رودخانهٔ جاجرود
نقشهٔ ژئوپلیتیک رودخانهٔ جاجرود
نقشهٔ ژئوپلیتیک رودخانهٔ جاجرود
سرچشمه کوه‌های کلون بستک، بلندی‌های خرسنگ کوه
ریزشگاه دریاچه نمک
ریزشگاه‌های حوضه زهکشی  ایران
تهران
طول ۴۰ کیلومتر
حوضه آبخیز ۷۱۰ کیلومتر مربع

رودخانهٔ جاجرود در ۳۰کیلومتری شمال‌شرق تهران قرار گرفته‌است. از شمال‌غرب به‌طرف جنوب‌شرق جاری است و از منطقهٔ منشأ (کوه‌های البرز) به ارتفاعات پایین‌تر جریان دارد و وارد سد لتیان می‌شود.

این رود از کوه‌های کلون بستک در شمال روستای دربندسر سرچشمه می‌گیرد.

شعبه‌های فشم، میگون، دماوند و آهار به این رود می‌ریزند. این رودخانه با روند شمال‌غربی- جنوب‌شرقی جریان دارد و به دریاچهٔ سد لتیان می‌ریزد.

این رودخانه با ۴۰ کیلومتر طول و ۷۱۰ کیلومترمربع مساحت حوضهٔ آبریز، دارای شیبی برابرِ ۴٪ است و یک رودخانهٔ گراولی، ماسه‌ای بریده‌بریده است.

در سال‌های اخیر، افزایش صنایع فعال در منطقهٔ جاجرود و دفع غیراصولی پساب‌های صنعتی و شیمیایی موجب آلودگی آب‌های سطحی و زیرزمینی این منطقه شده‌است.

ریشهٔ نام

جاجرود نام خود را از محلهٔ بسیار قدیمی و تاریخی جائیج یا جاج واقع در شهر لواسان گرفته‌است. جاج یا جائیج در شمال این رودخانه واقع است. جائیج در روزگار باستان شهری کوچک یا قصبه‌ای بزرگ بوده که از سایر مناطق لواسانات آبادتر است و این آبادی قدمتی دوچندان دارد. از سرچشمه‌های این رود در بخش لواسانات و بخش رودبار قصران تا انتهای این رود، که از ورامین نیز می‌گذرد، هیچ قصبه، روستا و یا مکانی به این نام جز در شهر لواسان وجود ندارد.

  • «رسوب‌شناسی رودخانهٔ جاجرود»، فرج‌الله فیاضی، فائزه بوربوری، بیست‌ویکمین گردهمایی علوم زمین‌شناسی سازمان زمین‌شناسی کشور