

آمار

برترین گلزنان