توکل عبدالسلام خالد کرمان
توکل کرمان
Tawakkul Karman (2011).jpg
توکل کرمان
زادروز ۷ فوریهٔ ۱۹۷۹(۱۹۷۹-02-0۷) ‏(۳۸ سال)
استان تعز،  یمن
محل زندگی استان تعز
ملیت یمنی
تبار عرب
تابعیت  یمن
تحصیلات کارشناسی ارشد علوم سیاسی
از دانشگاه دانشگاه صنعا
پیشه سیاستمدار، روزنامه‌نگار و فعال حقوق بشر
شناخته‌شده برای برنده جایزه صلح نوبل در سال ۲۰۱۱ میلادی
حزب سیاسی انجمن اصلاح یمن
جنبش بهار عربی
دین اسلام
مذهب اهل سنت
جایزه صلح نوبل (۲۰۱۱)


توکل عبدالسلام خالد کَرمان (متولد ۷ فوریهٔ ۱۹۷۹(۱۹۷۹-02-0۷) در استان تعز در یمنروزنامه‌نگار، فعال سیاسی، مدیر سازمان زنان روزنامه‌نگار رها از بند و قبل از آن شاعر و ادیب بود. او از نظری فکر به حرکت اسلامی یمن متمایل بوده و از معروف‌ترین مدافعان آزادی بیان و حقوق زنان و حقوق بشر در یمن است.

کرمان، دختر وزیر دادگستری سابق یمن، عبدالسلام خالد کرمان است. وی در سال ۲۰۱۱ میلادی برنده جایزه نوبل صلح شد. او اینک عضو شورای مرکزی حزب «انجمن اصلاح یمن» است که نماینده اخوان المسلمین یمن است.

توکل کرمان ریاست گروهی به نام «زنان روزنامه نگار رها از بند» را برعهده دارد و دریافت جایزه صلح نوبل را یک پیروزی برای فعالان سیاسی درگیر در تظاهرات اعتراضی ضد دولتی توصیف کرده‌است.

دیدگاه‌ها

این سخنان خانم کرمان در مصاحبه با وال‌استریت‌ژورنال است: «من متوجه شده‌ام که داشتن روبنده (نقاب) در محل کار و مراکز عمومی برای زنان مناسب نیست. مردم نیاز دارند که شما را ببینند، با شما همکاری کنند و ارتباط داشته باشند. در دین من بیان نشده‌است که باید روبنده (نقاب) داشت، از نظر من این فقط یک سنت است.» توکل کرمان در جواب خبرنگاری که پرسیده بود؛ شما چرا حجاب دارید، در حالی که فرد با شعور و تحصیل کرده ای هستید؟! پاسخ داد: "در اوایل این جهان، انسان کاملاً برهنه بود، اما زمانیکه وی شعور یافت شروع به پوشیدن لباس کرد. چیزی که من امروز هستم و آنچه را که می پوشم، بلندترین نقطه تفکر و تمدن انسانیت است نه عقب ماندگی. اما اگر انسانها دوباره همانند روزهای اولی جهان آغاز به دریدن و دور انداختن پوشش خود کنند، این بازگشت به گذشته و عقب ماندگی است."

واکنش کرمان پس از دریافت نوبل

کرمان در نخستین واکنش به اهدای این جایزه در مصاحبه با شبکه الجزیره گفت که جایزه صلح نوبل متعلق به تمامی انقلابیون و شهدا و مجروحان انقلاب یمن و انقلاب‌های دیگر کشورهای عربی است. وی همچنین این جایزه را تقدیر از همه زنان عرب و مسلمان دانست.

جوایز

توکل کرمان، آلین جانسون و لیما گبووی
  • کسب نوبل صلح ۲۰۱۱ میلادی به همراه آلین جانسون سیرلیو رئیس‌جمهور لیبریا و لیما غوبوی فعال سیاسی لیبریایی. او چهارمین فرد عرب و اولین زن عرب است که برنده جایزه نوبل می‌شود.
  • انتخاب بعنوان انقلابی‌ترین زن تاریخ از سوی مجله تایم
  • انتخاب بعنوان یازدهمین فرد تاثیرگذار جهان در سال ۲۰۱۱ میلادی از سوی مجله تایم
  • قرار گرفتن در بین ۵۰۰ چهره قدرتمند جهان
  • کسب جایزه شجاعت از سوی سفارت آمریکا
  • انتخاب بعنوان یکی از هفت زنی که جهان را تغییر دادند از سوی خبرنگاران بدون مرز
  • مورد قدردانی قرار گرفتن از سوی وزارت فرهنگ یمن بعنوان یکی از زنان پیشتاز