بیبی آندرشون
Andersson 1957.jpg
نام اصلی بریت الیزابت آندرشون
تولد ۱۱ نوامبر ۱۹۳۵(۱۹۳۵-11-۱۱) ‏(۸۱ سال)
کونگشولم، استکهلم
ملیت سوئدی
پیشه بازیگر
سال‌های فعالیت ۱۹۵۱–اکنون
فرزندان Jenny Matilde Grede

بیبی آندرشون (به انگلیسی: Bibi Andersson) هنرپیشهٔ سوئدی است. نام اصلی او بریجیتا آندرشون بود.

کودکی

بیبی آندرشون به عنوان بریت الیزابت آندرشون (به سوئدی: Berit Elisabeth Andersson) در کونگشولم، استکهلم، متولد شد. مادرش کارین، یک مددکار اجتماعی، و پدرش ژوزف آندرشون، یک تاجربود. او در مدرسه درام ترسروس و در مدرسه تئاتر دراماتیک سلطنتی در استکهلم بازیگری را آموخت.

پس از اتمام مدرسه، پیوستن به تئاتر دراماتیک سلطنتی در استکهلم را پذیرفت، که به مدت ۳۰ سال با آن همکاری کرد. اولین همکاری اش با اینگمار برگمن در سال ۱۹۵۱ بود، زمانی که با او درتبلیغات برای مواد شوینده " بریس" همکاری کرد. در دهه های ۱۹۵۰، ۶۰ و ۷۰ ، او در بیش از ده فیلم به کارگردانی برگمان از جمله در مهر هفتم، توت فرنگی های وحشی، چهره، فلوت سحرآمیز، مصائب آنا، تماس و پرسونا بازی کرد.

بازیگری

در سال ۱۹۶۳، در سیزدهمین جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، آندرشون برنده خرس نقره ای بهترین بازیگر نقش مکمل زن برای نقش او را در فیلم معشوقه می شود.

تجسم عمیق او از پرستار آلما در سال ۱۹۶۶ در فیلم پرسونا منجر به افزایش نقش های پیشنهادی به او شد، و همان سال در مقابل جیمز گارنر و سیدنی پوآتیه، درفیلم وسترن خشن دوئل در دیابلو ظاهر شد. به همکاریهای بیشتر با برگمان ادامه داد، و همچنانکه با جان هیوستن (نامه کرملین ۱۹۷۰) و رابرت آلتمن (کوئین‌تت ۱۹۷۹) کار کرد. اولین کار او در تئاتر آمریکا در سال ۱۹۷۳ با ساخت دایره کامل اثر اریش ماریا رمارک بود.

در سال ۱۹۹۰، او عنوان یک کارگردان تئاتر در استکهلم کار می کرد. در اواخر دههٔ ۱۹۸۰ واوایل ۱۹۹۰ ، آندرشون بیشتر در تلویزیون و به عنوان یک بازیگر تئاتر کار می کرد، در این بین با برگمان نیز مانند دیگران کارمی کرد. او همچنین یک سرپرست برای جاده پروژه های انسان دوستانه به سارایوو بود.

زندگی شخصی

در سال ۱۹۹۶، او به چاپ زندگینامهٔ خود را به نام (یک لحظه، و یا به معنای واقعی کلمه، یک چشم زدن) چاپ کرد. او در۱۹۶۰با کارگردانی به نام کیل گرید ازدواج کرد و سپس از او جدا شد. از او دارای یک دختر است به نام جنی. در سا ل ۱۹۷۸، با سیاستمدار و نویسنده پرل المارک ازدواج کرد و در سال ۱۹۸۱ از هم جدا شدند. در ۲۹ ماه مه سال ۲۰۰۴، آندرشون و گابریل مورا بازا با هم ازدواج کرده و هنوز با هم زندگی می کنند. در سال ۲۰۰۹ او دچار یک سکته مغزی و در بیمارستان بستری شده، و توانایی سخن گفتن را از دست داده است.

جستارهای وابسته